Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pád kmotra. Exsenátor Novák uklízí jako vězeň odpadky na stadionu

  14:17aktualizováno  14:17
Fotbalový stadion v Teplicích získal prominentního uklízeče. Od pátku tam spolu s dalším vězněm hrabe listí a sbírá odpadky milionář, exsenátor a donedávna vlivný kmotr ODS Alexandr Novák. V nedaleké věznici si odpykává čtyřletý trest za to, že ještě jako starosta Chomutova přijal úplatek 42 milionů.

Bývalý kmotr ODS Alexandr Novák (vpravo) míří se spoluvězněm z teplické věznice na fotbalový stadion, kde hrabou listí a uklízejí odpadky po návštěvnících. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Oba byli přiděleni k technické a údržbářské četě a třeba v úterý hrabali listí na tréninkovém hřišti, ve středu uklízeli místnost se sportovními pomůckami," přiblížil obchodní ředitel FK Teplice Petr Heidenreich.

Novákův úplatek

Úplatek vzal Alexandr Novák v roce 1999, kdy byl starostou Chomutova. Zorganizoval prodej akcií energetických firem a krátce nato dorazilo na rakouský účet manželů Novákových 42 milionů korun.

Novák vždycky tvrdil, že to byla půjčka pro podnikání jeho manželky. Na manželku Evu v té době také přepsal svou firmu Multitechnik, na kterou je napsaná spousta nemovitostí. Další firmy Novák spoluvlastní.

Novák dostal nejprve u chomutovského soudu dvouletou podmínku. Odvolací krajský soud ale byl výrazně přísnější. Nováka poslal na čtyři roky do vězení. K tomu Novák dostal pokutu pět milionů (rozsudek zde).

Do vězení měl Novák nastoupit loni 6. prosince, místo toho jel do teplické nemocnice. Nástup do vězení se mu pak dařilo "ze zdravotních důvodů" odkládat čtyři měsíce.

V dubnu Nováka zatkla policie a eskortovala do věznice. Soudci se obávali, že uteče do USA, kde koupil dům a motocykl Harley Davidson (o zadržení Nováka zde).

Opravdová "chuťovka" čeká Nováka příští týden. Bude uklízet pivní kelímky a tácky od klobás, které zůstanou na tribunách po návštěvnících zápasu mezi domácími a libereckými fotbalisty.

Novákův život dostal ve věznici pevný řád. Vstává ještě za tmy, šichta mu začíná v 6:30. S krátkou pauzou, kdy se musí vrátit do věznice na oběd, zůstává na stadionu až do půl čtvrté.

Několikrát za den ho tam vyjíždí zkontrolovat vězeňská stráž.

Fotograf MF DNES zahlédl Nováka v úterý u stadionu zvaného Na Stínadlech náhodou, když fotil trénink teplických fotbalistů. Traktor právě přivážel exsenátora do areálu.

Donedávna mocný muž seděl na přední sajtně valníku.

Zajel za roh stadionu, kde jsou dílny a místnosti pro údržbáře, a se spoluvězněm, který traktor řídil, se šel podívat na trénink.

Novák má malér, měl bundu klubu

Jakmile Novák zahlédl novináře, otáčel se, aby skryl tvář. "Nefoťte nás, proč nás fotíte," ohradil se jeho kolega a přehodil přes hlavu bývalého politika svou bundu.

Oba vězni byli oblečení tak, že na první pohled splývali s jinými zaměstnanci na stadionu. Měli na sobě modrou sportovní bundu klubu a mikinu se symboly FK Teplice. Podle mluvčího věznice Michala Kruti tím oba vězni porušili vnitřní řád věznice.

"Každý vězeň musí nosit vězeňský úbor," řekl Kruťa. Vedení věznice proto podle něj s oběma zahájí kázeňské řízení.

Ve středu již Novák kráčel do práce v předpisovém šedočerném úboru.

Fotogalerie

V teplické vazební věznici má povinnost pracovat každý trestanec. Buď uvnitř areálu, kde může uklízet, pracovat v údržbě nebo v kuchyni, nebo na jednom ze sedmi míst za branami věznice - někdo uklízí ulice, jiný pomáhá ve školách. Kam budou chodit, záleží na vězeňské komisi.

Na nový začátek ušetří 4 320 korun

Novákův majetek se počítá v desítkách milionů korun. Pětimilionovou pokutu, kterou k trestu vězení dostal, splatil obratem. Donedávna se živil tím, že kupoval a prodával domy v USA. Oficiálně ale nic nemá. Veškerý majetek je totiž napsaný na jeho příbuzné nebo firmy (proč soud Novákovi nezabavil majetek, čtěte zde).

Na teplickém stadionu vydělává 4 500 Kč měsíčně. Z toho dostává jen část. Skoro polovinu si strhává věznice na náklady za pobyt a trestní řízení. Třetina peněz se posílá na výživné, pokud ho dotyčný má. Na útratu ve vězeňské kantýně zbývá odsouzenému pětina mzdy.

Jen minimální částku, dvě procenta, si vězni spoří do nového začátku.

Pokud si Alexandr Novák odpyká celý trest a brány věznice opustí za čtyři roky, bude mít kromě milionů z úplatku, které mu soud nechal, našetřeno 4 320 korun.Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Po největší tuzemské havárii tramvaje ležel mezi mrtvými, otec ho vytáhl

Na fotce je z profilu pan Jindřich Mach, který jako pětiletý přežil tramvajové...

Minulý týden uplynulo 71 let od největšího tramvajového neštěstí v dějinách země. V Ústí zůstalo v roce 1947 po havárii...Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...

Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

Další z rubriky

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

Nevěřili mu, přesto včelař vyjel s nejdelší motorkou světa na vrchol Klíče

Husarský kousek Bruna Pfeifera vzbudil obrovskou senzaci, mimořádný obchodní...

Ani dnes by se leckterý dobrodruh za takovou jízdu nestyděl. Vyjet kopec, na nějž je i pěšky krkolomný výstup, na...

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz