Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Když nám zaručíte jinou práci, necháme uhlí být, prohlásili odboráři

  • 5
Zaručí-li nám stát, že po uzavření lomu budeme mít nějakou perspektivu, klidně odejdeme, řekl šéf odborů Czech Coal. Takový scénář se líbí i ekologům a je podle nich i reálný, pokud se s ním začne včas. Znamenalo by to vytvořit pro horníky několik tisíc nových míst.

Odbory tak vůbec poprvé připustily, že netrvají na dalším dobývání uhlí a rušení limitů - budou-li ovšem pro lidi z hornictví jiná pracovní místa.

Uhlí a propouštění

Vloni v říjnu hrozili odboráři společnosti Czech Coal tím, že pokud nebudou limity prolomeny, v těžební společnosti přijde během čtyř let o práci asi 1 400 lidí. Zatím jde o desítky lidí, hlavní propouštění se čeká v roce 2012, kdy najede důl ČSA na útlumový program. Největším propouštěním už si ale zdejší těžařský průmysl prošel v 90. letech, počet zaměstnanců se od jejich počátku snížil z původních více než 16 tisíc na zhruba 3 tisíce, další až 2 000 uvádějí odboráři ve spřízněných firmách. Mostecko má nyní třetí nejvyšší podíl lidí bez práce v Česku, v únoru ji hledalo 16,7 procenta práceschopných lidí. Zdroj: ČTK

Jinými slovy jsou ochotni vyměnit místa u velkorypadel za jakákoli jiná, chtějí ale od státu garanci, že pokud těžba uhlí skončí, budou mít nějakou perspektivu. Dosud byla podle nich jediná možná budoucnost kraje v další velkolomové těžbě.

"Pokud se vytvoří iks tisíc pracovních míst, tak já na uhlí nestojím. Je mi pak jedno, jestli bude zima nebo teplo a co to bude znamenat pro stát. To ať si vysvětlují jiní. Mně jde primárně o ta pracovní místa," řekl včera Jaromír Franta, předseda Sdružení odborových organizací Czech Coal Group.

Zdůraznil přitom, že politici obvykle mluví jen o zachování limitů, ale nikdo z nich už se nezabývá tím, co bude s lidmi, kteří při zavření velkolomu ČSA o práci přijdou. Během příštích let by to podle něj mohlo být kolem 1 400 lidí přímo z Czech Coal a dalších několik tisíc z firem na těžaře navázaných.

O nová místa a rekvalifikaci lidí by se měl postarat stát

"Ještě jsme nikdy neslyšeli žádný scénář, jak by se měla sociální situace regionu při takovém nárůstu lidí bez práce řešit. Ať stát řekne, co v takovém případě udělá a jak pomůže," uvedl Franta.

Právě toto je jednou z mála věcí, na kterých se s odborovými předáky z Czech Coal shodnou i ekologičtí aktivisté a zastánci neprolomení limitů.

"Stát by měl s pomocí úřadů práce už několik let před ukončením těžby monitorovat situaci a individuálně mezi zaměstnanci dolů zjišťovat, o jaké rekvalifikace mají zájem, a pomáhat jim vytvořit si představu, co v budoucnu chtějí," míní Jan Rovenský z Greenpeace.

Severu Čech by pomohli investoři

Zároveň by podle něj měl stát v této souvislosti na severu Čech ještě víc podporovat investiční příležitosti. "Například zóna Triangle dala před nástupem krize práci mnohem víc lidem, než kolik by jich mělo doly opustit. Něco takového by se mělo zopakovat. Uvažujeme o tom, že půjdeme do jednotlivých odborových organizací a pokusíme se s nimi o této situaci mluvit, nabídnout jim aspoň skromnou pomoc," dodal Rovenský.

Nejlepším řešením situace nicméně podle odborářů stále zůstává prolomení limitů a pokračování v těžbě přes Černice a Horní Jiřetín k Litvínovu a dál. A za tuto svou další existenci se také snaží lobbovat u poslanců i místních politiků. "Tenhle scénář existuje, je v něm zajištění pro zaměstnance, ví se při něm, jak to bude s uhlím pro teplárny, a nabízí i řešení pro Jiřetín," upozornil Franta.