Na soutěsky ročně zavítá přes 150 tisíc turistů.

Na soutěsky ročně zavítá přes 150 tisíc turistů. | foto: Martina Poulíková

Divoká soutěska ztrácí vodu. Hřensko se snaží ucpat jez a zve znalce

  • 1
V Divoké soutěsce u Hřenska se ztrácí voda. Jez, který ji má udržet, totiž netěsní. Zaměstnanci radnice proto do soutěsky nosí pytle, kterými se jez snaží utěsnit, aby lodičky na této oblíbené turistické atrakci mohly vozit návštěvníky až do konce sezony.

"Soutěsku pravidelně hlídáme, naposledy tam chlapi byli zacpávat díry v pátek. Nosíme tam pytle se vším možným, nic víc momentálně dělat nemůžeme. Zatím to drží, uvidíme, jestli to vydrží celou sezonu," řekl starosta Hřenska Jan Havel.

Kvůli nedostatku vody už turisté nedávno nedopluli na horní přístaviště, jeden květnový víkend byla Divoká soutěska pro návštěvníky zavřená úplně.

"Voda odtéká mnohem rychleji, než přitéká. Díry v jezu jsou velké, v průměru má jedna i čtyři metry a není tam jen jedna. Dole u jezu jsou tak silné proudy, že odborníci mají obavy, že potápěče, který by měl jez prozkoumat, proud stáhne a vyhodí ho pod jezem," popsal Havel.

Jez stavěla po povodních firma z Děčína. Hřensko se nyní snaží práce reklamovat, ale marně. Zřejmě se proto obrátí na soud. Nejprve ale musí zaplatit znalce, který určí, kde je chyba. Zda již v projektu, stavbě jezu, či v použitém materiálu.

Nejdřív jez opravíme, pak se budeme soudit, říká starosta

Děčínská firma se k problému odmítla po telefonu vyjádřit. Její představitelé jen naznačili, že další příčinou může být sucho a porézní dno, které vodu propouští. Po několika záplavách na dně Kamenice nejsou žádné sedimenty, které dříve dno těsnily.

"Proto jsme pozvali soudního znalce. Ten v první fázi zavolá potápěče, kteří zjistí, co se dole pod vodou děje, udělají fotografie i video. Bude nutný i geologický průzkum. Počítáme, že nás to bude stát 50 tisíc korun. Poté musíme jez dát příští rok na vlastní náklady dohromady a teprve potom se soudit," řekl starosta Havel.

Na soutěsky ročně zavítá přes 150 tisíc turistů. Příjmy z provozování lodiček jsou tak pro Hřensko vítaným zdrojem rozpočtu. V posledních letech na ně ale obec doplácí, protože soutěsky pronásledují katastrofy. Před čtyřmi lety vandalové zničili na Divoké soutěsce jez, o dva roky později přišly ničivé povodně. Opravy už stály desítky milionů korun.