Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obvinila po demonstraci v Děčíně dva lidi za výhružky Romům

  15:59aktualizováno  20:56
Před magistrátem v Děčíně se odpoledne sešlo zhruba dvě stě lidí, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s nedávnou brutální bitkou před tamní hernou Calypso. Akci svolal známý podvodník, aktivista a mystifikátor Lukáš Kohout, plánoval i pochod k dotyčné herně. Policie po demonstraci obvinila dva lidi.

Trojici agresorů surové bitky, která středeční demonstrace vyvolala, už policie obvinila (ilustrační snímek). | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Akce měla na Mírovém náměstí začít v 15:30, ale „nástup“ byl pozvolnější. "Zatím se tu jen čeká, nikdo ještě s projevem nevystoupil," hlásil tou dobou z místa reportér MF DNES. Lukáš Kohout přilákal na demonstraci dvě stě lidí, podle reportéra mezi nimi nebyli zástupci extremistických stran či hnutí.

Akci Kohout ohlásil jako Setkání nespokojených občanů Ústeckého kraje a města Děčín k napadení občana města Děčín. Původně se měl z Mírového náměstí odebrat s demonstranty do děčínské části Boletice, kde žije většina Romů. Hlavní aktéři bitky totiž byli Romové.

Později ovšem oznámil změnu trasy k herně Calypso, před níž k brutální rvačce došlo. Nakonec ovšem organizátor ustoupil i od tohoto záměru.

"Řekl, že má na tu věc jiný názor než lidi tady a že pochod ruší. Chce prý kvůli rvačce vyvolat jednání s vedením města, aby se podobná věc už neopakovala," sdělil z místa reportér MF DNES.

Je však možné, že se spíš Kohout na akci špatně připravil. Neměl ani zvukovou aparaturu, improvizované pódium si pak udělal na střeše malého nákladního vozu a do toho začalo lehce pršet.

Na demonstraci vystoupil i primátor

Přes vůz byla přehozená plachta s nápisem "Nechceme z Děčína Chanov". Po vyvolávání částí davu vyšel mezi lidi i primátor Děčína František Pelant, který kvůli Kohoutovi původně vystoupit nechtěl. "Jsem zastánce vás, občanů," začal svůj krátký projev Pelant.

Fotogalerie

"Ale musíme respektovat zákony a ty sestěhovávání nepřizpůsobivých občanů umožňují. Lidé jim ty byty nabízejí," prohlásil mimo jiné primátor.

Po středeční demontraci policie večer obvinila dva lidi z nebezpečného vyhrožování a hanobení rasy. Rasisticky totiž nadávali přítomným Romům. "Původně byli zadrženi pro přestupek, ale po vyhodnocení důkazů jim bylo ve zkráceném řízení sděleno obvinění,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Demonstraci vyvolala surová bitka, která se odehrála 30. července kolem půl třetí ráno. "U herny Calypso došlo ke slovní rozepři mezi hosty baru, která vyvrcholila fyzickým napadením v prostoru před barem," přiblížila policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Hlavní agresor zbil tři hosty, pomáhali mu v tom dva další pachatelé. Jeden ze zmlácených hostů skončil s devastujícím zraněním obličeje na čelistní chirurgii v ústecké Masarykově nemocnici, kde se podrobil operaci a strávil více než týden na lůžku.

"Zranění je považováno za velmi těžké. Celková předpokládaná doba rekonvalescence je jeden měsíc," podotkla Eva Urbanová z tiskového odboru Krajské zdravotní, pod níž nemocnice spadá. Ztlučeného muže pustili ze špitálu uplynulý pátek.

Nejagresivnější útočník skončil ve vazbě

Nejagresivnějšího bijce policie zadržela ještě ten samý den odpoledne, 21letého rváče obvinila ze tří trestných činů včetně těžkého ublížení na zdraví a soud ho poslal do vazby.

Další dva komplice (21 a 22 let) vypátrali kriminalisté za pár dní, 7. srpna je pak obvinili z výtržnictví a neposkytnutí první pomoci, za což jim v případě uznání viny hrozí až dva roky vězení. Policie je stíhá na svobodě.

Ve městě se rychle rozneslo, že trojice agresorů je romského původu. Vyšetřovatelka přitom uvedla, že jejich čin neměl rasový motiv. "Zatím nebyl prokázán rasistický podtext," uvedla.

Občanské sdružení Konexe, které chce pomáhat v dialogu mezi většinou a romskou komunitou, se přitom snažilo před středeční demonstrací tlumit vášně zjištěním, že hlavní rváč si při svých napadeních vybírá soupeře bez ohledu na jejich etnicitu.

"V minulosti zaútočil na dva Romy, jednoho z nich závažně poranil. Způsobil mu krvavé zranění teleskopickým obuškem na hlavě," vysvětloval za sdružení aktivista Miroslav Brož. Ke klidu před demonstrací vyzýval i primátor města František Pelant. "Nemyslím si, že demonstrace vyřeší problémy, které trápí občany našeho města," prohlásil před akcí primátor.

Autoři: , ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PROJEKTOVÉ DOKUMENTACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz