S pražskou firmou Felicitas se město dohodlo na provozování lázeňského domu Evženie, který otevřel v září 2008.

S pražskou firmou Felicitas se město dohodlo na provozování lázeňského domu Evženie, který otevřel v září 2008. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Klášterec zaplatí kvůli sporu o lázně 1,5 milionu. Hledá, kdo je viník

  • 0
Klášterec nad Ohří se dohodl na mimosoudním vyřešení sporu s firmou Lázně Felicitas, které radnice vypověděla smlouvu na provozování místních lázní. Město firmě zaplatí 1,5 milionu korun a vyhne se tak placení statisíců na úrocích při prohře. U soudu se totiž případ pro radnici nevyvíjel dobře.

„Soudní spor tím končí,“ říká starostka města Kateřina Mazánková z hnutí PRO Sport a Zdraví. Současně se ale radnice pustí do jiného soudního sporu, vyplacenou částku totiž chce vymáhat po těch, kteří situaci zavinili.

S pražskou firmou Felicitas se město dohodlo na provozování lázeňského domu Evženie, který otevřel v září 2008. První rok ale skončil velkou ztrátou, radnice nebyla s činností firmy spokojena, a tak spolupráci rozvázala. Město se přitom zavázalo firmě prodat 70procentní podíl v lázních, k tomu ale už nedošlo a dodatek smlouvy nebyl firmě nikdy doručen.

V roce 2012 město lázně pronajalo firmě ARC-MED, která patří manželce europoslance Miroslava Ouzkého z ODS. Za to tehdejší starosta ODS Jan Houška schytal vlnu kritiky. Prvních pět měsíců totiž nájemné činilo pouze tisíc korun měsíčně.

Společnost Lázně Felicitas pak město na podzim roku 2012 zažalovala z důvodu nesplnění smluvních podmínek. Před zahájením řízení loni v létě nabídla dohodu o mimosoudním vyrovnání, město na ni ale nepřistoupilo.

V listopadu pak dal ústecký krajský soud firmě za pravdu a nařídil městu 1,5 milionu uhradit. Společnost městu podruhé nabídla dohodu. Navrhla, že když se město proti rozsudku neodvolá, nebude po něm firma chtít úroky, které za dobu sporu naskákaly na 400 tisíc korun. Tentokrát už radní souhlasili.

Bývalý starosta zvažuje právní kroky

„Zvažovali jsme odvolání, avšak náklady na to by byly vysoké a není zaručeno, že to dopadne ve prospěch města,“ poznamenala starostka Mazánková.

Zároveň město chystá žalobu na náhradu škody, která se zřejmě dotkne bývalého vedení včetně starosty Houšky. „Kdo konkrétně je zodpovědný, právě řešíme,“ uvedla Mazánková.

Právní kroky ale zvažuje také Houška. „V žádném případě se zodpovědný necítím. Spolupráce byla s firmou ukončena pro pádné důvody, naopak jsme miliony korun ušetřili,“ tvrdí Houška.

Že se město proti rozsudku krajského soudu neodvolá, považuje za chybu. „Zvažuji právní kroky. Jsem přesvědčený, že rada neměla oprávnění v té věci rozhodnout a město bylo poškozeno,“ uvedl.