Ohňová show na Keltských slavnostech na Vodním hradu v Budyni nad Ohří | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Druid a stará muzika oživili keltskou tradici na Vodním hradě v Budyni

  • 0
Kdysi tam vládly silné keltské kmeny, dnes na Vodním hradě v Budyni nad Ohří na Litoměřicku vládne festival Keltský kruh. O víkendu se konal už podesáté a přilákal sedm stovek lidí. Ti se bavili jednak u keltské hudby, jednak u doprovodného programu v podobě soutěží či ukázek řemesel.

„Pozornost diváků byla podle mého spravedlivě rozdělená. Když hrála hudba na nádvoří, hlediště bylo zaplněné. Ale nikdo nevydrží dvanáct hodin sedět a poslouchat, takže doprovodný program všichni uvítali,“ komentoval zájem o keltský festival starosta Budyně Petr Medáček.

Úspěch měla zejména keltská vesnička, jež ukazovala život před mnoha staletími a která byla umístěná hned vedle hlediště. Diváci v ní nepřišli o zajímavé ukázky ani o hudbu z pódia.

Soutěže, jako hod kládou, ukázka výzbroje keltského bojovníka či vyzkoušení dobových řemesel bylo zajímavé hlavně pro děti. „Děti tu většinou tvoří doprovod rodičům či prarodičům, určitě nepřišly na keltskou hudbu. Právě pro ně je doprovodný program určený a je to dobře, celý festival to výrazně zkvalitnilo,“ potvrdil Medáček.

Festival měl být původně taneční

Vedle keltské muziky a ukázek i výuky irského tance tak lákaly hlavně živé ukázky. Třeba řemesel, jako je výroba bronzových šperků či spřádání vlny, nebo různých tradic dávných Keltů. Návštěvníkům se ukázal i druid, jenž léčí za pomoci bylin nebo předpovídá budoucnost.

Keltský kruh původně nevznikl jako připomínka keltské tradice na severozápadě Čech, ale jako festival keltské a irské hudby. Původním záměrem bylo také vytvoření tanečního festivalu s irskou muzikou.

„Z toho nakonec sešlo. Ale dodatečně jsme zjistili, že podle archeologických nálezů byly v oblasti Podřipska silné keltské kmeny a že jsme se tímto tématem trefili do historie,“ potěšilo Medáčka a další pořadatele.