Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jezero Milada u Ústí láká tisíce lidí, přibyly první stánky a atrakce

  8:33aktualizováno  8:33
Jezero Milada z uhelného lomu nedaleko Ústí nad Labem, otevřené v květnu, rychle ožilo. Například minulý víkend ho navštívilo na pět tisíc lidí. Na hlavní pláži už funguje několik stánků s občerstvením a tento víkend by měly přibýt sportovní atrakce, třeba vodní fotbal.

„Za tak krátkou dobu jsme udělali dost práce. Na pláži už funguje řada stánků a dokonce se tam nabízejí i některé sportovní aktivity,“ hodnotí první dva měsíce provozu ředitel Palivového kombinátu Ústí nad Labem Petr Lenc, který má správu jezera na starost.

Podle Lence jde letos o nultou sezonu. Koupání je tu zdarma a jen na vlastní nebezpečí. Palivový kombinát už přesto vyhlásil výzvy k předložení nabídek k poskytování služeb a provozování sportovní činnosti. „Osm z nich jsme již odsouhlasili,“ řekl Lenc.

Voda v jezeře Milada

Jezero Milada je místy hluboké až 24 metrů. Z rozborů vyplývá, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších vod v regionu s průhledností až 11 metrů.

K čisté vodě se ale návštěvník dostane až několik metrů od břehu. Na hlavní pláži jsou kamínky pokryté zelenými řasami a u břehu plavou odpadky, přestože popelnice u jezera jsou.

Už po dvou metrech se však voda projasňuje a kamínky střídá souvislý pás zelených řas dlouhých až tři metry.

Dál od břehu je voda průzračná i při potápění.

V jezeře žijí okouni, štiky, candáti, sumci nebo plotice a řada druhů obojživelníků a měkkýšů včetně ohrožených druhů.

Do druhého kola postoupilo dalších jedenáct projektů. „U Milady byste si tak mohli užít například potápění, flybording, paragliding, jachting nebo windsurfing. O těchto nabídkách rozhodneme již příští týden,“ uvedl Lenc.

Na hlavní pláži provozuje svůj stánek s občerstvením například Jan Bareš z Teplic. „Musíme mít elektrocentrálu, takže je to trochu složitější. Budeme tu každý víkend a v týdnu podle počasí. Nejspíše jen ve čtvrtek a pátek,“ poznamenal Bareš.

Kousek opodál rozbalili svůj stánek Miroslav Hašek a Václav Hart. Ti už minulý týden nabízeli i různé vodní atrakce, jako vodní válce, aquazorbing či elektrická šlapadla. „Tento víkend bychom měli přivézt ještě vodní fotbal a skákací hrad,“ zmínil Hart.

U Milady by si chtěli pronajmout část pláže a zajistit u ní plavčíka, úklid a toalety. „Chceme tu udělat pláž na úrovni Máchova jezera. Pláž bychom ohraničili a zavedli bychom symbolický dvacetikorunový vstup,“ uvedl Hart, který je současně místostarostou nedalekého Přestanova.

Se svým návrhem ale zatím nepochodili. „Nabídku jsme zahrnuli do zásobníku podnětů a nápadu, které vyhodnotíme až po této sezoně,“ řekl Petr Lenc.

K Miladě se přestěhují i strážníci

Během dvou měsíců provozu se již vyskytla i řada problémů. Lidé si stěžují na nedostatečnou kapacitu parkoviště. Řidiči to často řeší porušováním dopravních předpisů. Pejskaři nedbají na zákaz koupání psů a po návštěvnících zůstává nepořádek.

I proto vyjíždějí k jezeru několikrát denně strážníci. Ústecký magistrát tak zvažuje zřídit u jezera mobilní služebnu. „Mělo by tam být i zázemí pro záchranný člun,“ řekla ČTK radní pro bezpečnost Yveta Tomková.

Někteří návštěvníci si také stěžují na nepohodlný vstup do jezera. Ten je na hlavní pláži z takzvaného kačírku.

„Písek jsme zavrhli kvůli větrným podmínkám na jezeře. V průběhu sezony přibude kolem jezera dalších šest sypaných pozvolných vstupů,“ sdělil Petr Lenc. Zároveň uvedl, že příští rok by snadnější vstup do vody mohla zajistit i plovoucí mola.

Zkušební provoz na Miladě potrvá až do konce roku 2017, do té doby se musí vyjasnit majetkoprávní vypořádání, o kterém rozhodne vláda. Z toho pak vyplyne, co vše na jezeře bude. Stát zřejmě jezero a okolí převede pod kontrolu okolních měst a vsí, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada.

„Do roku 2017 budeme dělat na Miladě jen drobné úpravy, ale rádi bychom ještě vybudovali centrální kanalizaci,“ dodal Lenc.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz