Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kárný senát dal důtku soudci, který poslal do vězení amnestovaného

  • 5
Kárný senát napomenul teplického soudce Milana Ference, který loni poslal do vězení muže, na něhož se vztahovala amnestie. Muž kvůli soudcově chybě strávil ve vězení čtyři měsíce.

"Soudce byl uznán vinným a byla mu uložena důtka," sdělila mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

Důtka je nejmírnější trest, který zákon umožňuje. Soudcům jinak hrozí i roční snížení platu až o třicet procent nebo dokonce ztráta taláru.

"Bylo to zcela ojedinělé pochybení soudce, který jinak podle průběhu dokazování patří k nejpracovitějším a nejvýkonnějším na okresním soudu," zdůvodnil rozhodnutí předseda kárného senátu Vojtěch Šimíček.

Připomněl také to, že amnestie není rutinní soudcovskou agendou. "V každé lidské činnosti nutně dochází k chybám a omylům a rovněž systém soudnictví nemůže být prostý těchto chyb," rozhodl kárný senát.

Předseda teplického soudu Roman Dobeš, který kárný návrh na Ferencovo potrestání podával, navrhoval snížení platu o deset procent na šest měsíců.

"Kárnému návrhu bylo vyhověno, soudce byl uznán vinným. A důtku nebudu komentovat," reagoval Dobeš na rozhodnutí kárného senátu.

Muže paradoxně zachránilo, že se vyhýbal vězení

Na počátku příběhu byl úvěrový podvod, když pětatřicetiletý muž z Klášterce nad Ohří lhal o svém zaměstnání a příjmu, aby dostal půjčku na nákup auta. K tomu se později přidaly další zločiny a soud dal muži dvouletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti roků.

Místo, aby se poučil, kradl a v červnu 2012 šel před soud znovu. Soudce Milan Ferenc mu změnil podmínku na trest "natvrdo". Problém byl v tom, že tento nový trest začal být pravomocný až 19. února 2013 a mezitím 1. ledna 2013 vyhlásil prezident Václav Klaus amnestii, která se vztahovala i na mužovu podmínku. Protože amnestie podmínku zrušila, nemohl platit ani trest vězení.

Ferenc nařídil, aby muž nastoupil 11. dubna do vězení. Muž neposlechl, ale policie ho 2. května chytila a odvezla rovnou do cely. Muže pak paradoxně zachránilo, že šel znovu před soud za vyhýbání se vězení. Soudci v Chomutově si všimli, že pro něj platila amnestie, a že za mřížemi vůbec být neměl. Muž se tak 26. září dostal na svobodu.

Když se na chybu soudce Ference přišlo, podal na něj předseda teplického soudu Roman Dobeš kárný návrh. "Intenzitu kárného provinění je třeba považovat za vysokou, neboť odsouzený byl 122 dnů neprávem ve výkonu trestu," konstatoval Dobeš.

Ferenc opakovaně zmiňoval svůj romský původ

Ferenc u soudu svou chybu uznal. "Postavil se k tomu přímo, troufnu si říct chlapsky," uvedl předseda kárného senátu Vojtěch Šimíček.

"Vysvětluji si to celkovou profesní přepracovaností a negativní pracovní atmosférou na pracovišti," řekl Ferenc. S novináři ale jinak mluvit nechtěl a medializaci svého případu označil za štvanici.

Před kárným senátem Ferenc opakovaně zmiňoval svůj romský původ. "Jsem zvyklý na to, že musím být vždy pracovitější než ostatní, protože na mě bude jiný metr," zdůraznil soudce, který je nyní už řadu měsíců v pracovní neschopnosti.

Vedení teplického soudu i Ferencovy kolegy jeho slova o rasismu překvapila. Říkají, že je nikdy ani nenapadlo vnímat Ference jinak, než ostatní soudce.