Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zabila ho StB, jiný padl v Koreji. Kniha přiblíží letce RAF z Mostecka

  13:49aktualizováno  13:49
Sedmnáct osudů severočeských příslušníků Royal Air Force popisuje nová publikace autorů Karla O. Nováka a Edvarda D. Beneše. Válečné piloty pocházející ze severních Čech už Beneš s Novákem v minulosti mapovali, nyní se zaměřili na hrdiny RAF z Mostecka, kde sami žijí.

Palubní mechanik Alois Martinovský (vlevo) a jeho kamarád Alois Mžourek, která za války padl, na fotografii z publikace Občané Mostecka v řadách Royal Air Force za druhé světové války pózují před svým strojem, se kterým sloužili v 311. bombardovací peruti RAF. | foto: Repro MAFRA

„Oni se za hrdiny ani nepovažovali. Brali to jako samozřejmou věc,“ říká Beneš.

Několik jich přitom kvůli svému působení v královském letectvu zahynulo. Dva přímo za války: pilot Alois Mžourek zemřel při havárii letadla při přeletu do Belgie, palubní inženýr Rudolf Scholz při zřícení bombardéru Liberator ve Skotsku.

Další příslušníci RAF tragicky doplatili na fakt, že byli podezřelí „Zápaďáci“, po návratu do Československa.

„Jiří Antonín Schiller v padesátém roce zemřel na infarkt poté, co ho vystěhovali odevšad, odkud mohli. Viktora Waidlicha v roce 1949 zabila Státní bezpečnost při zatýkání na náměstí v Litvínově,“ připomněl Beneš pohnuté osudy hrdinů po válce.

Někteří letci kvůli komunistům raději z vlasti, za kterou bojovali, emigrovali. Horymír Bretšnajdr se vrátil po roce 1948 do RAF, působil jako operační letec a zúčastnil se i korejské války. Právě během ní v roce 1953 zahynul při zřícení svého letadla. I tyto osudy publikace popisuje.

Autoři se podíleli i na otevření památníku

„Chtěli jsme nejen přiblížit osudy válečných hrdinů, ale také ukázat, jak se těmto statečným mužům po skončení války a zejména po únoru 1948 s puncem Zápaďáka v tehdejším Československu a na Mostecku žilo,“ zdůrazňují oba autoři v předmluvě knížky.

Ta není jejich první aktivitou v souvislosti s letci a druhou světovou válkou, naopak je pokračováním předchozí činnosti. Novák s Benešem se třeba podíleli na otevření Mezinárodního památníku obětem II. světové války na mosteckém hřbitově.

„Jsem rád, že vydáním knížky pokračují ve svých snahách připomenout osudy občanů města za války,“ ocenil práci autorů poslanec Vlastimil Vozka, který s primátorem Mostu Janem Paparegou knížku tento týden pokřtil.

Proti původním plánům nemohl být u slavnostní chvíle jediný žijící hrdina z těch, o kterých publikace vypráví. Jan Hladký totiž v minulém týdnu zkolaboval. „Věřím, že se s ním setkáme při jiné příležitosti,“ řekl Beneš.

Následovat má publikace o Mostečanech v obrněné brigádě

Válečným událostem a vzpomínkám na ně se Novák i Beneš věnují už desítky let. Novák například hledal v lesích a kopcích na Mostecku různé zbytky leteckých bojů z války včetně zřícených letadel.

Beneše k zahraničním letcům přivedlo setkání s generálem Františkem Fajtlem, kterého potkal v době základní vojenské služby v Bechyni. Po příchodu z vojny pak začal o západních pilotech zjišťovat podrobnosti.

„V roce 1990 jsem dělal výstavu v litvínovské Citadele o letcích z Anglie, kteří byli ze severních Čech. Ptali se mě tam, jestli neznám nějakého Nováka, že se tomu také věnuje. Říkal jsem, že neznám, ale pak přišel takový pán, pořád si kroutil knír, měl riflový klobouček a povídal: Já jsem nějaký Novák, také dělám letadla. Jel jsem k němu domů, ukázal mi, co má a celou noc jsme se bavili o tom, co děláme a kdo koho zná,“ vzpomínal Beneš na začátek spolupráce před čtvrt stoletím.

V psaní publikací chtějí oba nadšenci nadále pokračovat. Nyní plánují třeba brožuru o Mostečanech, kteří působili v Anglii v obrněné brigádě, nebo o jednom z náletů na Most.

„Chceme dál vydávat sešity s názvem Edice Památník. Lidé si jich mohou postupně třeba deset sesbírat a nechat svázat do knihy,“ přiblížil Beneš. Současnou knížečku o mosteckých příslušnících RAF získají zájemci v památníku na mosteckém hřbitově.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz