Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když zdraží uhlí, zásobování teplem se zhroutí, varuje ředitel teplárny

  15:25aktualizováno  15:25
Zdražování uhlí, které avizovali někteří jeho dodavatelé, může v konečném důsledku způsobit pád celého systému zásobování teplem. Myslí si to Milan Boháček, generální ředitel teplárny United Energy, která zásobuje teplem 35 tisíc domácností v Mostě a Litvínově. Podle něj by měl na situaci dohlédnout stát.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: www.foto-bartoska.estranky.cz

O navýšení ceny uhlí mluví v poslední době představitelé těžební společnosti Czech Coal. Souvisí to s tenčícími se zásobami této suroviny. Některé teplárny se navíc s nedostatkem hnědého uhlí potýkají už nyní.

"Kontrakty na dodávky paliva jim končí po roce 2012 a jejich jediný dodavatel, těžařská společnost Czech Coal, nabízí smlouvy pouze na 10 let. Navíc na dodávky směsi z hnědého uhlí s výrazně vyšší cenou," říká Milan Boháček, generální ředitel společnosti. "Pokud nebudou problémy teplárenství adekvátně řešeny státem, coby vlastníkem uhlí, dříve či později dopadnou na každého," dodává.

Milan Boháček

Milan Boháček, generální ředitel United Energy

Od 1. května je generálním ředitelem teplárny a elektrárny United Energy v Komořanech u Mostu. Je absolventem Západočeské univerzity v Plzni, ve společnosti pracuje od roku 1996, postupně vystřídal různé pozice, posledních 5 let byl výrobním ředitelem. Je mu 39 let, je ženatý a má 2 děti.

Czech Coal chce, aby se hnědé uhlí prodávalo za 80 procent ceny černého uhlí, což znamená třiceti a více procentní zdražení. Dotkne se vás to nějak?
Dodávky máme dlouhodobě kontrahovány s jinými dodavateli. Nicméně, obecně by se takto dramatické zdražení uhlí výrazně promítlo do ceny tepla, což by vedlo k totálnímu zhroucení systémů centrálního zásobování teplem. Postupné odpojování odběratelů by pak v konečném důsledku znamenalo zhoršení situace jak po stránce ekonomické, tak ekologické.

Registrujete snahu někoho se osamostatnit a udělat si vlastní výtopnu?
V současné době ne. Odpojování odběratelů a budování lokálních topenišť ve větší míře lze ale očekávat v případě, pokud budou muset teplárny přebudovávat stávající zdroje na jiné palivo, což je obtížné ekonomicky, časově a technicky. Investice se pak nutně promítnou do výrazného navýšení cen tepla a centrální vytápění by pak bylo nekonkurenceschopným.

Vy jste začali míchat uhlí s biomasou. Důvod je i situace s nedostatkem hnědého uhlí a možným růstem jeho ceny?
Ano. Naše společnost se bez ohledu na vývoj v teplárenství snaží nahradit část spalovaného uhlí jinými substituty a biomasa je jednou z možných alternativ. Ovšem i využití této suroviny má svá omezení.

Jaká?
Nepříznivým faktorem perspektivního využití biomasy je bohužel skutečnost, že tohoto obnovitelného zdroje je nedostatek. V současné době tedy neuvažujeme o navýšení podílu biomasy nad povolených 20 procent hmotnostní koncentrace. Navýšení podílu biomasy by si navíc vyžádalo další investice do dopravních cest i technologického procesu.

United Energy

Provozuje elektrárnu s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla v Komořanech u Mostu o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 239 MWe.

Teplárna už 47 let zásobuje teplem 35 tisíc domácností v Mostě a Litvínově. Původně šlo přitom čistě o elektrárnu, která se začala budovat už za druhé světové války. Elektrický proud se tu vyrábí dodnes. Společnost nedávno otevřela vlastní skládku uhlí.

Dlouhodobě se snažíte prosadit vybudování velké spalovny odpadu. Proč?
Dovoluji si upozornit na skutečnost, že označení "spalovna odpadu" je velmi zavádějící a že energetické využití komunálních odpadů, které zamýšlíme, nelze řadit mezi stávající spalovny ČR. V současné době představuje nejen hospodárnou alternativu k fosilním palivům, ale také ideální řešení problému odpadového hospodářství ČR a evropské legislativy v oblasti využití komunálních odpadů. Snižuje objem a hmotnost odpadu ukládaného na skládkách a zamezuje emisím skleníkových plynů.

Jak to vůbec je s životností potrubí, které používáte? Je stále totéž, jen se občas vyskytne prasklina a vy ji opravujete, nebo se musí časem vyměnit?
Stáří potrubí nemá vždy zásadní vliv na jeho poruchovost. Některé původní úseky, které pečlivě monitorujeme, jsou dodnes v naprostém pořádku a naopak, v některých úsecích starých například jen 10 let zaznamenáváme už dnes nedostatky. Příčinou jsou většinou skryté vady materiálu a kvalita původních montážních prací. Potrubí vyměňujeme po částech kontinuálně podle dlouhodobého plánu, který průběžně aktualizujeme podle výsledků diagnostik.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Morava u Krajského soudu v Ústí nad Labem.
Za zapálení bytu v Jirkově, v němž uhořeli dva lidé, dostal muž 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení Václava Moravu, který v únoru zapálil dveře bytu na sídlišti v Jirkově. V plamenech tam zemřeli dva muži,...  celý článek

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.
Litoměřice se v dosud největším dopravním průzkumu ptají, jak lidé cestují

Radnice v Litoměřicích se pustila do zatím největšího průzkumu zaměřeného na dopravu a její budoucnost. Během podzimu navštíví tazatelé stovky domácností ve...  celý článek

Vchod problematického děčínského paneláku v Zelené ulici, jehož součástí je...
Nemáme kam jít, žehrají sociálně slabí nájemníci z domu hrůzy v Děčíně

Několikrát zde hořelo, před dvěma lety tu měli štěnice. Panelový dům v Zelené ulici je nejproblematičtějším domem v Děčíně. A ze tří městem vytipovaných domů...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.