Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kamiony sem nesmí, stěžují si v Jílovém. Ale zákaz není plošný

  16:15aktualizováno  16:15
Od konce června si obyvatelé Jílového na Děčínsku slibovali, že jejich obcí už nebudou projíždět žádné kamiony. Zákaz vydalo Ředitelství silnic a dálnic kvůli tomu, že dva mostky v Jílovém jsou v havarijním stavu a potřebují opravu. Místní si však stěžují, že kamiony projíždí obcí dál.

Vjezd na mosty v Jílovém byl omezený hmotností, řidiči kamionů se o tom ale dozvídali až když byli u nich a nemohli se otočit. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jenže zákaz se netýká všech aut. Na můstky a do města mohou vjet ta, jejichž hmotnost splňuje dvě podmínky: „Celková hmotnost nesmí přesáhnout 32 tun a zároveň zatížení na každou nápravu nesmí přesáhnout devět tun. Kamionů, které to splňují, je hodně. Pro představu, prázdný kamion váží zhruba devět tun, takže s patnáctitunovým nákladem lze městem projet,“ říká šéf děčínské dopravní policie Martin Votrubec.

Místní se tak mylně domnívali, že do obce už nemůže žádný kamion. Policisté nicméně podle Votrubce zvýšili nad jízdou kamionů dohled. „V Děčíně váhy nemáme, ale hmotnost kamionu, který zastavíme, si spočítáme podle nákladového listu. Většina kamionů podmínky splňuje, ty, které ne, obracíme a řidiče pokutujeme,“ řekl Votrubec.

Váhy na pomoc policisté volají v případě nákladu, jehož hmotnost v nákladovém listu není uvedena. Takovým nákladem jsou třeba klády nebo zemina odvážená ze stavby. Za jednu směnu podle Votrubce policisté vyženou od Jílového v průměru jeden kamion za hodinu.

Varianty přivaděče na D8 se budou projednávat v září

Starosta Miroslav Kalvas připustil, že počet kamionů projíždějících městem se alespoň viditelně snížil. „Ulevilo se nám. Ale situaci zcela vyřeší až teprve dálniční přivaděč z Děčína k D8, který kamiony z našeho města i dalších obcí odvede úplně,“ upozorňuje na to, že nyní je pro změnu přetěžováno třeba Ústí nad Labem, neboť těžké kamiony nyní musí volit cestu k D8 po silnicích I/30 a I/62 vedoucích podél Labe právě přes krajské město.

Tři navrhované varianty dálničního přivaděče by se v Děčíně měly veřejně projednávat na začátku září. Kdy začne ŘSD opravovat mostky v Jílovém není zatím jasné. Silničáři zadali zpracování projektu, který také určí přesnou cenu stavby. Neví se zatím ani to, jak bude během opravy řešen průjezd městem či objížďka.

„Osobně si myslím, že dříve než za dva roky nebudou mostky opravené. Zatím jsou zákazové značky nainstalované na rok s možností prodloužení,“ podotkl Kalvas. Potvrdila to i mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. „Přesnější termín než druhá polovina příštího roku nelze sdělit. Závisí to na vývoji projednávání projektové dokumentace s úřady,“ uvedla Ledvinová letos v červnu.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz