Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANO dalo v Teplicích vítězné ODS koaliční podmínku: zbavit se Kubery

  13:38aktualizováno  13:38
Jednání o koalici v Teplicích se zadrhla na averzi hnutí ANO 2011 k Jaroslavu Kuberovi. ANO v pondělí večer odmítlo požadavek vítězné ODS, aby Kubera ve městě zůstal primátorem. Plánovaná čtyřkoalice ODS, ČSSD, ANO a TOP 09 je tak zablokovaná a mnoho dalších možností nezbývá.

Jaroslav Kubera (8. 10. 2014) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Nevylučujeme spolupráci s ODS, ale podmínka je jasná. Respektujeme výsledek voleb, respektujeme, že je ODS vyhrála a má právo nominovat primátora, ale nepodpoříme to, pokud bude i nadále trvat na Jaroslavu Kuberovi,“ řekl lídr teplického ANO Jaroslav Bžoch.

Mandáty v Teplicích

ODS - 8

Volba PRO Teplice - 6

ANO 2011 - 4

KSČM - 3

ČSSD - 3

Moje Teplice-TOP 09 - 2

Pro sport a zdraví - 1

podrobné výsledky zde

Sestavit koalici v Teplicích je komplikované, protože do 27členného zastupitelstva se dostalo sedm stran a hnutí a vítěznou ODS a druhou Volbu PRO! Teplice dělí těžko překonatelné rozpory mezi Kuberou a lídrem Volby Jakubem Mráčkem.

„Nemáme potřebu vládnout Teplicím za cenu bláznivých kompromisů,“ říká Mráček. Čtyřkoalice tak byla pro ODS jednou z mála možností, které zatím přicházely v úvahu.

„Nabubřelost lídrů ANO a Volby PRO! Teplice nás mrzí. V obou hnutích je řada lidí, se kterými bychom rádi spolupracovali, ale vybrali si sami. Vydávají prohlášení, ve kterých se zabývají otázkami kdo, s kým a proč. Z toho vyplývají dva závěry. Za prvé, že jim opravdu nejde o blaho města, jak proklamovali ve svých programech a za druhé, že o politice nic nevědí,“ reagoval Kubera na prohlášení ANO.

ANO chce koalici s Volbou PRO! Teplice, pro ČSSD je nečitelná

Lídr ANO Bžoch se netají tím, že pro jeho hnutí by byla nejpřijatelnější koalice s Volbou PRO! Teplice, ČSSD a TOP 09. Jenže ČSSD už se vyjádřila, že pro ni je Volba PRO! Teplice nečitelná, a proto preferuje ODS.

„Udělali jsme si průniky programů. Teď řešíme, co jsou ochotni nám nabídnout, abychom byli schopni splnit naše základní programové cíle,“ podotkla k jednání s ODS lídryně sociální demokracie Dagmar Waicová.

TOP 09 nemá problém ani s jednou variantou a nevadí jí ani Kubera. „Jedinou naší podmínkou je, že v budoucí radě nebude mít ODS většinu,“ uvedl lídr TOP 09 Petr Měsíc.

Případné trojkoalici ODS, ČSSD a TOP 09 však do většiny v zastupitelstvu stále chybí jeden hlas. Pokud tedy ODS bude na Kuberovi trvat, musela by se spojit ještě s komunisty, nebo s hnutím Pro sport a zdraví, které je spojené s kontroverzním podnikatelem a souputníkem Jiřího Paroubka Petrem Bendou.

V tom případě by ale nejspíš z těchto součtů vypadla TOP 09, která zase odmítá spojení s komunisty a hnutím Pro sport a zdraví. ODS by tak zbyli jen ČSSD a komunisté.

Jak se ODS zachová, zatím není jasné. „ODS pokračuje nadále v jednáních o možné koalici, ale jak jsem již několikrát zdůraznil, nebudu je přes média komentovat. Pokud dospějeme k nějaké smysluplné dohodě, pak ji zveřejníme,“ řekl Kubera.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz