Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na hrobě viděl jméno legionáře, teď jich na Chomutovsku mapuje desítky

  14:49aktualizováno  14:49
Bývalý voják z povolání Miroslav Jančar z Jirkova chystá knihu o legionářích z Chomutovska. Jméno prvního zahlédl před devíti lety v době Dušiček na jirkovském hřbitově a od té doby už jich objevil 250.

2. četa roty Nazdar ve Francii | foto: VÚA - VHA

„Když jsem hrob viděl, ptal jsem se, kde se v těchto končinách, které byly většinou německé, vzal legionář,“ vzpomíná Jančar.

Začal přemýšlet, jak to zjistit. Na hrobě bylo jméno Jan Lank. „Našel jsem rodinu Jana Lanka a díky ní jsem zjistil informace nejen o Lankovi, ale také o řadě dalších legionářů. Výtečným pomocníkem mi byl i František Hampacher, syn ruského legionáře Bohumila Hampachera. Tak se můj prvotní zájem změnil v postupné systematické hledání legionářů v Jirkově a pak na celém Chomutovsku,“ popisuje Jančar.

Milovník vojenské historie Miroslav Jančar se o osudy legionářů z Chomutovska...

Milovník vojenské historie Miroslav Jančar

Jeho zásluhou vzniká první obsáhlý seznam legionářů v chomutovském okrese. Materiály přes zimu utřídí a poté začne knihu dokončovat. Figurovat v ní budou jak místní rodáci, tak lidé, již na Chomutovsku jen nějakou dobu žili. Bojovníci v legiích, ale také němečtí zajatci, kteří pomáhali v týlu a díky legiím se pak dostali do země, kde se narodili.

Publikace bude hotová nejspíš za dva roky, protože Jančar současně pracuje a také připravuje další výstavu v chomutovském muzeu.

V souvislosti s nedávným výročím 28. října Jančar připomíná, že právě legionáři měli na vzniku republiky největší podíl. „Ale upřesnil bych to. Československo by nevzniklo bez legionářů. Ale legionáři by nebyli bez sokolů,“ zdůrazňuje.

Sokolská cvičení v Rusku budila úžas

Připomíná tím, že první legionářské jednotky vznikly v létě 1914 ve Francii, kde šlo o rotu Nazdar, v Rusku to byla Česká družina.

Fotogalerie

„Základ roty Nazdar tvořili pařížští sokolové. Duchem sokolství byly prodchnuty celé legie, zejména ty ruské. Svědčí o tom i to, že za dobu svého působení v Rusku docházelo v městech, kde legionáři působili delší dobu, i k sokolským cvičením. Dokonce v jednotných úborech a k všeobecnému úžasu ruského obyvatelstva, které nikdy v životě nic podobného nevidělo,“ doplňuje Jančar.

Obrovský význam pak měli legionáři i po návratu do Československa. Pomáhali novou republiku chránit, udržovat a rozvíjet, když pracovali na důležitých pozicích v armádě, na železnici, v poštovní službě, ale také v dolech. To byl případ právě Chomutovska, kde mnoho legionářů působilo v Ervěnicích a pracovalo v místním dole Hedvika.

V rámci pozemkové reformy z vnitrozemí do pohraničí přišli legionáři-osadníci zejména do vesnic, kde jim byla přidělena půda a poskytnuty půjčky na výstavbu domů.

Ale stát oceňoval i legionáře, kteří přijeli zranění a byli invalidy. „Byly vybrány profese, kde legionáře, zejména invalidy, stát zaměstnával,“ říká Jančar. Mezi ně patřil například Bohumil Hampacher, který v Ervěnicích dostal místní trafiku. Bylo to nutné, protože podle dobových informací bylo v Československu asi 10 tisíc invalidních legionářů, o něž se stát zavázal starat.

Před 100 lety se zformovaly Československé legie:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz