Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Každé šesté loupežné přepadení na Mostecku si letos lidé vymysleli

  • 8
Každou šestou loupež, kterou letos vyšetřovali mostečtí kriminalisté, si lidé vymysleli. Z 63 případů, kdy někdo policii oznámil, že ho přepadli, jich bylo vymyšlených jedenáct. Vymyšlená přepadení zaměstnávají policisty i jinde.

"S takovými případy se setkáváme neustále. Na místo vyjede technik a kriminalisté, hledají stopy, dokumentují je, provádějí výslechy, prověřují poznatky, získávají informace, vyžadují znalecká zkoumání. A to vše zbytečně," říká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Kolik vyšetřování falešných loupeží stojí, si Světláková netroufá odhadovat. "Každý případ je jiný. Někdy je kriminalistům už na místě zřejmé, že něco nesedí, jindy může vyšetřování trvat i měsíce. Děti se většinou přiznají brzy, dospělí na své verzi o přepadení často trvají, i když už je jasné, že si vše vymysleli," podotýká mluvčí.

Přepadení si totiž vymýšlejí lidé v jakémkoliv věku. Tento týden mostečtí kriminalisté odložili jak případ chlapce, který zapomněl v autobusu sportovní výbavu a z obavy před rodiči tvrdil, že ho přepadlo několik mladíků, tak případ staršího muže, jenž v opilosti někde ztratil tašku s peněženkou a doklady a manželce vylíčil historku o dvou lupičích.

"Takové případy jsou typické. Lidé si přepadení většinou vymýšlejí proto, že se obávají reakce okolí, když něco ztratí nebo třeba prohrají peníze na automatech," poznamenala Světláková.

S vymyšlenými případy se setkávají policisté i jinde. Jen za uplynulý týden policisté v Ústeckém kraji takové případy odložili tři. V Mostě mladá žena ztratila kabelu, ve které měla kromě mobilu, dokladů a peněz i klíče od služebního auta. Protože nechtěla mít v práci problémy, vymyslela si, že ji čtveřice lupičů chytla kolem krku a věci jí vzala.

Vymyšlené případy zaměstnávají policisty všude

V Děčíně si zase osmnáctiletá studentka z Českolipska vymyslela přepadení, protože nechtěla přiznat rodičům, jak přišla o mobil. Půjčila ho neznámému mladíkovi, který s ním zmizel.

V Kadani pro změnu policisté zjistili, že od září zbytečně hledají násilníka, který udeřil pěstí dvacetiletou dívku a chtěl po ní peníze. Dívka se přiznala, že si přepadení vymyslela jako důvod, proč nešla na opravnou zkoušku, ze které měla strach.

Smyšlenými případy se musí policie zabývat i v takových místech, jako je Šluknovsko a Nový Bor. V září tvrdil jednadvacetiletý muž z Varnsdorfu, že ho okradla skupina pěti Romů o cigarety a 80 korun. Nakonec se přiznal, že lhal, protože peníze ztratil a kamarádi mu poradili, aby vše svedl na Romy (více zde).

V Novém Boru zase policii tvrdil osmadvacetiletý muž, že ho 11. listopadu kolem 22. hodiny před barem Shark napadli čtyři mladíci ve věku kolem patnácti let, chtěli po něm cigarety, a když jim je nedal, pořezali ho v obličeji.

"Při opakovaném výslechu se pod tíhou argumentů, které jeho výpověď zpochybňovaly, přiznal, že si celý incident vymyslel. Řezné poranění v obličeji si způsobil sám," řekla policejní mluvčí Ivana Baláková.