Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Svobodní se v Žatci spojili s komunisty, strana chce starostu vyloučit

  13:56aktualizováno  13:56
Velkou nevoli vzbudila nová koalice v severočeském Žatci. Svobodní se tam navzdory předchozím proklamacím spojili s KSČM a ČSSD. Místní se chystají demonstrovat a vedení Svobodných chce „svého“ starostu vyloučit ze strany.

Nový starosta Žatce Aleš Jelínek hlasuje pro, aby se členem rady stal Karel Krčmárik z KSČM. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

V Žatci volby vyhrála Volba pro město dosavadní starostky Zdeňky Hamousové, která se vzápětí stala i senátorkou za ANO. Hamousová v komunálních volbách získala 1 595 hlasů a jako absolutní vítězka pomýšlela na to, že obě funkce skloubí (rozhovor s Hamousovou zde).

Rada Žatce

starosta Aleš Jelínek (Svobodní)

místostarosta Miroslav Šramota (ČSSD)

radní Tomáš Petříček (Svobodní)

radní Jana Nováková (ČSSD)

radní Karel Krčmárik (KSČM)

Zbývající dvě křesla jsou určená pro pravicovou opozici, pokud se neobsadí, bude rada pětičlenná.

Jenže povolební vyjednávání nakonec do křesla starosty vyneslo pětatřicetiletého podnikatele ze Strany svobodných občanů Aleše Jelínka, kterému paradoxně voliči v Žatci dali hlasů nejméně - 386.

Problém je ale hlavně v tom, že Jelínek dosud tvrdil, že je pro něj spolupráce s KSČM nepřijatelná.

„Zklamal mě styl vyjednávání rádoby pravicových stran, jejich diktát jsme s kolegou odmítli. Pokud někdo založí vyjednávání na tom, že dva Svobodní zastupitelé mají zakázáno spolupracovat s levicí a tato situace nás staví do pozice, která neodpovídá výsledkům voleb, tak se do této pozice nenechám zatlačit,“ vysvětluje otočku Jelínek.

Spolu s ním se za Svobodné do zastupitelstva dostal učitel Tomáš Petříček, ten však členem strany není.

Návrh na vyloučení starosty už je podaný

Republikové předsednictvo Svobodných vznik žatecké koalice s komunisty odsoudilo. Zdůvodnilo to tím, že se KSČM „ani v 21. století nevzdala ideologie třídního boje, který odporuje politickým principům Svobodných“.

„Jsme rozhořčeni, že oba místní zvolení zástupci nerespektují dřívější jasné stanovisko předsednictva strany. Předseda krajského sdružení v Ústeckém kraji Richard Hartmann po dohodě se členy pobočky v Žatci podal rozhodčí komisi návrh na vyloučení pana Jelínka ze Strany svobodných občanů,“ uvedlo předsednictvo ve svém prohlášení.

Oba žatečtí zastupitelé Svobodných spojení s komunisty neprojednali s místní pobočkou ani s krajským předsednictvem. Tam by s návrhem narazili.

„Byl jsem před pěti lety u založení Svobodných a nikdy nás nenapadlo, že kdekoliv kdykoliv budeme vládnout s KSČM,“ poznamenal žatecký člen republikového výboru Svobodných Dominik Stroukal, který Jelínkovo vyloučení ze strany navrhl.

Koalice má jen těsnou většinu, místa v radě pravici nezlákala

Žatecká koalice má v 21členném zastupitelstvu dohromady jen těsnou většinu 11 hlasů. Na ustavujícím zasedání se jí podařilo do sedmičlenné rady zvolit jen pět zástupců, protože další dvě místa chtěl Jelínek neúspěšně přenechat opozici s vidinou vytvoření široké koalice.

Mandáty v Žatci

Koalice

  • KSČM - 5
  • ČSSD - 4
  • Svobodní - 2

Opozice

  • Volba pro město - 5
  • Unie pro sport - 3
  • SNK-ED - 2

Podrobné výsledky zde

Nabídku do rady odmítla i dosavadní starostka Hamousová. Jako důvod uvedla, že nemůže spolupracovat s novým místostarostou Miroslavem Šramotou z ČSSD, který na radnici pracoval na sociálním odboru a byl předsedou odborů.

„V minulosti jako předseda odborů obhajoval špatnou práci některých zaměstnanců úřadu a nedokážu si představit, že by je měl jako místostarosta vést a organizovat. Nová koalice předvedla přesně to, co lidem vadí - že se politické strany vždycky nějak domluví bez ohledu na získané mandáty,“ uvedla Hamousová.

S novou koalicí nesouhlasí ani řada místních. Na sociální síti běží protikampaň a odpůrci nového vedení města se sejdou v pondělí 17. listopadu na náměstí Svobody. Demonstrace má začít v 15 hodin a vyvrcholit symbolicky cinkáním klíči.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz