Jezero Milada u Ústí láká tisíce lidí, přibyly první stánky a atrakce

  • 6
Jezero Milada z uhelného lomu nedaleko Ústí nad Labem, otevřené v květnu, rychle ožilo. Například minulý víkend ho navštívilo na pět tisíc lidí. Na hlavní pláži už funguje několik stánků s občerstvením a tento víkend by měly přibýt sportovní atrakce, třeba vodní fotbal.

„Za tak krátkou dobu jsme udělali dost práce. Na pláži už funguje řada stánků a dokonce se tam nabízejí i některé sportovní aktivity,“ hodnotí první dva měsíce provozu ředitel Palivového kombinátu Ústí nad Labem Petr Lenc, který má správu jezera na starost.

Podle Lence jde letos o nultou sezonu. Koupání je tu zdarma a jen na vlastní nebezpečí. Palivový kombinát už přesto vyhlásil výzvy k předložení nabídek k poskytování služeb a provozování sportovní činnosti. „Osm z nich jsme již odsouhlasili,“ řekl Lenc.

Voda v jezeře Milada

Jezero Milada je místy hluboké až 24 metrů. Z rozborů vyplývá, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších vod v regionu s průhledností až 11 metrů.

K čisté vodě se ale návštěvník dostane až několik metrů od břehu. Na hlavní pláži jsou kamínky pokryté zelenými řasami a u břehu plavou odpadky, přestože popelnice u jezera jsou.

Už po dvou metrech se však voda projasňuje a kamínky střídá souvislý pás zelených řas dlouhých až tři metry.

Dál od břehu je voda průzračná i při potápění.

V jezeře žijí okouni, štiky, candáti, sumci nebo plotice a řada druhů obojživelníků a měkkýšů včetně ohrožených druhů.

Do druhého kola postoupilo dalších jedenáct projektů. „U Milady byste si tak mohli užít například potápění, flybording, paragliding, jachting nebo windsurfing. O těchto nabídkách rozhodneme již příští týden,“ uvedl Lenc.

Na hlavní pláži provozuje svůj stánek s občerstvením například Jan Bareš z Teplic. „Musíme mít elektrocentrálu, takže je to trochu složitější. Budeme tu každý víkend a v týdnu podle počasí. Nejspíše jen ve čtvrtek a pátek,“ poznamenal Bareš.

Kousek opodál rozbalili svůj stánek Miroslav Hašek a Václav Hart. Ti už minulý týden nabízeli i různé vodní atrakce, jako vodní válce, aquazorbing či elektrická šlapadla. „Tento víkend bychom měli přivézt ještě vodní fotbal a skákací hrad,“ zmínil Hart.

U Milady by si chtěli pronajmout část pláže a zajistit u ní plavčíka, úklid a toalety. „Chceme tu udělat pláž na úrovni Máchova jezera. Pláž bychom ohraničili a zavedli bychom symbolický dvacetikorunový vstup,“ uvedl Hart, který je současně místostarostou nedalekého Přestanova.

Se svým návrhem ale zatím nepochodili. „Nabídku jsme zahrnuli do zásobníku podnětů a nápadu, které vyhodnotíme až po této sezoně,“ řekl Petr Lenc.

K Miladě se přestěhují i strážníci

Během dvou měsíců provozu se již vyskytla i řada problémů. Lidé si stěžují na nedostatečnou kapacitu parkoviště. Řidiči to často řeší porušováním dopravních předpisů. Pejskaři nedbají na zákaz koupání psů a po návštěvnících zůstává nepořádek.

I proto vyjíždějí k jezeru několikrát denně strážníci. Ústecký magistrát tak zvažuje zřídit u jezera mobilní služebnu. „Mělo by tam být i zázemí pro záchranný člun,“ řekla ČTK radní pro bezpečnost Yveta Tomková.

Někteří návštěvníci si také stěžují na nepohodlný vstup do jezera. Ten je na hlavní pláži z takzvaného kačírku.

„Písek jsme zavrhli kvůli větrným podmínkám na jezeře. V průběhu sezony přibude kolem jezera dalších šest sypaných pozvolných vstupů,“ sdělil Petr Lenc. Zároveň uvedl, že příští rok by snadnější vstup do vody mohla zajistit i plovoucí mola.

Zkušební provoz na Miladě potrvá až do konce roku 2017, do té doby se musí vyjasnit majetkoprávní vypořádání, o kterém rozhodne vláda. Z toho pak vyplyne, co vše na jezeře bude. Stát zřejmě jezero a okolí převede pod kontrolu okolních měst a vsí, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada.

„Do roku 2017 budeme dělat na Miladě jen drobné úpravy, ale rádi bychom ještě vybudovali centrální kanalizaci,“ dodal Lenc.