Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O osudu koalice v Ústí rozhodne volba radních a dotace pro Činoherák

  9:06aktualizováno  9:06
Ústecká koalice je na rozcestí. Už příští zastupitelstvo ukáže, jestli v hnutí ANO převážili lidé, kteří by rádi vyměnili svého koaličního partnera PRO! Ústí za některou ze stran ovládajících město v minulosti. O budoucnosti koalice rozhodne doplňování radních PRO! Ústí a schvalování dotace pro Činoherák.
O budoucnosti ústecké koalice rozhodne zastupitelstvo 24. června.

O budoucnosti ústecké koalice rozhodne zastupitelstvo 24. června. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Pevně věřím, že koalice přežije jednání zastupitelstva. Stabilita koalice i prosazování volebních programů hnutí je náš společný záměr,“ říká první náměstek primátora a současně lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Jenže u hnutí ANO, které ve městě vyhrálo volby, je už dlouho zřejmé, že není jednotné. Jeho zastupitelé nepodpořili několik návrhů, které předložila rada města. Toto křídlo posílilo, když se předsedou ústecké organizace ANO nedávno stal místo radního Pavla Štepaře zastupitel a majitel firmy CS-Beton Josef Matějka (rozhovor s Matějkou zde).

Hausenblas s Matějkou se měli poprvé sejít v pondělí, aby nesrovnalosti v koalici zahladili. Matějka se však na schůzku nedostavil, navíc se omluvil až dodatečně.

Odvolání schůzky Matějka pro MF DNES zdůvodnil tím, že ji Hausenblas předjednával u krajského předsednictva a ústředních orgánů hnutí ANO.

„Koalici uzavřelo oblastní sdružení hnutí ANO a hnutí PRO! Ústí. To, že se lídr koaličního partnera snaží obcházet demokraticky zvolené vedení ANO v Ústí nad Labem a za jeho zády jednat u vyšších orgánů koaličního partnera, vybočuje z pravidel slušného chování. S ohledem na to považuji jakoukoli schůzku s panem Hausenblasem a zástupci hnutí PRO! Ústí za nadbytečnou,“ uvedl Matějka.

Hnutí PRO! Ústí navrhne architekta Hroudu a historika Krska

Rozhodující zastupitelstvo se bude konat 24. června. Hnutí PRO! Ústí na něm bude navrhovat kandidáty, kteří mají nahradit bývalé radní pro územní plánování Davida Daduče a pro kulturu Jaroslava Haidlera. Daduč rezignoval v druhé půli dubna, Haidler se funkce vzdal minulý týden (o jejich odstoupení zde a zde).

„Za pana Daduče převzal kompetence v oblasti životního prostředí a územního plánu náměstek Martin Hausenblas a za pana Haidlera převzala oblast kultury náměstkyně Jana Bohuňková,“ sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová. 

Hnutí PRO! Ústí místo Haidlera a Daduče nominuje historika Martina Krska a architekta Jana Hroudu. Oba jsou připraveni posty převzít.

„Pro mě je to otázkou určité povinnosti k hnutí PRO! Ústí, ke svým voličům a k tomuhle městu. Jen pro zajímavost, zjistil jsem, že už můj pradědeček byl v Ústí radní,“ poznamenal Krsek.

Šéf ústecké ANO Matějka komentoval navržené kandidáty zdrženlivě. „Vedení oblastního sdružení ANO nebyly tyto informace oficiálně sděleny,“ reagoval.

Matějka naznačil, že podporu ANO nemá Činoherák jistou

Zásadnější a těžší zkouškou pro koalici však bude hlasování o dotaci 6,6 milionu korun pro spolek Činoherák Ústí. Peníze mají zajistit spolku činnost do konce roku, bez nich nemůže Činoherák zahájit novou sezonu.

Stabilizace Činoheráku byla jedním z hlavních slibů, které hnutí PRO! Ústí před volbami dalo a je také jednou z deklarovaných priorit koalice. Šéf ANO Matějka už ale naznačil, že podporu ANO nemá Činoherák jistou.

„Důrazně odmítáme, aby se podpora dotace pro Činoherák Ústí stavěla do roviny, že klíčovým bude hlasování ANO. Spolek by měl v takto závažné situaci, kdy bojuje o přežití, hledat podporu napříč politickým spektrem a nečekat jen na postoj koalice,“ uvedl Matějka.

Nicméně koaliční matematika je prostá. Pokud ANO nezvedne ruku pro Činoherák, koalice patrně skončí.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz