Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pád kmotra. Exsenátor Novák uklízí jako vězeň odpadky na stadionu

  14:17aktualizováno  14:17
Fotbalový stadion v Teplicích získal prominentního uklízeče. Od pátku tam spolu s dalším vězněm hrabe listí a sbírá odpadky milionář, exsenátor a donedávna vlivný kmotr ODS Alexandr Novák. V nedaleké věznici si odpykává čtyřletý trest za to, že ještě jako starosta Chomutova přijal úplatek 42 milionů.

Bývalý kmotr ODS Alexandr Novák (vpravo) míří se spoluvězněm z teplické věznice na fotbalový stadion, kde hrabou listí a uklízejí odpadky po návštěvnících. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Oba byli přiděleni k technické a údržbářské četě a třeba v úterý hrabali listí na tréninkovém hřišti, ve středu uklízeli místnost se sportovními pomůckami," přiblížil obchodní ředitel FK Teplice Petr Heidenreich.

Novákův úplatek

Úplatek vzal Alexandr Novák v roce 1999, kdy byl starostou Chomutova. Zorganizoval prodej akcií energetických firem a krátce nato dorazilo na rakouský účet manželů Novákových 42 milionů korun.

Novák vždycky tvrdil, že to byla půjčka pro podnikání jeho manželky. Na manželku Evu v té době také přepsal svou firmu Multitechnik, na kterou je napsaná spousta nemovitostí. Další firmy Novák spoluvlastní.

Novák dostal nejprve u chomutovského soudu dvouletou podmínku. Odvolací krajský soud ale byl výrazně přísnější. Nováka poslal na čtyři roky do vězení. K tomu Novák dostal pokutu pět milionů (rozsudek zde).

Do vězení měl Novák nastoupit loni 6. prosince, místo toho jel do teplické nemocnice. Nástup do vězení se mu pak dařilo "ze zdravotních důvodů" odkládat čtyři měsíce.

V dubnu Nováka zatkla policie a eskortovala do věznice. Soudci se obávali, že uteče do USA, kde koupil dům a motocykl Harley Davidson (o zadržení Nováka zde).

Opravdová "chuťovka" čeká Nováka příští týden. Bude uklízet pivní kelímky a tácky od klobás, které zůstanou na tribunách po návštěvnících zápasu mezi domácími a libereckými fotbalisty.

Novákův život dostal ve věznici pevný řád. Vstává ještě za tmy, šichta mu začíná v 6:30. S krátkou pauzou, kdy se musí vrátit do věznice na oběd, zůstává na stadionu až do půl čtvrté.

Několikrát za den ho tam vyjíždí zkontrolovat vězeňská stráž.

Fotograf MF DNES zahlédl Nováka v úterý u stadionu zvaného Na Stínadlech náhodou, když fotil trénink teplických fotbalistů. Traktor právě přivážel exsenátora do areálu.

Donedávna mocný muž seděl na přední sajtně valníku.

Zajel za roh stadionu, kde jsou dílny a místnosti pro údržbáře, a se spoluvězněm, který traktor řídil, se šel podívat na trénink.

Novák má malér, měl bundu klubu

Jakmile Novák zahlédl novináře, otáčel se, aby skryl tvář. "Nefoťte nás, proč nás fotíte," ohradil se jeho kolega a přehodil přes hlavu bývalého politika svou bundu.

Oba vězni byli oblečení tak, že na první pohled splývali s jinými zaměstnanci na stadionu. Měli na sobě modrou sportovní bundu klubu a mikinu se symboly FK Teplice. Podle mluvčího věznice Michala Kruti tím oba vězni porušili vnitřní řád věznice.

"Každý vězeň musí nosit vězeňský úbor," řekl Kruťa. Vedení věznice proto podle něj s oběma zahájí kázeňské řízení.

Ve středu již Novák kráčel do práce v předpisovém šedočerném úboru.

Fotogalerie

V teplické vazební věznici má povinnost pracovat každý trestanec. Buď uvnitř areálu, kde může uklízet, pracovat v údržbě nebo v kuchyni, nebo na jednom ze sedmi míst za branami věznice - někdo uklízí ulice, jiný pomáhá ve školách. Kam budou chodit, záleží na vězeňské komisi.

Na nový začátek ušetří 4 320 korun

Novákův majetek se počítá v desítkách milionů korun. Pětimilionovou pokutu, kterou k trestu vězení dostal, splatil obratem. Donedávna se živil tím, že kupoval a prodával domy v USA. Oficiálně ale nic nemá. Veškerý majetek je totiž napsaný na jeho příbuzné nebo firmy (proč soud Novákovi nezabavil majetek, čtěte zde).

Na teplickém stadionu vydělává 4 500 Kč měsíčně. Z toho dostává jen část. Skoro polovinu si strhává věznice na náklady za pobyt a trestní řízení. Třetina peněz se posílá na výživné, pokud ho dotyčný má. Na útratu ve vězeňské kantýně zbývá odsouzenému pětina mzdy.

Jen minimální částku, dvě procenta, si vězni spoří do nového začátku.

Pokud si Alexandr Novák odpyká celý trest a brány věznice opustí za čtyři roky, bude mít kromě milionů z úplatku, které mu soud nechal, našetřeno 4 320 korun.
Nejčtenější

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Pronajmeme klášter na 100 let za korunu ročně. Jen ho opravte, láká církev

Klášter v Ročově.

Augustiniáni v Česku investují peníze z církevních restitucí do školství a na opravy. „Kněží si na sebe vydělají sami a...

VIDEO: Vítr převracel přívěsy nákladních aut na dálnici D8

Vítr převrátil náklaďák a uzavřel dálnici D8 u Roudnice

Provoz na dálnici D8 od dopoledne komplikoval silný vítr, který převrátil přívěsy dvou nákladních aut. Nejprve se...

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...Další z rubriky

VIDEO: Vítr převracel přívěsy nákladních aut na dálnici D8

Vítr převrátil náklaďák a uzavřel dálnici D8 u Roudnice

Provoz na dálnici D8 od dopoledne komplikoval silný vítr, který převrátil přívěsy dvou nákladních aut. Nejprve se...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Litoměřice mají druhou solární lavičku, která má wi-fi a nabije mobil

Solární panel, baterie a USB přípojky umožňují lidem nabít mobil nebo využívat...

Druhou solární lavičku, která poskytuje wi-fi připojení a může i dobít mobil, pořídilo město Litoměřice. První chytrá...Najdete na iDNES.cz