Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kino odmítlo odstíny šedi i Šifru. Některým politikům v Jirkově to vadí

  15:55aktualizováno  15:55
Kino v Jirkově na Chomutovsku nepromítá z rozhodnutí věřících provozovatelů filmy plné sexu nebo ty, které jsou z náboženského pohledu kontroverzní. Někteří nově zvolení zastupitelé se to pokusili změnit, protože město na provoz kina přispívá. Radnice ale do výběru filmů mluvit odmítla.

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Chtěl bych vědět, co jsou nemorální filmy, které v kině odmítají promítat. Chci, aby promítali to, co chtějí vidět lidé, ne to, co chtějí jen oni. Jejich současný repertoár se mi vůbec nezamlouvá,“ prohlásil na posledním jednání zastupitelstva Josef Šebek ze Strany svobodných občanů.

Do kina se nedostal například hit z posledních týdnů Padesát odstínů šedi nebo dřívější Šifra mistra Leonarda. Zastupitel Jiří Viehmann z hnutí ANO se pozastavil nad tím, jak může kino v dnešní době nabídku filmů cenzurovat.

„I ředitel divadla má své představy o repertoáru, podle nichž sestavuje program, a má na to právo. Stejné je to u provozovatele kina,“ tvrdí však Jan Vaclík z koaliční ODS.

Trend v kině zavedl předchozí vedoucí Miloš Kubelka. Před časem zemřel a provoz po něm nyní převzala Lucie Samcová, která je stejně jako Kubelka katolička.

„Ve stejném duchu funguje kino přes dvacet let a doposud se proti tomu nikdo neozval. Kdyby nebylo pana Kubelky, už by ani kino nebylo. Přestál krizi, kdy se zavírala menší kina po celé republice, naopak se snažil služby vylepšovat. Promítal pro široké spektrum diváků, od rodin s dětmi po seniory. O kino se starají lidé s nějakým přesvědčením a nijak tím nikomu neškodí,“ argumentuje místostarostka Jirkova Dana Jurštaková z ODS.

Jirkov kinu posílá ročně 300 tisíc korun

Město na provoz přispívá třemi sty tisíci korun ročně. „To je nejméně ve srovnání s okolními městy. Výběrem repertoáru nedělají nic špatného,“ uvedl starosta Jirkova Radek Štejnar z ČSSD. Dodal, že kdyby radnice chtěla výběr filmů ovlivňovat, mohlo by se také stát, že jednatelka provoz kina ukončí.

Jednatelka kina Samcová je ze sporu rozčarovaná. „Mrzí mě to a nechci se o tom bavit. Dohodli jsme se s městem, že vyjádření poskytnou oni,“ uvedla Samcová.

Názory na výběr filmů se ve městě různí. „Do jirkovského kina chodíme rádi, máme to kousek, je tam příjemné prostředí. Těším se na českou komedii Vybíjená. To, že nedávají Padesát odstínů šedi, mi nevadí. Kdo to chce vidět, zajede si jinam,“ řekla například jedna z místních Ivana Jánská.

V dubnu bude kino promítat akční film Rychle a zběsile 7, Troškovu letní komedii Babovřesky 3, gangsterku Noční běžec, pohádku Popelka či americký film z marvelovských komiksů Avengers: Age of Ultron.

„Myslím, že kritika je tu hlavně kvůli tomu, že jednatelka je věřící, a navíc velmi mladý člověk. Pana Kubelku by si kritizovat nedovolili. Televize je plná násilí, tak je dobře, že v kině chtějí zaujmout i něčím jiným,“ prohlásil další z místních Petr Beneš.

Někteří lidé si to ale nemyslí. „Kino by mělo dávat filmy, na které přijde hodně lidí, a zařízení si tak na sebe vydělají. Provozovatel by je neměl vybírat podle toho, zda jemu se líbí, či nikoliv,“ poznamenal například Václav Novotný.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Najdete na iDNES.cz