Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Knihovny loví čtenáře. V Mostě dají knihy do vlaku, v Ústí k bazénu

  16:07aktualizováno  16:07
Novinku, která zpříjemní cestu vlakem, mohou využívat lidé v Mostě. Na nádraží si mohou vzít knížku a odnést si ji do vagonu. Stojan je k dispozici v hale, pravidelně ho doplňují pracovníci městské knihovny. Nabídka je lákavá i proto, že se za knihy nic neplatí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Jde o vyřazené knížky, pro které nemáme žádné využití. Ale někomu ještě mohou udělat radost. Tvrdím totiž, že každá knížka si najde svého čtenáře,“ říká vedoucí oddělení doplňování fondů mostecké knihovny Anna Němcová.

Myšlenka bezplatného půjčování knížek do vlaku se zrodila v jihomoravském Mikulově. Most je prvním severočeským městem, které se přidalo také. Další knihovny, třeba z Loun, Litvínova, Žatce, Klášterce či Duchcova, se k tomu chystají.

Pravidla pro půjčování jsou jednoduchá: cestující si vybere knihu, jež se mu ve stojanu líbí, a vezme si ji do vlaku. Vrátí ji, když má znovu cestu na nádraží.

„Nebo nevrátí, když se mu líbí, a přinese za ni nějakou jinou. I tak kniha splnila účel. My stejně knihy musíme vyřazovat, abychom měli kam dávat nové. Ale je nám líto je vyhazovat, proto se nám tento nápad zalíbil,“ řekla Němcová.

Další knížky přinášejí i sami cestující

Půjčovnu podporují vedle knihovníků i lidé na mosteckém nádraží. „Vím, že když si třeba cestující kupuje jízdenku a posteskne si, že trafika je zavřená a nemá co číst, pokladní jej nasměruje k našim knihám,“ zjistila Němcová.

Nápad z Mikulova vylepšila tím, že do knížek z knihovny vlepila štítek s e-mailovou adresou. Krátkým textem žádá cestující, jestli by mohli napsat, kam až s knihou dojeli. Zpětná vazba zatím není nijak bohatá, ale knihovnici už se ozvali třeba lidé, již dorazili do Nového Boru či do Prahy a Slaného.

Několik mosteckých knihovníků jezdí do práce vlakem, takže denně nabídku doplňují a knihy rovnají. Zároveň tituly do knihovničky mohou dávat sami cestující. Když mají doma knížku nebo časopis, které už nepotřebují, mohou je poslat k dalším čtenářům právě přes nádraží. V regále už se takto objevilo několik detektivek i vázaných románů.

Obdobnou službu zavedla v červnu Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Na ústeckém koupališti Brná otevřela Plážovou knihovnu, kde si zájemci mohou zdarma půjčit detektivku, časopis či leporelo. Vybranou publikaci si mohou návštěvníci vypůjčit proti podpisu vždy v úterý a čtvrtek mezi 11. a 17. hodinou.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz