Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Naděje pro Horní Jiřetín. Většina lidí své domy nechce prodat

  0:02aktualizováno  0:02
Horní Jiřetín na Mostecku, který kvůli zásobám uhlí pod sebou žije v trvalé nejistotě, má šanci na přežití. MF DNES v průzkumu zjistila, že tři čtvrtiny jeho obyvatel se odmítají přestěhovat. Bez domluvy s vlastníky všech nemovitostí přitom nemůže případná těžba začít.

Lidé v Horním Jiřetíně protestovali 28. ledna proti prolomení limitů těžby uhlí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na konci léta čeká vládu jedno z nejchoulostivějších rozhodnutí v současném volebním období. Úřední řečí se problém nazývá prolomení limitů, ale ve skutečnosti jde nepřímo o budoucnost Horního Jiřetína - první obce po 23 letech, která by mohla padnout kvůli těžbě uhlí.

MF DNES nyní udělala v městě pod Krušnými horami vlastní průzkum, jaké názory místní aktuálně mají. Oslovila 33 lidí a 24 z nich se v žádném případě kvůli uhlí stěhovat nechce. Jen čtyři připustili, že by šli pryč. Zbytku je to jedno, nebo odmítli odpovědět.

Výsledek průzkumu tak koresponduje s odhadem místního starosty Vladimíra Buřta. Ten letos v lednu uvedl, že dům těžařům neprodá sedmdesát procent lidí (rozhovor s Buřtem čtěte zde).

Když vláda limity prolomí, pustí těžaře k Hornímu Jiřetínu, aby jednali o výkupu domů, ale neznamená to ještě jejich bourání.

Pokud budou mít místní stejný postoj jako v průzkumu MF DNES, tak to fakticky znamená, že město bude stát dál a nezbourá se. „Legislativa neobsahuje vyvlastňovací institut. I kdyby došlo k prolomení limitů na Dole ČSA, není možné začít těžit uhlí pod Horním Jiřetínem, dokud se těžební společnosti nedomluví se všemi vlastníky tamních nemovitostí,“ potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Fotogalerie

Ministerstvo průmyslu a obchodu v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s limity dále naložit. Jedna počítá s prolomením limitů i ve velkolomu ČSA (více o návrhu čtěte zde).  

V červnu ale šéf resortu Jan Mládek přišel s tím, že rozhodnutí o prolomení limitů padne až za pět let (více čtěte zde). Na konci července ministr svůj postoj vysvětloval i přímo v Horním Jiřetíně. Jeho obyvatelé ale požadovali, aby se s verdiktem neotálelo (více čtěte zde).

Limity těžby hnědého uhlí stanovené usnesením vlády v roce 1991 zaručují obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Pokud by těžba ve velkolomu ČSA byla rozšířena, přišly by o své domovy dva tisíce obyvatel Horního Jiřetína a jeho místní části Černic. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Mládek diskutoval v Horním Jiřetíně o prolomení limitů (28. července 2015):

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz