Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jezero Most je plné, ale chybí mu zázemí. Potřeba je 700 milionů korun

  13:32aktualizováno  13:32
V roce 2018 by se mohlo veřejnosti otevřít jezero Most, které vzniklo zatopením bývalého lomu. Zpřístupnění jezera si však žádá investici na vybudování cesty, kanalizace, sítí a dalšího zázemí včetně pláží. Náklady by měly dosáhnout zhruba 700 milionů korun.

Jezero Most je druhým největším jezerem v Česku. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Rekultivace bývalého dolu Ležáky na místě starého Mostu se prováděla z 15 takzvaných ekomiliard určených na obnovu severozápadních Čech po vytěžení uhlí. Aby jezero ožilo, na to však zatím peníze chybějí. Kraj už proto oslovil stát, aby přihodil dalších 5 miliard, které se využijí i u jezera Milada u Ústí a na další projekty.

Jezero Most

Jáma na místě bývalého dolu Ležáky se začala plnit vodou v říjnu 2008. Prvních 20 metrů zaplnily srážky a voda ze stěn, pak sem šest let přitékala voda z Ohře přiváděná potrubím z Nechranické přehrady.
V současné době má jezero hloubku 75 metrů a rozlohu 313 hektarů. Jde o druhé největší jezero v Česku. Větší je pouze jiný zatopený lom, a to Medard u Sokolova.

„Aby bylo vůbec možné uvažovat o dalším rozvoji lokality, je třeba nejprve zajistit výstavbu silničních komunikací, cest pro pěší a páteřních inženýrských sítí,“ říká mostecký primátor Jan Paparega.

Náklady na výše uvedené mají dosáhnout 343 milionů korun, ještě letos by měla částku schválit mezirezortní komise. Podporu při přípravě záměru už slíbil premiér Bohuslav Sobotka. A jeho podpora se týká i druhé části oživení jezera, tedy oddechové zóny na jeho březích - aby zatopený lom plnil účel, kvůli němuž vznikl, jsou tu třeba pláže, mola či kotviště lodí.

Na stavbu zázemí bude nutné odhadem dalších 350 milionů. Připravené pozemky pak nabídnou i drobné služby od občerstvení až třeba po půjčování sportovního vybavení.

Jezero Most by se mohlo zpřístupnit v roce 2018

Nejde o první plány, které mají jezeru vdechnout život. „Oba projekty navazují na výstavbu páteřní komunikace kolem jezera, která by měla být s největší pravděpodobností zahájena v roce 2016,“ připomíná Paparega stavbu silnice Most - Mariánské Radčice, u níž se čeká už jen na vybrání dodavatelské firmy. Peníze ve výši 600 milionů jsou na ministerstvu financí připraveny.

Další cesty pro auta i chodce stejně jako zázemí kolem jezera mají podle plánů vznikat v příštím roce a hotové mají být do léta 2018. V ideálním případě se právě tehdy jezero Most otevře pro veřejnost. Pokud tedy stát peníze ze svého rozpočtu schválí.

Věří v to i lidé na Ústecku, kde další nové jezero Milada, vzniklé zatopením lomu u Chabařovic, bylo otevřeno už loni v létě a zázemí pro rekreanty tu také zatím chybí.

Kvůli chybějící kanalizaci nejsou u jezera třeba veřejné záchodky, není zde ani přívod vody a elektřiny. Peníze na vytvoření zázemí chtějí od státu starostové okolních obcí, jež tvoří svazek, který se o jezero stará.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz