Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O osudu koalice v Ústí rozhodne volba radních a dotace pro Činoherák

  9:06aktualizováno  9:06
Ústecká koalice je na rozcestí. Už příští zastupitelstvo ukáže, jestli v hnutí ANO převážili lidé, kteří by rádi vyměnili svého koaličního partnera PRO! Ústí za některou ze stran ovládajících město v minulosti. O budoucnosti koalice rozhodne doplňování radních PRO! Ústí a schvalování dotace pro Činoherák.
O budoucnosti ústecké koalice rozhodne zastupitelstvo 24. června.

O budoucnosti ústecké koalice rozhodne zastupitelstvo 24. června. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Pevně věřím, že koalice přežije jednání zastupitelstva. Stabilita koalice i prosazování volebních programů hnutí je náš společný záměr,“ říká první náměstek primátora a současně lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Jenže u hnutí ANO, které ve městě vyhrálo volby, je už dlouho zřejmé, že není jednotné. Jeho zastupitelé nepodpořili několik návrhů, které předložila rada města. Toto křídlo posílilo, když se předsedou ústecké organizace ANO nedávno stal místo radního Pavla Štepaře zastupitel a majitel firmy CS-Beton Josef Matějka (rozhovor s Matějkou zde).

Hausenblas s Matějkou se měli poprvé sejít v pondělí, aby nesrovnalosti v koalici zahladili. Matějka se však na schůzku nedostavil, navíc se omluvil až dodatečně.

Odvolání schůzky Matějka pro MF DNES zdůvodnil tím, že ji Hausenblas předjednával u krajského předsednictva a ústředních orgánů hnutí ANO.

„Koalici uzavřelo oblastní sdružení hnutí ANO a hnutí PRO! Ústí. To, že se lídr koaličního partnera snaží obcházet demokraticky zvolené vedení ANO v Ústí nad Labem a za jeho zády jednat u vyšších orgánů koaličního partnera, vybočuje z pravidel slušného chování. S ohledem na to považuji jakoukoli schůzku s panem Hausenblasem a zástupci hnutí PRO! Ústí za nadbytečnou,“ uvedl Matějka.

Hnutí PRO! Ústí navrhne architekta Hroudu a historika Krska

Rozhodující zastupitelstvo se bude konat 24. června. Hnutí PRO! Ústí na něm bude navrhovat kandidáty, kteří mají nahradit bývalé radní pro územní plánování Davida Daduče a pro kulturu Jaroslava Haidlera. Daduč rezignoval v druhé půli dubna, Haidler se funkce vzdal minulý týden (o jejich odstoupení zde a zde).

„Za pana Daduče převzal kompetence v oblasti životního prostředí a územního plánu náměstek Martin Hausenblas a za pana Haidlera převzala oblast kultury náměstkyně Jana Bohuňková,“ sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová. 

Hnutí PRO! Ústí místo Haidlera a Daduče nominuje historika Martina Krska a architekta Jana Hroudu. Oba jsou připraveni posty převzít.

„Pro mě je to otázkou určité povinnosti k hnutí PRO! Ústí, ke svým voličům a k tomuhle městu. Jen pro zajímavost, zjistil jsem, že už můj pradědeček byl v Ústí radní,“ poznamenal Krsek.

Šéf ústecké ANO Matějka komentoval navržené kandidáty zdrženlivě. „Vedení oblastního sdružení ANO nebyly tyto informace oficiálně sděleny,“ reagoval.

Matějka naznačil, že podporu ANO nemá Činoherák jistou

Zásadnější a těžší zkouškou pro koalici však bude hlasování o dotaci 6,6 milionu korun pro spolek Činoherák Ústí. Peníze mají zajistit spolku činnost do konce roku, bez nich nemůže Činoherák zahájit novou sezonu.

Stabilizace Činoheráku byla jedním z hlavních slibů, které hnutí PRO! Ústí před volbami dalo a je také jednou z deklarovaných priorit koalice. Šéf ANO Matějka už ale naznačil, že podporu ANO nemá Činoherák jistou.

„Důrazně odmítáme, aby se podpora dotace pro Činoherák Ústí stavěla do roviny, že klíčovým bude hlasování ANO. Spolek by měl v takto závažné situaci, kdy bojuje o přežití, hledat podporu napříč politickým spektrem a nečekat jen na postoj koalice,“ uvedl Matějka.

Nicméně koaliční matematika je prostá. Pokud ANO nezvedne ruku pro Činoherák, koalice patrně skončí.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Najdete na iDNES.cz