Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jezero u Mostu se čistí samo a plní ho déšť, otevře za tři roky

  6:23aktualizováno  6:23
Svou rozlohou 312 hektarů vodní plochy je jezero Most druhým největším v Česku a se 75 metry je dokonce vůbec nejhlubším u nás. Oba údaje jsou už nyní platné, protože mostecké jezero je od loňského roku napuštěné. Lidé si je ale vyzkoušejí nejdříve v roce 2018, kdy se nejspíš otevře pro veřejnost.

„Návštěvník tam neuvidí penziony a hotely. Ale měl by vidět připravené území z hlediska pláží, občerstvení, půjčovny sportovních potřeb nebo lodí a šlapadel. A včetně zázemí pro vodní záchrannou službu, aby tam byla zajištěná bezpečnost,“ uvádí ředitel Palivového kombinátu Ústí Petr Lenc.

Fotogalerie

Tento státní podnik má na starosti stará důlní díla, která v rámci rekultivací dostávají nové využití. Bývalý uhelný lom Chabařovice nedaleko Ústí se změnil v jezero Milada, v němž se lidé mohli poprvé vykoupat letos v létě. Premiéra s sebou nesla i některé výhrady, třeba nedostatečné sociální zázemí či horší přístup (o Miladě zde).

„Otevřeli jsme ji, ne jak nám někteří vyčítají unáhleně, ale protože jsme se shodli, že to je přírodní koupací vodní plocha, která tady v širokém okolí schází,“ přiblížil Lenc dohodu s Dobrovolným svazkem obcí Milada, který se bude o jezero starat.

Milada se stane svým způsobem vzorem i pro mostecké jezero. Až se bude za necelé tři roky otevírat, zkušenosti z provozu chabařovické vodní plochy využije Palivový kombinát i město Most, jež má péči o jezero převzít. Plánuje tam například přístav sportovních lodí, pláže pro koupání, pobřežní korzo nebo repliku starého města Most.

Právě na místě původního královského města totiž byl důl Ležáky, jehož zatopením pak během šesti let jezero Most vzniklo. Jeho rozloha se už měnit nebude, přesto je nutné pětileté zkušební období, jež má prověřit, zda vše funguje tak, jak předpokládal projekt. Například zda se hladina opravdu udržuje ve výšce 199 metrů nad mořem.

„Další věc je, zda vodohospodářský systém drénů, odvodňovacích příkopů, plní svou funkci. Kontrolovat musíme i kvalitu vody,“ poznamenal Lenc.

Jezero nemá přítok ani odtok, čistí se samo a plní ho déšť

Jezero Most je zatím pro veřejnost nepřístupné právě kvůli probíhajícímu zkušebnímu provozu. To ale neznamená, že je mrtvé. Už jsou v něm totiž ryby, které například pomáhají udržovat vysokou kvalitu vody.

„Ryby jsme tam vysazovali řízeně, což je důležité, protože každé jezero má svůj vlastní ekosystém. Z našeho pohledu jsou třeba lín nebo kapr škodlivé ryby. Způsobují, že dochází k devastaci rostlin. Víří usazeniny u dna a narušují vlastní bioproces, který si chce jezero nastavit, tedy samočisticí režim,“ upozornil Lenc.

Jezero Most

Vzniklo na místě bývalého uhelného lomu Most-Ležáky. Zbytková jáma se začala napouštět vodou z Ohře, a to potrubím z Nechranické přehrady v říjnu 2008.

Tehdy už bylo mezi upravenými svahy přes 20 metrů vody, jež tam natekla ze srážek či vývěrů ve svazích. Rozsah plochy byl téměř 22 hektarů.

Během šesti let se hladina zvýšila o 54 metrů a dnešní rozloha jezera je 312 hektarů, obvod měří 9,4 kilometru. Pro srovnání: jezero Milada u Chabařovic má 252 hektarů.

Proto jsou v jezeře i dravé ryby jako štiky, sumci nebo candáti, které brání plevelným rybám v přemnožení.

S rybařením se ale zatím v jezeře Most nepočítá, právě proto, aby se nenarušila jemná biologická rovnováha.

Jezero je zajímavé také tím, že nemá vlastní přítok a odtok. Přesto v něm ryby žít mohou, protože na velké vodní ploše existují podpovrchové proudy, jež vodu okysličují.

Dlouhodobé výpočty ukazují, že déšť a stékající voda by měly nahradit úbytek vody, k němuž dochází vypařováním. Kdyby to ale nestačilo, má Palivový kombinát připravené náhradní varianty.

„Buď se využije zdroj, který se používal pro napouštění, to je potrubí napojené na přivaděč vody z Nechranic. Nebo do budoucna předpokládáme, že bychom pro dopouštění jezera využili upravenou vodu, kterou čerpáme na bývalém dole Kohinoor,“ dodal Lenc.

Podle současných tabulek je jezero Most druhým největším v Česku, větší je pouze Medard, tedy další rekultivační jezero u Sokolova. Časem se ale pořadí největších českých jezer nejspíš ještě změní, pokud dojde k předpokládanému zatopení velkolomů Bílina a ČSA na Mostecku.Nejčtenější

Plechovka vyhozená z auta může jeho majitele připravit o sociální dávky

Ilustrační snímek

Žena v Litvínově vyhodila z jedoucího auta plechovku a pořádně tak zavařila muži, který ho řídil. Když totiž strážníci...

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...Je tu diskriminace, nemáme kam jít, protestují lidé z končících ubytoven

Z demonstrace u ústeckého obchodního centra Forum proti vystěhování obyvatel ze...

S hesly „Domov pro všechny“ nebo „Ulice není řešení“ přišlo ve čtvrtek navečer demonstrovat na ústecké Kostelní náměstí...

Očištěný rozhodčí Vaňkát chce zpět do ligy: Berbr není temnota

Fotbalový rozhodčí Zdeněk Vaňkát.

Pracoval u policie, mával 1. fotbalovou ligu, šéfoval svazu v Ústeckém kraji. Najednou střih. Zatčení, obvinění z krytí...

V Ústí po střetu s trolejbusem zemřel řidič auta, dvanáct lidí se zranilo

Srážka trolejbusu a dodávky v Tylově ulici v Plzni.

Řidič osobního automobilu zemřel v neděli časně ráno v Ústí nad Labem po střetu s trolejbusem. Muž z neznámých příčin...

Další z rubriky

Most zbourá další zničený obytný blok, většinu nákladů zaplatí stát

Vybydlený domovní blok 31 se bude bourat, dva sousední bloky 34 a 35 se opraví.

Mostecká radnice nechá zbourat zdevastovaný obytný blok u sportovní haly. Většinu nákladů na demolici uhradí stát....

Řidič chtěl zakrýt svou nehodu, tak si vymyslel loupežné přepadení

Ilustrační snímek

Svou účast na dopravní nehodě u Litoměřic chtěl zakrýt sedmadvacetiletý řidič z Prahy. Vymyslel si historku o...

Plechovka vyhozená z auta může jeho majitele připravit o sociální dávky

Ilustrační snímek

Žena v Litvínově vyhodila z jedoucího auta plechovku a pořádně tak zavařila muži, který ho řídil. Když totiž strážníci...

Najdete na iDNES.cz