Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jezero Milada u Ústí láká tisíce lidí, přibyly první stánky a atrakce

  8:33aktualizováno  8:33
Jezero Milada z uhelného lomu nedaleko Ústí nad Labem, otevřené v květnu, rychle ožilo. Například minulý víkend ho navštívilo na pět tisíc lidí. Na hlavní pláži už funguje několik stánků s občerstvením a tento víkend by měly přibýt sportovní atrakce, třeba vodní fotbal.

„Za tak krátkou dobu jsme udělali dost práce. Na pláži už funguje řada stánků a dokonce se tam nabízejí i některé sportovní aktivity,“ hodnotí první dva měsíce provozu ředitel Palivového kombinátu Ústí nad Labem Petr Lenc, který má správu jezera na starost.

Podle Lence jde letos o nultou sezonu. Koupání je tu zdarma a jen na vlastní nebezpečí. Palivový kombinát už přesto vyhlásil výzvy k předložení nabídek k poskytování služeb a provozování sportovní činnosti. „Osm z nich jsme již odsouhlasili,“ řekl Lenc.

Voda v jezeře Milada

Jezero Milada je místy hluboké až 24 metrů. Z rozborů vyplývá, že se jedná o jednu z nejkvalitnějších vod v regionu s průhledností až 11 metrů.

K čisté vodě se ale návštěvník dostane až několik metrů od břehu. Na hlavní pláži jsou kamínky pokryté zelenými řasami a u břehu plavou odpadky, přestože popelnice u jezera jsou.

Už po dvou metrech se však voda projasňuje a kamínky střídá souvislý pás zelených řas dlouhých až tři metry.

Dál od břehu je voda průzračná i při potápění.

V jezeře žijí okouni, štiky, candáti, sumci nebo plotice a řada druhů obojživelníků a měkkýšů včetně ohrožených druhů.

Do druhého kola postoupilo dalších jedenáct projektů. „U Milady byste si tak mohli užít například potápění, flybording, paragliding, jachting nebo windsurfing. O těchto nabídkách rozhodneme již příští týden,“ uvedl Lenc.

Na hlavní pláži provozuje svůj stánek s občerstvením například Jan Bareš z Teplic. „Musíme mít elektrocentrálu, takže je to trochu složitější. Budeme tu každý víkend a v týdnu podle počasí. Nejspíše jen ve čtvrtek a pátek,“ poznamenal Bareš.

Kousek opodál rozbalili svůj stánek Miroslav Hašek a Václav Hart. Ti už minulý týden nabízeli i různé vodní atrakce, jako vodní válce, aquazorbing či elektrická šlapadla. „Tento víkend bychom měli přivézt ještě vodní fotbal a skákací hrad,“ zmínil Hart.

U Milady by si chtěli pronajmout část pláže a zajistit u ní plavčíka, úklid a toalety. „Chceme tu udělat pláž na úrovni Máchova jezera. Pláž bychom ohraničili a zavedli bychom symbolický dvacetikorunový vstup,“ uvedl Hart, který je současně místostarostou nedalekého Přestanova.

Se svým návrhem ale zatím nepochodili. „Nabídku jsme zahrnuli do zásobníku podnětů a nápadu, které vyhodnotíme až po této sezoně,“ řekl Petr Lenc.

K Miladě se přestěhují i strážníci

Během dvou měsíců provozu se již vyskytla i řada problémů. Lidé si stěžují na nedostatečnou kapacitu parkoviště. Řidiči to často řeší porušováním dopravních předpisů. Pejskaři nedbají na zákaz koupání psů a po návštěvnících zůstává nepořádek.

I proto vyjíždějí k jezeru několikrát denně strážníci. Ústecký magistrát tak zvažuje zřídit u jezera mobilní služebnu. „Mělo by tam být i zázemí pro záchranný člun,“ řekla ČTK radní pro bezpečnost Yveta Tomková.

Někteří návštěvníci si také stěžují na nepohodlný vstup do jezera. Ten je na hlavní pláži z takzvaného kačírku.

„Písek jsme zavrhli kvůli větrným podmínkám na jezeře. V průběhu sezony přibude kolem jezera dalších šest sypaných pozvolných vstupů,“ sdělil Petr Lenc. Zároveň uvedl, že příští rok by snadnější vstup do vody mohla zajistit i plovoucí mola.

Zkušební provoz na Miladě potrvá až do konce roku 2017, do té doby se musí vyjasnit majetkoprávní vypořádání, o kterém rozhodne vláda. Z toho pak vyplyne, co vše na jezeře bude. Stát zřejmě jezero a okolí převede pod kontrolu okolních měst a vsí, které vytvořily Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada.

„Do roku 2017 budeme dělat na Miladě jen drobné úpravy, ale rádi bychom ještě vybudovali centrální kanalizaci,“ dodal Lenc.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Najdete na iDNES.cz