Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidují na Mostecku do Senátu. Za co jim zaplatíme, pokud zvítězí?

  8:57aktualizováno  8:57
Na Mostecku se ve volbách o senátorské křeslo utká osm kandidátů. Sedm z nich odpovědělo na tři otázky, které se týkají jejich práce a kraje. Co od nich voliči mohou očekávat?
Senát Parlamentu České Republiky

Senát Parlamentu České Republiky | foto: Dalibor Puchta

MF DNES oslovila mostecké kandidáty do Senátu se třemi otázkami. Neobrátila se jen na kandidáta DSSS Tomáše Vandase, protože nechtěla dávat prostor názorům extremistů.

OTÁZKY PRO KANDIDÁTY DO SENÁTU

1. Co bude vaší prioritou v Senátu?

2. Podpořil/a byste změnu horního zákona, aby se usnadnila cesta k zásobám hnědého uhlí za limity třeba i za cenu vyvlastňování?

3. Budete přicházet s vlastními legislativními návrhy, které posílí práva majitelů domů a družstev v boji proti neplatičům a těm, kteří dělají nepořádek?

Zdeněk Brabec, ČSSD, podnikatelZdeněk Brabec, ČSSD, podnikatel

1. Pokud dostanu od voličů důvěru a stanu se senátorem, bude mojí prioritou reagovat na zdražování a snižování mezd.

2. Je jedním z mých hlavních úkolů zasadit se o prolomení limitů těžby. Je třeba zajistit práci spoustě obyvatel.

3. Především by se měla zjednodušit agenda, aby se výše uvedení mohli zmíněným "živlům" bránit. Vlastníci domů, stejně jako družstva, mají svůj podnikatelský záměr a je do očí bijící, když takový subjekt má někomu, kdo neplatí nájem nebo obtěžuje své okolí, shánět odpovídající bydlení.

Alena Dernerová, Severočeši.cz, dětská neuroložkaAlena Dernerová, Severočeši.cz, dětská neuroložka

1. Hlavním cílem, který jsem si vytyčila, je intenzivní boj proti korupci, která v naší zemi dosáhla nebývalých rozměrů. Například trh veřejných zakázek v ČR činí kolem 600 miliard Kč za rok. Vezmeme-li si, že každá zakázka je zhruba o 30 procent předražená, mohl by stát při seriózním hospodaření ušetřit kolem 180 miliard korun ročně a tím by státní rozpočet nemusel být deficitní! Dále bych se zaměřila na oblast zdravotnictví a řešení nezaměstnanosti.

2. Tato otázka není na pořadu dne a určitě na ní nestavím svůj volební program. Vyvlastňování se mi bytostně příčí a byla bych pro něj jen v případě "válečného stavu".

3. Severočeši.cz společně s bytovými družstvy podali návrh legislativních změn, které řeší osm okruhů problémů kolem bydlení. O tyto návrhy se budu opírat.

Vlastimil Balín, Občané městu, město občanům, senátorVlastimil Balín, Občané městu, město občanům, senátor

1. Mám prakticky šest priorit: projednávání státního rozpočtu, mandát senátora propojit na úřad ombudsmana, změna ústavy k přímé volbě prezidenta a starostů, zákon o všeobecném referendu, změny v poslanecké imunitě a odměňování zákonodárců nastavit v poměru na výši průměrné mzdy ve společnosti.

2. Dlouhodobě "potěžkávám" tento problém ve prospěch zrušení limitů těžby v dohodě s místními dotčenými občany a samosprávou. Ano, podpořil bych změnu horního zákona. Chtělo by se dodat: "Promiňte, Jiřetínští".

3. Již současná legislativa má nástroje, jak situaci řešit. Je třeba je využívat a nevymlouvat se na někoho tam nahoře, když je to často o lhostejnosti lidí a neochotě samospráv využívat svou odpovědnost a pravomoci delegované jim ostatními vlastníky na základě stanov.

Václav Hofmann, ODS, jednatel Městského divadla s.r.o.Václav Hofmann, ODS, jednatel Městského divadla s.r.o.

1. Chtěl bych pracovat ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Jsou to témata mně blízká, kterým rozumím a profesionálně se jimi dlouho zabývám.

2. Pokud nenastane nějaká mimořádná situace ohrožující například energetiku celé země, tak nepodpořil, neboť soukromé vlastnictví je pro mne nedotknutelné.

3. Několikrát jsem četl návrhy, které vypracovali na bytovém družstvu Krušnohor v Mostě, a domnívám se, že je lze podpořit. Mám na mysli zejména teze o povinném souhlasu vlastníka domu s přistěhováním dalších osob či stanovení hygienických norem spočívajících v počtu osob, které mohou byt konkrétní velikosti obývat.

Saša Štembera, TOP 09, lékařSaša Štembera, TOP 09, lékař

1. To první, co mne napadá, souvisí s formou - zachovat si vlastní tvář a odolat pokušení stát se arogantním chytrákem odtrženým od reálného života. A to rovněž zaprvé je obsah - iniciovat zahájení, podílet se na vzniku a prosazování zdravotní reformy. Včera bylo již pozdě.

2. V obecné rovině ano, ale záleží, za jakých podmínek a hlavně jaký to bude mít vliv na rozvoj zdejšího regionu.

3. Nedomnívám se, že je třeba stále znovu vymýšlet zákony. Tyto problémy jsou řešitelné legislativou současnou. Spíše není vůle, odvaha a chuť tyto situace reflektovat. Proč ale existují? Jedná se nepochybně o "porušení dobrých mravů" hledáním cest, jak obcházet zákon. Slyším mnoho falešných tónů. Svážet voliče autobusy či kupovat jejich hlasy. Jistě to není porušení zákona, ale kde jsou ony dobré mravy? A jakou sílu mají příklady, které táhnou?

Vlastimil Doležal, Věci veřejné, ředitel střední školyVlastimil Doležal, Věci veřejné, ředitel střední školy

1. Chci se zaměřit především na vzdělávání, protože k němu mám profesně nejblíže a vím, že stát přes všemožné proklamace nevěnuje vzdělávacímu systému potřebnou pozornost. Jednou z mých hlavních priorit je dosáhnout změny ústavy tak, aby příštího prezidenta republiky již mohli volit lidé přímo, a ne prostřednictvím parlamentu.

2. V žádném případě ne, protože ochrana osobního vlastnictví je jedním ze základních pilířů demokracie a svobody. Navíc nucené vyvlastňování a přesídlování v našem kraji dlouhodobě nepřineslo lidem nic jiného než ztrátu identity, nezaměstnanost, poškozené zdraví i životní prostředí, nízkou vzdělanost a sociální problémy.

3. Musí dojít k výraznému posílení práv vlastníků a družstev, umožnit jim rychlou reakci na porušování soužití v bytových domech a neplnění základních povinností nájemníka. V takových případech je třeba, aby zákon umožnil okamžitou výpověď z nájmu podobně, jako závažné porušení pracovních povinností umožňuje okamžité zrušení pracovního poměru. Ruku v ruce s tím však také musí být posílena práva těch, kteří se chovají slušně a neporušují nájemní smlouvu.

Josef Nétek, KSČM, starosta LomuJosef Nétek, KSČM, starosta Lomu

1. Senátor by měl být v úzkém kontaktu se starosty měst a obcí svého obvodu. Měl by pro ně být kontaktním článkem mezi místní samosprávou a vládou. Jako senátor bych mohl pomoci Mostecku v oblasti uplatňování lidí na trhu práce, rozšíření pravomocí úřadu práce, zjednodušení administrativy v otázkách zaměstnanosti, více možností pro samosprávy, které se týkají zaměstnávání lidí na základě dohody s úřadem práce.

2. V demokratickém státě není možné uplatňování vyvlastňování majetku. Jsem pro zpřístupnění zásob hnědého uhlí vzhledem k energetické koncepci státu, která s těmito zásobami jako se strategickou surovinou počítá. Rozhodně je nutné, aby těžební společnosti dosáhly majetkového vyrovnání a odškodnění vlastníků pozemků a nemovitostí dotčených těžbou.

3. Urychlení legislativních řízení s nepřizpůsobivými občany a dále budu prosazovat navrácení zrušených hygienických norem na počet obyvatel na obytnou plochu bytu.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Další z rubriky

Jiřetín se zbavuje závislosti na uhlí, na školu umístil solární panely

Solární panely se objevily na hornojiřetínské základní škole.

Solární panely, na které přispělo 920 dárců, nově fungují na střeše Základní školy v Horním Jiřetíně na Mostecku....

Lovosický lesopark se rozroste, vzniknou nové cesty i grilovací místa

Takto má v konečné fázi vypadat lovosický lesopark Osmička, v němž přibudou...

Oblíbený městský lesopark Osmička v Lovosicích se letos rozšíří. Radnice se pustila do jeho protažení až k restauraci...

Zlodějku zradila podprsenka, v rozčílení jí z ní vypadl kradený mobil

Ilustrační snímek

Před ústeckým nádražím využila sedmačtyřicetiletá žena nepozornosti kolemjdoucího a vytáhla mu z kapsy mikiny mobil....

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ AUTOMATIZACE S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz