Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Jezero u Mostu se čistí samo a plní ho déšť, otevře za tři roky

  6:23aktualizováno  6:23
Svou rozlohou 312 hektarů vodní plochy je jezero Most druhým největším v Česku a se 75 metry je dokonce vůbec nejhlubším u nás. Oba údaje jsou už nyní platné, protože mostecké jezero je od loňského roku napuštěné. Lidé si je ale vyzkoušejí nejdříve v roce 2018, kdy se nejspíš otevře pro veřejnost.

„Návštěvník tam neuvidí penziony a hotely. Ale měl by vidět připravené území z hlediska pláží, občerstvení, půjčovny sportovních potřeb nebo lodí a šlapadel. A včetně zázemí pro vodní záchrannou službu, aby tam byla zajištěná bezpečnost,“ uvádí ředitel Palivového kombinátu Ústí Petr Lenc.

Fotogalerie

Tento státní podnik má na starosti stará důlní díla, která v rámci rekultivací dostávají nové využití. Bývalý uhelný lom Chabařovice nedaleko Ústí se změnil v jezero Milada, v němž se lidé mohli poprvé vykoupat letos v létě. Premiéra s sebou nesla i některé výhrady, třeba nedostatečné sociální zázemí či horší přístup (o Miladě zde).

„Otevřeli jsme ji, ne jak nám někteří vyčítají unáhleně, ale protože jsme se shodli, že to je přírodní koupací vodní plocha, která tady v širokém okolí schází,“ přiblížil Lenc dohodu s Dobrovolným svazkem obcí Milada, který se bude o jezero starat.

Milada se stane svým způsobem vzorem i pro mostecké jezero. Až se bude za necelé tři roky otevírat, zkušenosti z provozu chabařovické vodní plochy využije Palivový kombinát i město Most, jež má péči o jezero převzít. Plánuje tam například přístav sportovních lodí, pláže pro koupání, pobřežní korzo nebo repliku starého města Most.

Právě na místě původního královského města totiž byl důl Ležáky, jehož zatopením pak během šesti let jezero Most vzniklo. Jeho rozloha se už měnit nebude, přesto je nutné pětileté zkušební období, jež má prověřit, zda vše funguje tak, jak předpokládal projekt. Například zda se hladina opravdu udržuje ve výšce 199 metrů nad mořem.

„Další věc je, zda vodohospodářský systém drénů, odvodňovacích příkopů, plní svou funkci. Kontrolovat musíme i kvalitu vody,“ poznamenal Lenc.

Jezero nemá přítok ani odtok, čistí se samo a plní ho déšť

Jezero Most je zatím pro veřejnost nepřístupné právě kvůli probíhajícímu zkušebnímu provozu. To ale neznamená, že je mrtvé. Už jsou v něm totiž ryby, které například pomáhají udržovat vysokou kvalitu vody.

„Ryby jsme tam vysazovali řízeně, což je důležité, protože každé jezero má svůj vlastní ekosystém. Z našeho pohledu jsou třeba lín nebo kapr škodlivé ryby. Způsobují, že dochází k devastaci rostlin. Víří usazeniny u dna a narušují vlastní bioproces, který si chce jezero nastavit, tedy samočisticí režim,“ upozornil Lenc.

Jezero Most

Vzniklo na místě bývalého uhelného lomu Most-Ležáky. Zbytková jáma se začala napouštět vodou z Ohře, a to potrubím z Nechranické přehrady v říjnu 2008.

Tehdy už bylo mezi upravenými svahy přes 20 metrů vody, jež tam natekla ze srážek či vývěrů ve svazích. Rozsah plochy byl téměř 22 hektarů.

Během šesti let se hladina zvýšila o 54 metrů a dnešní rozloha jezera je 312 hektarů, obvod měří 9,4 kilometru. Pro srovnání: jezero Milada u Chabařovic má 252 hektarů.

Proto jsou v jezeře i dravé ryby jako štiky, sumci nebo candáti, které brání plevelným rybám v přemnožení.

S rybařením se ale zatím v jezeře Most nepočítá, právě proto, aby se nenarušila jemná biologická rovnováha.

Jezero je zajímavé také tím, že nemá vlastní přítok a odtok. Přesto v něm ryby žít mohou, protože na velké vodní ploše existují podpovrchové proudy, jež vodu okysličují.

Dlouhodobé výpočty ukazují, že déšť a stékající voda by měly nahradit úbytek vody, k němuž dochází vypařováním. Kdyby to ale nestačilo, má Palivový kombinát připravené náhradní varianty.

„Buď se využije zdroj, který se používal pro napouštění, to je potrubí napojené na přivaděč vody z Nechranic. Nebo do budoucna předpokládáme, že bychom pro dopouštění jezera využili upravenou vodu, kterou čerpáme na bývalém dole Kohinoor,“ dodal Lenc.

Podle současných tabulek je jezero Most druhým největším v Česku, větší je pouze Medard, tedy další rekultivační jezero u Sokolova. Časem se ale pořadí největších českých jezer nejspíš ještě změní, pokud dojde k předpokládanému zatopení velkolomů Bílina a ČSA na Mostecku.
Nejčtenější

Jeden klokan zastřelený, další bez hlavy. Pachatele masakru hledá policie

Brutální poprava klokanů na Teplicku

Teplická policie vyšetřuje masakr klokanů v Duchcově na Teplicku. Podle jejich chovatele neznámý pachatel přelezl plot,...

Pronajmeme klášter na 100 let za korunu ročně. Jen ho opravte, láká církev

Klášter v Ročově.

Augustiniáni v Česku investují peníze z církevních restitucí do školství a na opravy. „Kněží si na sebe vydělají sami a...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Učitel z Chomutovska dostal podmínku za pohlavní zneužívání žačky

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Podmíněný trest dostal u soudu učitel mateřské a základní školy z Chomutovska za to, že podle žalobce v roce 2010...

Za pád rentgenu na pacientku může vadná součástka, zjistila MF DNES

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

Nekvalitní součástka v teleskopickém tubusu rentgenu s největší pravděpodobností zavinila neštěstí, při němž 12. října...Další z rubriky

Ústecká nemocnice spustila nový rentgen, ten starý spadl na pacientku

Ústecká Masarykova nemocnice.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem začala vyšetřovat pacienty na novém rentgenovém přístroji, který splňuje...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

V litvínovské chemičce ráno hořelo, požár se obešel bez zranění

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v  Záluží u Litvínova.

V areálu Unipetrolu v Záluží ráno hořelo na jednotce parciální oxidace, tedy výrobně vodíku. Požár se obešel bez...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz