Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koncert Ortelu na pouti budí vášně. Vznikla proti němu i petice

  8:01aktualizováno  8:01
Skoky padákem, country festival a kapela Ortel. To jsou hlavní lákadla letošní Řípské pouti, která se v Krabčicích na Litoměřicku uskuteční 22. až 24. dubna. Koncert kontroverzní skupiny však není každému po chuti.

Koncert kapely Ortel v Počátkách na Pelhřimovsku. Sál sokolovny byl vyprodaný, návštěvníci si koncert užili bez jakýchkoliv excesů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Plzeňský Ortel se zpěvákem Tomášem Hnídkem má na pouti pořádané obcí Krabčice vystoupit 24. dubna hned po revivalové kapele ABBA Stars.

„Máme za to, že by akce typu Řípské pouti měla být převážně pro rodiny s dětmi a dospívající mládež, nikoli pro příznivce xenofobie a nenávisti vůči národnostním, sexuálním či náboženským menšinám. Právě to představuje skupina Ortel,“ řekl organizátor petice Adam Šenk.

Poukázal přitom na některé z textů kapely, které se proti menšinám vymezují.

„Někteří lidé se mohou cítit na pouti nevítaní“

„Je na zvážení každého člověka, jak moc mu přijde vhodné nazývat občany vietnamské národnosti větve, homosexuály bukvice a romský národ označit za cikánský kmen, jako to dělá Ortel ve svých textech,“ reagoval Šenk.

„Jsme přesvědčeni o tom, že pokud kapela vystupuje pod záštitou obce, mohou se mnozí lidé cítit na pouti a v obci nevítaní,“ dodal Šenk.

Starosta Krabčic Jiří Šimáček s názorem organizátorů petice nesouhlasí. Při výběru účinkujících podle něj rozhoduje zejména cena za vystoupení a jejich popularita, která je v případě Ortelu zřejmá z úspěchu v anketě Český slavík.

Zrušením koncertu by obci vznikla ztráta

„Na textech kapely neshledáváme známky podněcující k rasismu či xenofobii, ačkoli texty některých písní vyzdvihují horší obraz a realitu dnešní doby,“ uvedl starosta s tím, že petiční akci vnímá jako snahu jejích organizátorů o zviditelnění.

„Domnívám se, že jde o zbytečnou hysterii kolem vystoupení skupiny, a to i kvůli návštěvnosti kulturního programu během Řípské pouti. Ta se pohybuje v porovnání s počtem všech návštěvníků okolo 10 až 15 procent,“ upřesnil starosta.

Upozornil, že případným zrušením koncertu Ortelu by obci vznikla finanční ztráta.

„Důvod pro zrušení vystoupení nevidím. Také nejsem přívržencem určitého druhu hudby, to však neznamená, že budu bránit poslechu této muziky jejím příznivcům,“ poznamenal starosta Krabčic.

Petiční archy podepsaly stovky lidí

Cílem petice však podle Šenka není koncert kapely zakázat nebo cenzurovat, ale upozornit na nevhodnost jejího vystoupení na akci pod záštitou obce.

„Jsme přesvědčeni, že kapela Ortel je známá nejen díky své hudbě, ale i díky světonázoru, který veřejně prezentuje. Pozváním kapely na Řípskou pouť tedy obec Krabčice názory kapely legitimizuje,“ dodal Šenk.

Petici dosud podepsaly stovky lidí, příští pátek ji chtějí organizátoři předat starostovi obce.

Krabčice mezitím iniciovaly na svém webu vlastní anketu, v níž se ptají, zda lidé koncert Ortelu navštíví. Souhlasně zatím odpovědělo 65 procent z více než 700 hlasujících.

Řípská pouť přiláká každý rok desetitisíce návštěvníků. Kromě desítek pouťových atrakcí a Ortelu nabídne slovenskou zpěvačku Kristinu, kapely ABBA Stars, The Apples a několik regionálních souborů.

Součástí programu je i Velká cena parašutismu, country festival nebo výstava domácího zvířectva.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz