Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pranýřování Maryškova vtipu se zvrtlo v hlasování o zločinech komunismu

  14:28aktualizováno  14:28
Ústecké zastupitelstvo věnovalo hodinu času projednávání facebookového vtipu herce Jiřího Maryška s fotkou z filmu Lidice a jmény jeho oponentů. Na společném stanovisku se zastupitelé neshodli, přestože hlasovali hned o třech návrzích.

Jiří Maryško | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

„Toto vyjádření je v rozporu s principy slušného chování. Poškozuje a ohrožuje uvedené zastupitele a občany města a znevažuje oběti lidického masakru,“ otevřel téma komunistický zastupitel Petr Brázda, na jehož návrh se vtip do programu dostal.

Svůj facebookový příspěvek Jiří Maryško umístil jako komentář pod událostí...

Herec zveřejnil příspěvek před necelým měsícem do komentářů na facebookové stránce k brigádě na úklid Ústí. K fotografii z filmu Lidice, která zachycuje nacisty a jimi zavražděné muže z vesnice, připsal jména některých místních politiků a kritiků a poznamenal, že takto si představuje úklid města on (o vtipu zde).

„Hanlivých příspěvků na kohokoli je plný internet. Pokud budeme každý tento příspěvek řešit, tak nebudeme dělat nic jiného,“ pozastavil se nad smyslem projednávání Maryškova komentáře zastupitel Radim Bzura z TOP 09.

„Týká se to zastupitelů bývalých i současných a občanů města. Prostě měli bychom říci jednou provždy, že takhle by to nemělo být,“ oponoval zastupitel Brázda.

Radní David Daduč z hnutí PRO! Ústí se pokusil přepjatost komunistického návrhu ukázat srovnáním s podobně špatným vtipem prezidenta Miloše Zemana, který před týdnem popřál smrt všem vegetariánům a abstinentům (o Zemanově výroku zde). Daduč poznamenal, že abstinenti a vegetariáni jsou i mezi obyvateli Ústí.

„Takový urážlivý a nechutný žert vrcholného představitele republiky je mnohem více hoden odsudku. Přesto nemám potřebu předkládat v této věci usnesení zastupitelstvu města. Veřejná debata se se Zemanovým vtipem vyrovná,“ podotkl Daduč.

Babiš by to tu vypráskal, rozohnila se komunistka

Daduč argumentoval, že s urážlivými, pobuřujícími či nechutnými názory by sebevědomá společnost měla umět žít a sama se s nimi vypořádat kritickou reflexí.

„S nechutností Maryškova žertu si nezadá skutečnost, že usnesení v této věci předkládají představitelé strany, která se hlásí k pohnutým dějinám této země, kdy pod vedením KSČ docházelo ke státem řízeným popravám nevinných obětí odpůrců režimu, skutečných i domnělých, a byly proti nim vedeny řízené propagandistické kampaně,“ poznamenal pak Daduč.

To se dotklo dlouholeté komunistické zastupitelky a bývalé poslankyně Květoslavy Čelišové.

„Od devadesátého roku do současnosti jsem tu zažila mnohé. Ale ani v té hektické polistopadové době tady v zastupitelstvu nebyla taková situace jako dnes. Co se děje dnes, ta nenávist, ta zloba a to všechno, co se promítá na sociálních sítích, to je díky celému uskupení PRO! Ústí a díky kauze Činoherák. Nemohu se ztotožnit s tím, že inteligentní lidé v ANO mohou s těmito lidmi pracovat. Chtěla bych vidět pana Babiše, kdyby viděl vaše jednání, koho by tady vypráskal z toho zastupitelstva,“ zlobila se Čelišová.

„Pan Babiš nemá pravomoci vypráskat někoho ze zastupitelstva,“ odtušil na to náměstek primátora Martin Hausenblas z PRO! Ústí.

Neměl by být placený z veřejných peněz, řekl bývalý radní

Zastupitel Pavel Dlouhý z ČSSD, který byl jako radní u loňské likvidace Činoherního studia, pak téma využil k útoku proti nástupnickému spolku Činoherák Ústí, ve kterém Maryško také hraje. Dlouhý připomněl, že město si od Činoheráku objednává představení.

„Z veřejných prostředků by neměli být placení lidé, kteří jsou vulgární, agresivní a kteří opakovaně zanášejí do našeho života nepřátelství a zlobu,“ prohlásil Dlouhý.

Radní Jaroslav Haidler z PRO! Ústí na to reagoval, že nenávistné jsou naopak až hysterické reakce na Maryškův vtip, včetně podpásové argumentace zastupitele Dlouhého. „To je svinstvo, to je nenávist, to je nekonstruktivní,“ řekl Haidler.

Narážka Dlouhého přiměla k veřejné reakci i pověřenou ředitelku spolku Činoherák Ústí Terezu Silbernaglovou. Připomněla, že Maryško není v Činoheráku v zaměstnaneckém poměru a hraje také v Národním divadle a Divadle na Vinohradech.

„Vtip Jiřího Maryška považuju za nepovedený a za hranou. Zároveň ale vím, že pan Maryško se angažoval v několika osvětových projektech proti projevům extremismu pro střední školy. Divadlo vždy zásadně vystupovalo proti všem formám jednání, které směřovalo k omezování lidských práv včetně práv na život a důstojnost člověka. To deklarujeme nejen slovy, ale především v naší dramaturgii,“ zdůraznila Silbernaglová a zmínila hned několik představení Činoheráku, která téma odrážejí.

Když půjdu někde pro práci, tak co řeknou? zlobil se kritik

Vystoupil ale i místní aktivní kritik s širokým záběrem témat František Štván, jehož jméno se na Maryškův vtip také dostalo. Snažil se zastupitele přesvědčit, aby Maryškův příspěvek jasně odsoudili.

„Co je na tom vtipného, když se řekne, že Štván má být zastřelenej?! Já to prostě nepochopím! Co jsem komu udělal?! Mě to taky poškozuje, protože já jsem nezaměstnanej. Když půjdu někde pro práci, tak co řeknou? To je ten, co měl být zastřelený! Jak je to ve Švejkovi? To je bratr toho zavražděného, to je asi pěknej lotr!“ rozčiloval se Štván.

Téměř hodinová pře vyústila ve tři návrhy, jak se k Maryškovu vtipu postavit. KSČM navrhovala vyjádřit s ním nesouhlas, náměstkyně primátora Jana Bohuňková z PRO! Ústí chtěla odsoudit všechny neslušné projevy vůči bývalým i současným zastupitelům a zastupitel Bzura navrhl odsoudit všechny zločiny fašismu, nacismu a komunismu. Žádný návrh ale neprošel.

„Jsem rád, že mě veřejně neodsoudili, že se řada zastupitelů zdržela hlasování. Ale přišlo mi zajímavé, že se zastupitelé nedistancovali od zločinů nacismu, fašismu a komunismu. Očekával bych, že to jasně odsoudí,“ komentoval výsledek herec Maryško (rozhovor zde).

Maryško má kvůli vtipu problémy i nadále. V úterý dopoledne byl podat vysvětlení na policii, která ho vede jako podezřelého z výtržnictví a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Jeho odpůrci na něj totiž podali několik trestních oznámení, která policie prověřuje (více čtěte zde).

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz