Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na hrobě viděl jméno legionáře, teď jich na Chomutovsku mapuje desítky

  14:49aktualizováno  14:49
Bývalý voják z povolání Miroslav Jančar z Jirkova chystá knihu o legionářích z Chomutovska. Jméno prvního zahlédl před devíti lety v době Dušiček na jirkovském hřbitově a od té doby už jich objevil 250.

2. četa roty Nazdar ve Francii | foto: VÚA - VHA

„Když jsem hrob viděl, ptal jsem se, kde se v těchto končinách, které byly většinou německé, vzal legionář,“ vzpomíná Jančar.

Začal přemýšlet, jak to zjistit. Na hrobě bylo jméno Jan Lank. „Našel jsem rodinu Jana Lanka a díky ní jsem zjistil informace nejen o Lankovi, ale také o řadě dalších legionářů. Výtečným pomocníkem mi byl i František Hampacher, syn ruského legionáře Bohumila Hampachera. Tak se můj prvotní zájem změnil v postupné systematické hledání legionářů v Jirkově a pak na celém Chomutovsku,“ popisuje Jančar.

Milovník vojenské historie Miroslav Jančar se o osudy legionářů z Chomutovska...

Milovník vojenské historie Miroslav Jančar

Jeho zásluhou vzniká první obsáhlý seznam legionářů v chomutovském okrese. Materiály přes zimu utřídí a poté začne knihu dokončovat. Figurovat v ní budou jak místní rodáci, tak lidé, již na Chomutovsku jen nějakou dobu žili. Bojovníci v legiích, ale také němečtí zajatci, kteří pomáhali v týlu a díky legiím se pak dostali do země, kde se narodili.

Publikace bude hotová nejspíš za dva roky, protože Jančar současně pracuje a také připravuje další výstavu v chomutovském muzeu.

V souvislosti s nedávným výročím 28. října Jančar připomíná, že právě legionáři měli na vzniku republiky největší podíl. „Ale upřesnil bych to. Československo by nevzniklo bez legionářů. Ale legionáři by nebyli bez sokolů,“ zdůrazňuje.

Sokolská cvičení v Rusku budila úžas

Připomíná tím, že první legionářské jednotky vznikly v létě 1914 ve Francii, kde šlo o rotu Nazdar, v Rusku to byla Česká družina.

Fotogalerie

„Základ roty Nazdar tvořili pařížští sokolové. Duchem sokolství byly prodchnuty celé legie, zejména ty ruské. Svědčí o tom i to, že za dobu svého působení v Rusku docházelo v městech, kde legionáři působili delší dobu, i k sokolským cvičením. Dokonce v jednotných úborech a k všeobecnému úžasu ruského obyvatelstva, které nikdy v životě nic podobného nevidělo,“ doplňuje Jančar.

Obrovský význam pak měli legionáři i po návratu do Československa. Pomáhali novou republiku chránit, udržovat a rozvíjet, když pracovali na důležitých pozicích v armádě, na železnici, v poštovní službě, ale také v dolech. To byl případ právě Chomutovska, kde mnoho legionářů působilo v Ervěnicích a pracovalo v místním dole Hedvika.

V rámci pozemkové reformy z vnitrozemí do pohraničí přišli legionáři-osadníci zejména do vesnic, kde jim byla přidělena půda a poskytnuty půjčky na výstavbu domů.

Ale stát oceňoval i legionáře, kteří přijeli zranění a byli invalidy. „Byly vybrány profese, kde legionáře, zejména invalidy, stát zaměstnával,“ říká Jančar. Mezi ně patřil například Bohumil Hampacher, který v Ervěnicích dostal místní trafiku. Bylo to nutné, protože podle dobových informací bylo v Československu asi 10 tisíc invalidních legionářů, o něž se stát zavázal starat.

Před 100 lety se zformovaly Československé legie:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz