Kamencové jezero Chomutov  (18. 8. 2015)

Kamencové jezero Chomutov (18. 8. 2015) | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Spor o Kamencové jezero vyvrcholí bitvou o peníze za ukončení pronájmu

  • 3
Chomutov už na jaře vypověděl nevýhodnou smlouvu nájemci areálu Kamencového jezera. Od té doby se s ním dohaduje, kolik bude stát zrušení kontraktu městskou kasu. Obě strany mají jinou představu o vyplacené částce.

Zatímco lidé si užívají poslední letní dny u chomutovského Kamencového jezera, schyluje se k dalšímu kolu právní bitvy mezi bývalým nájemcem areálu – společností CV Relax – a městem (o sporu jsme psali zde).

Chomutov, jenž firmě předčasně vypověděl původně padesátiletou nájemní smlouvu, už CV Relaxu zaplatil 7,5 milionu korun.

Ve hře jsou ale další miliony. Kolik nakonec město zaplatí, se má rozhodnout do konce roku.

„Další kolo jednání o vypořádání nemovitostí proběhne teď v září,“ uvedl advokát Daniel Volák, který zastupuje Zdeňka Fojtíka ze společnosti CV Relax.

Doposud probíhala jednání, jak prezentují zástupci obou stran, korektně a vstřícně. V první vlně na jaře město odkoupilo movitý majetek důležitý pro provoz areálu, například vybavení chatek, kontejnery či datovou síť. Právě za to Fojtíkovi zaplatilo zmíněných 7,5 milionu korun.

Hraje se o desítky investovaných milionů

Nájem jezera

Areál Kamencového jezera včetně zařízení získala společnost CV Relax v roce 2008 v kritizované soutěži na pronájem. Radnice o tom rozhodla v době, kdy ji vedla primátorka Ivana Řápková za ODS, Zdeněk Fojtík byl tehdy zastupitelem za ODS.

Další fáze už asi bude ostřejší, hraje se totiž o desítky milionů korun, které předchozí nájemce do areálu investoval do budov a částku bude chtít zpět.

Jde třeba o nová sociální zařízení a další zázemí pro návštěvníky na Bandě – areálu, který je součástí Kamencového jezera.

Na jaře padl požadavek na 41 milionů korun. Zda stále platí, Volák nepotvrdil. „O cifře se budeme bavit až poté, co bude dokončen dodatek znaleckého posudku na tyto nemovitosti,“ uvedl Fojtíkův advokát.

Město nechce o 41 milionech ani slyšet. Opírá se o své znalecké posudky. „Nemovitosti mají podle znalců hodnotu zhruba 22,5 milionu korun. Je teď na dalším jednání, co vše budeme chtít odkoupit, a co ne,“ říká mluvčí magistrátu Jan Rödling.

„Od toho se také odvine celková částka,“ podotýká Rödling s tím, že dohodnutou sumu poté schválí městská rada a následně zastupitelstvo. „Fakticky ani není možné schválit vyšší cenu, než jaká vyplývá ze znaleckých posudků,“ upozornil mluvčí Rödling.

Z dlouhodobého nájmu uplynulo 8 let

Magistrát vypověděl smlouvu, z nájmu uplynulo osm let. Primátorovi Danielu Černému se nelíbilo, že náklady na údržbu areálu zhruba 3,5 milionu korun ročně jdou na účet města.

Veškeré zisky ze vstupného a pronájmu stánků však inkasoval CV Relax. Firma za pronájem areálu platila městu kolem 250 tisíc korun ročně, na oplátku měla do areálu investovat 50 milionů.

Navíc je otázka, zda nebude Fojtík požadovat i částku za případný ušlý zisk ze zbývajících 42 let, kdy měl mít areál v pronájmu. Jeho právní zástupce to nepotvrdil ani nevyvrátil.

„Promlčecí doba na vypořádání ušlého zisku je tři roky. Nyní to neřešíme a tato otázka se bude odvíjet od toho, jak budou probíhat jednání o vyrovnání nemovitostí,“ dodal Volák.