Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyšla třetí kniha o proměnách Teplic, autorům zbyl materiál na další

  8:02aktualizováno  8:02
Další pořádná bichle zatíží knihovny teplických patriotů. Právě totiž vyšel závěrečný díl fotografické trilogie o proměnách zdejších ulic s názvem „Teplice. Teplitz-Schönau“. Nová kniha odhalí zapomenutou podobu teplických částí Trnovany a Řetenice.

Radim Neuvirt, který trilogii spolu s Petrem Špačkem, Janem Zykmundem a Petrem Kurandou zpracoval. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Podobně jako předchozí dva díly nabízí na téměř 500 stranách přes 1 000 historických fotografií. Většina jich pochází z doby před rokem 1945, autoři si však ani v závěrečném dílu neodpustili občasné výlety až téměř k současnosti.

Fotogalerie

„Stejně jako jsme v druhém díle nemohli pominout například výstavbu hvězdárny, tak i nyní nabídneme mimo jiné několik záběrů na řetenickou panelovou výstavbu z 90. let,“ říká Radim Neuvirt, který trilogii spolu s Petrem Špačkem, Janem Zykmundem a Petrem Kurandou zpracoval.

Zatímco u některých snímků je na první pohled zřejmé, co zobrazují, tak u jiných čtenář tápe a nebýt popisku, těžko by je zařadil. Trnovany i Řetenice totiž prošly ve 20. století nevratnou proměnou.

„Vycházeli jsme ze znalostí kolegy Špačka, který zažil ještě předválečné Teplice. Každá kniha ale měla svou zmizelou ‚Atlantidu‘, kde bylo určování hodně těžké,“ svěřuje se Neuvirt s tím, že mnohdy šlo o detektivní práci.

Na dvacet neurčených míst

V prvním dílu to bylo židovské ghetto, v druhém Pražská ulice a ve třetím pak část Dubské a Alejní.

„Hledíte na fotku s nápisem Teplitz-Schönau a pátráte po detailech, které by napověděly, kde se to nachází. A pak to najednou víte. To jsou ty nejhezčí okamžiky. Pořád ale máme asi 20 kostlivců ve skříni, u kterých jsme místo určit nedokázali,“ dodává.

V kontrastu s exkurzemi do historických ulic města je pak procházka po těch reálných. Mnohdy to je smutné srovnání, zejména v Trnovanech.

„Místy je to výspa spodiny, feťáků a štětek. To se hned člověk ptá, co bylo na předválečné době špatného. V Teplicích vedle sebe fungovali Němci, Židé i Češi, ale válka celý fungující systém zbourala,“ upozorňuje Neuvirt.

Návrat ke kořenům

„Historii nezměníme, a tak se jen snažíme dělat to, co je v našich silách. Ukazujeme lidem, jak město vypadalo dříve, jaké má kořeny a že je potřeba začít s tím něco dělat,“ vysvětluje.

Zdá se, že tento záměr autorům vychází. Ohlasy na trilogii, které předcházela ještě samostatná publikace o Trnovanech, jsou totiž podle Neuvirta velmi pozitivní.

Lidé prý žehrají pouze na cenu, která se pohybuje kolem 1 200 korun. „Už u prvního dílu jsme se rozhodli, že vydáme knihu velkou a drahou. Mohli jsme vydat paperback, ale to by nebyla důstojná reprezentace Teplic,“ podotýká.

Přestože se v celé trilogii objevilo kolem 4 000 fotografií, obrovské množství materiálu autorům ještě zbylo. A to nejen z Teplic, ale z celého okresu. Neuvirt proto nevylučuje, že se čtveřice opět brzy vrhne do práce.

„Zvažujeme, co dál. Materiálu o okolí Teplic ještě nemáme tolik, abychom vydali celou knihu. Teď tedy budeme rok dva shromažďovat další materiál a zjišťovat, jaké jsou možnosti. Protože jde ale o Krupku, Duchcov, Bílinu, Dubí a mnoho menších obcí, jedna kniha možná nebude stačit,“ předesílá Neuvirt.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz