Kastelán Pavel Pilař na zámku Nový Hrad v Jimlíně

Kastelán Pavel Pilař na zámku Nový Hrad v Jimlíně | foto: Martin Adamec, MAFRA

Kastelán zámku v Jimlíně: Varhany skončily jako komínky ke sklípku

  • 1
Po sedmi letech dnes slavnostně skončila rekonstrukce zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku. Za komunismu se měl stát školícím střediskem. "V té době se zde udělala řada dobrých věcí, ale i stavební zločiny, kdy se zde betonovalo. To nyní muselo pryč,“ říká kastelán Pavel Pilař.

Našli k vám už lidé cestu?

Letos to vyšlo fantasticky. Opravy skončily v červnu, takže na prázdniny jsme mohli od středy do neděle otevřít, i když jsme na to nebyli úplně připraveni jako jiné zámky. Na to, že jsme zcela neznámá památka, přišlo hodně přes sedm tisíc lidí, což je obrovský úspěch.

Proč prohlídky v září skončily?

Začala další oprava celého východního křídla, kde se dělají nové dřevěné podlahy, osvětlení. Bude se opravovat římsa na jižním křídle a fasáda do třetího nádvoří. Vše by do konce roku mělo být hotové.

Zbylo na zámku něco z původního vybavení?

Nezůstalo vůbec nic. Po vyvlastnění v roce 1949 byl celý mobiliář odvezen na zámek do Postoloprt a tam stopy končí. Občas nás navštíví pamětníci těch dob, takže vědí, že to, co se neodvezlo, se zničilo. Třeba původní oltář nebo varhany. Jeden pán, který sem chodil hrát na varhany, třeba někde viděl píšťaly z varhan jako komínky ke sklípku na brambory.

Box

Základy Novému Hradu u Jimlína dal rytíř Záviš, když nad obcí postavil svou kamennou tvrz. To potvrzují první zmínky o hradě ze 14. století.

Pozdější majitelé tvrz přestavěli na hrad a později zámek, který v roce 1690 získal současnou barokní podobu.

Až do roku 1949, kdy byl vyvlastněn a vládu nad ním převzalo zemědělské družstvo, několikrát měnil majitele. Naposledy ho měli Schwarzenbergové.

Pod správou JZD ze zámku zmizelo veškeré zbývající vybavení.

Co tedy lidem při prohlídkách můžete ukázat?

Vždy, když bylo něco hotového, snažili jsme se, aby si to lidé mohli prohlédnout. Provázíme je v místnostech, kde jsou vzácné malované stropy, máme unikátní podzemní stáje. Zrestaurovala se černá kuchyně s topeništěm, v severním křídle je zámecké hospodářské zázemí, kde je slavná zámecká prádelna s obrovským madlem, dřevěnými pračkami, truhlárna sušárna ovoce. K ní dáváme věci, které se týkají včelařství, které má tady u nás tradici.

Kde získáváte vybavení?

Pár exponátů nám dalo muzeum něco jsme sehnali sami. Teď, jak sem chodí místní patrioti, nám začínají nosit staré věci, které najdou po chalupách. Takže tady vzniká regionální výstava toho, co se zachovalo tady v okolí.

Bude příští rok otevřeno jako na normálních zámcích?

Bude otevřeno již normálně od velikonoc do října.

Jaké bude vstupné?

Zatím máme směšné 20 a 10 korun, a to prohlídka trvá minimálně 45 minut a pak si lidé mohou sami prohlédnout věž a další věci. Asi zdražíme, ale jen symbolicky.

Bude ještě letos šance zámek si prohlédnout?

Kvůli stavbě neotevřeme na státní svátek 28. října. Budeme raději chystat adventní setkání 4. prosince, které loni mělo velký úspěch. Bude zde hodně hudby, stará řemesla i tradice jako pečené kaštany, rozkrajování jablek, lití olova.