Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jezero Most je plné, ale chybí mu zázemí. Potřeba je 700 milionů korun

  13:32aktualizováno  13:32
V roce 2018 by se mohlo veřejnosti otevřít jezero Most, které vzniklo zatopením bývalého lomu. Zpřístupnění jezera si však žádá investici na vybudování cesty, kanalizace, sítí a dalšího zázemí včetně pláží. Náklady by měly dosáhnout zhruba 700 milionů korun.

Jezero Most je druhým největším jezerem v Česku. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Rekultivace bývalého dolu Ležáky na místě starého Mostu se prováděla z 15 takzvaných ekomiliard určených na obnovu severozápadních Čech po vytěžení uhlí. Aby jezero ožilo, na to však zatím peníze chybějí. Kraj už proto oslovil stát, aby přihodil dalších 5 miliard, které se využijí i u jezera Milada u Ústí a na další projekty.

Jezero Most

Jáma na místě bývalého dolu Ležáky se začala plnit vodou v říjnu 2008. Prvních 20 metrů zaplnily srážky a voda ze stěn, pak sem šest let přitékala voda z Ohře přiváděná potrubím z Nechranické přehrady.
V současné době má jezero hloubku 75 metrů a rozlohu 313 hektarů. Jde o druhé největší jezero v Česku. Větší je pouze jiný zatopený lom, a to Medard u Sokolova.

„Aby bylo vůbec možné uvažovat o dalším rozvoji lokality, je třeba nejprve zajistit výstavbu silničních komunikací, cest pro pěší a páteřních inženýrských sítí,“ říká mostecký primátor Jan Paparega.

Náklady na výše uvedené mají dosáhnout 343 milionů korun, ještě letos by měla částku schválit mezirezortní komise. Podporu při přípravě záměru už slíbil premiér Bohuslav Sobotka. A jeho podpora se týká i druhé části oživení jezera, tedy oddechové zóny na jeho březích - aby zatopený lom plnil účel, kvůli němuž vznikl, jsou tu třeba pláže, mola či kotviště lodí.

Na stavbu zázemí bude nutné odhadem dalších 350 milionů. Připravené pozemky pak nabídnou i drobné služby od občerstvení až třeba po půjčování sportovního vybavení.

Jezero Most by se mohlo zpřístupnit v roce 2018

Nejde o první plány, které mají jezeru vdechnout život. „Oba projekty navazují na výstavbu páteřní komunikace kolem jezera, která by měla být s největší pravděpodobností zahájena v roce 2016,“ připomíná Paparega stavbu silnice Most - Mariánské Radčice, u níž se čeká už jen na vybrání dodavatelské firmy. Peníze ve výši 600 milionů jsou na ministerstvu financí připraveny.

Další cesty pro auta i chodce stejně jako zázemí kolem jezera mají podle plánů vznikat v příštím roce a hotové mají být do léta 2018. V ideálním případě se právě tehdy jezero Most otevře pro veřejnost. Pokud tedy stát peníze ze svého rozpočtu schválí.

Věří v to i lidé na Ústecku, kde další nové jezero Milada, vzniklé zatopením lomu u Chabařovic, bylo otevřeno už loni v létě a zázemí pro rekreanty tu také zatím chybí.

Kvůli chybějící kanalizaci nejsou u jezera třeba veřejné záchodky, není zde ani přívod vody a elektřiny. Peníze na vytvoření zázemí chtějí od státu starostové okolních obcí, jež tvoří svazek, který se o jezero stará.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Najdete na iDNES.cz