Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stavba jezu v Děčíně splavnosti Labe do Německa nepomůže, míní hnutí

  9:41aktualizováno  9:41
Členové ekologického hnutí Arnika tvrdí, že ani stavba jezu v děčínské čtvrti Prostřední Žleb nepomůže, aby se zlepšila splavnost Labe od Ústí nad Labem až k německým hranicím. Navíc podle nich utrpí příroda s některými chráněnými rostlinami a zvířaty.

Labské údolí mezi Děčínem a Německem. | foto: Archiv Ondřeje Kůse

Ekologové v týdnu uspořádali sympozium na gumových člunech cestou z Děčína do německého městečka Bad Schandau a zpět. Pozvali na něj zástupce českých i německých politiků, vědců a zástupce ekologických hnutí. 

Podle Arniky je jednoznačným tématem ne jez a splavnění Labe pro nákladní dopravu, ale možnost alternativního využití řeky – pro turistiku.

„Jde o to využívat Labe jinak. Sasko zveřejnilo čísla a například v roce 2015 činil obrat v turistice 160 milionů eur, většinou turisté využívali Labskou stezku. Naproti tomu přístavy na Labi mají obrat jen tři miliony eur,“ uvedla Iris Brunarová z německého spolku na ochranu přírody a životního prostředí Bund.

„Je naivní myslet si, že splavnost Labe se výrazně zlepší. Za posledních 25 let německá vláda vynaložila 600 milionů eur na vodní cesty a přístavy, zbytečně. Už od 90. let deklaruje, že nechce stavět jezy. Aby byla řeka splavná, bylo by jich potřeba 20 až 30, což německá vláda z ekonomických i ekologických důvodů odmítá,“ poznamenala Brunarová.

Zlepšení pomocí regulačních prvků

Podle Jiřího Astera, tajemníka sekce vodní dopravy Svazu dopravy České republiky, je však situace jiná. Spolkový sněm sice nehodlá stavět na německé straně jezy, ale přijal další opatření, aby byla řeka pro dopravní lodě dobře sjízdná.

„Sněm přijal koncept, že splavnost v Německu bude zlepšena. Skutečně v něm není, že budou postaveny jezy, ale že ke zlepšení dojde pomocí regulačních prvků. Jsou transporty, které neumějí ani silnice, ani železnice převézt, a pro ně je potřeba řeka,“ vysvětlil Aster.

„Jedná se o pivovary, elektrárny či chemické výroby, většinou je na řece zboží s vysokou přidanou hodnotou. Stejně tak potřebujeme dovážet, abychom modernizovali náš průmysl. Labe by mělo zůstat vodní cestou,“ dodal. 

Problémem je v posledních měsících nízká hladina řeky, kterou způsobilo extrémní sucho během prázdnin. Například na konci července byla hladina jen 121 centimetrů, což je 24 cm pod hranicí sucha, a dále klesala. 

Extrémní sucho bude nejspíš realitou

Přitom průměrná výška hladiny v roce bývá 240 cm. A sucho se každoročně opakuje.

„V budoucnu budou velmi nízké hladiny v řekách častější. Co nyní považujeme za extrémní, stane se v příštích desetiletích kvůli změnám klimatu každodenní realitou,“ podotkl Tobias Conradt, vědec z postupimského Ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn.

Podle české vlády je postavení jezu veřejným zájmem a vodní doprava jako taková nemá devastující vliv na životní prostředí.

„Pro ministerstvo dopravy je stavba nutná proto, aby se eliminovala hloubkově nestabilní vnitrozemská vodní cesta a zabezpečila celoroční splavnost Labe. Plavební podmínky v blízkosti děčínské Pastýřské stěny dlouhodobě ovlivňují využitelnost vnitrozemské vodní cesty, tuto situaci by chtěl stát změnit a zlepšit,“ řekla mluvčí ministerstva Lenka Rezková.

Náklady na splavnění Labe díky jezům jsou podle jejích slov zhruba 4,2 miliardy korun a se stavbou by se mohlo začít okolo roku 2022.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Mladí a rodiny Ústí nad Labem opouští, to chceme zvrátit, říká Skálová

Irena Skálová - kandidátka na ústeckou primátorku za koalici TOP 09, KDU-ČSL a...

O tom, s kým půjde v Ústí nad Labem strana TOP 09 do komunálních voleb, se členové rozhodovali několik měsíců. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz