Löshnerovo náměstí v Kadani získalo cenu za veřejný prostor.

Löshnerovo náměstí v Kadani získalo cenu za veřejný prostor. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kadaň získala ocenění za vedlejší náměstí. Má kašnu ve tvaru vany

  • 0
Löshnerovo náměstí v Kadani získalo v rámci soutěže Stavba roku od ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování cenu za veřejný prostor. Porotci kromě kvality provedení vyzdvihli i to, že se nesnaží konkurovat svému většímu a důležitějšímu sousedovi, Mírovému náměstí.

Spokojení jsou i místní. „Povedlo se jim. Před tím to tu bylo zarostlé a částečně zanedbané. Za minulého režimu tu stávala i benzinová pumpa,“ chválí Löshnerovo náměstí například důchodce František David.

Znovuoživení Löschnerova náměstí mělo do lokality kolem kostela sv. Anny přitáhnout více lidí, což se povedlo. Cesta k tomu ale trvala několik let, studii měla radnice na stole od jara roku 2011, stavební práce začaly 3. března 2013. Hotovo bylo o rok později.

„Ve veřejném prostoru se střetává mnoho zájmů, které je obtížné sladit, neboť jsou do značné míry protichůdné. U nás bohužel umíme málo podřídit svůj osobní zájem, například zaparkované auto přímo pod svým oknem, společným prospěšným zájmům komunity, obce. Nebo jen leckdy neumíme překonat pouhou pohodlnost, setrvačnost svého zvyku,“ popisuje složitou přípravu architekt Petr Uhlík, který vtiskl spolu s kolegy prostoru novou tvář.

Nejvýraznějším prvkem náměstí je kašna ve tvaru vany, plochu kolem ní tvoří vodní zrcadlo. Prvek před kostelem připomíná zakladatele lázeňství, kadaňského rodáka Josefa Löschnera, po kterém je náměstí pojmenováno.

„S kašnou jsme od začátku počítali, ovšem uvažovali jsme o více klasické podobě - velké míse s vodou. Výsledná podoba vznikla během projektu z diskusí se zadavatelem, zejména pak se starostou jako hlavním iniciátorem a hybatelem akce. Přišel se svou určitou představou vodního plošného prvku. My jsme jej přeměnili v motiv vany s vodní hladinou,“ přibližuje Uhlík.

Nyní město připravuje oživení parkánů

Prostor, kterým se přichází do centra města, nyní důstojně otevírá městskou památkou rezervaci. „Náměstí je živým a oblíbeným prostorem. To považuji za nejdůležitější,“ dodal Uhlík.

Náměstí zdobí také dvě pískovcové sochy ze sochařských sympozií. Socha Kamila Sopka s názvem Jazz a druhá socha Herberta Kiszy nazvaná Dvouhlavý drak.

S pražským architektem a jeho týmem město spolupracuje i na dalším projektu - oživení parkánů.

„Zabýváme se prostorem, kde se městské hradby do značné míry zachovaly, a tím chceme zase o něco pokročit v oživení celého hradebního okruhu,“ dodal Uhlík. Spolu s kolegy právě dokončuje návrh, který představí na veřejném projednávání 7. prosince.

Když město náměstí do soutěže hlásilo, ocenění ani neočekávalo. Účast byla spíše reklamním nástrojem k propagaci. Ostatně byla podmíněna i 33tisícovým poplatkem.

„Moc jsme nepočítali, že nějakou cenu dostaneme, ale kupodivu se stalo. Chtěli jsme především připomenout celorepublikové veřejnosti město, které se snažíme dlouhodobě zvelebovat,“ uvedl kadaňský starosta Jiří Kulhánek.