Pískovcová sklepení pod Jirkovem (11. května 2007)

Pískovcová sklepení pod Jirkovem (11. května 2007) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Jirkovské podzemí ožívá, při zahájení sezony potkáte bludičky a permoníky

  • 0
Letošní turistickou sezonu zahájí v Jirkově na Chomutovsku netradičně. Podzemní prostory vyhloubené v pískovcových skalách pod městem už v 16. století se promění v místo, kde si sraz dají pohádkové a jiné tajemné bytosti.

"Zdejší historická sklepení jsou úžasné prostory. Prohlídky ale většinou zajímají spíš dospělé, které láká poznat to, jak byly chodby vybudované, co se v nich odehrávalo a tak dále. Hledali jsme ale způsob, jak sem dostat i děti," uvedla Jitka Viziová z jirkovské městské organizace KVIZ, která sklepení spravuje

Zahájení sezony

Letos se do městských sklepení pod Jirkovem zájemci poprvé podívají 9. dubna. Turistickou sezonu zahájí právě pohádková akce Tajuplná prohlídka.

"Jelikož podzemní prostory jsou jako stvořené pro různé tajuplné dění, zkusíme sem pozvat bytosti přímo z pohádek," nastínila.

V chodbách pod Jirkovem bude možné potkat čerty, bludičky, čarodějnice a samozřejmě také permoníky. Ti tu jsou ostatně podle místních stejně dávno doma, jen se teď lidem víc ukážou.

"Pohádkové bytosti předvedou své umění, kejkle a mámení. Program připravuje Jaroslav Stejný, který dřív působil na zdejším zámku Červený hrádek a nyní provozuje muzeum čertů v Úštěku," prozradila Viziová.

Systém podzemních chodeb vznikl už v 16. století

Nejstarší část podzemního labyrintu pochází ze 16. století. Purkmistr Štěpán Engerle navrhl po požáru v roce 1554, aby se pod městem vybudoval systém podzemních chodeb. Měly sloužit jako ochrana potravin před ohněm. Někteří měšťané tam zároveň nechávali kvasit pivo. To si oblíbil i císař Rudolf II. a nesmělo pak chybět na jeho stole.

Pískovcová sklepení pod Jirkovem z 16. století (11. května 2007)

Původní takzvaný Dlouhý sklep se neustále rozrůstal. Celková délka zmapovaného podzemního systému je 1 162 metrů. Při průzkumu v nich byla objevena i pec na chléb. Byl tu také městský žalář. V době druhé světové války využívala sklepy jako úkryt německá armáda.

V roce 2003 se do podzemí propadl dobrovolný hasič. V té chvíli začala radnice řešit, co s ním. Kvůli možnému nebezpečí uvažovala o tom, že se chodby zasypou. Nakonec se však rozhodla je opravit a zpřístupnit veřejnosti.