Tomáš Jarolím (VV)

Tomáš Jarolím (VV) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Exvéčkař“ Jarolím prohrál soud kvůli dálnici, Eurovii se musel omluvit

  • 6
Bývalý místopředseda Věcí veřejných a někdejší zastupitel Teplic Tomáš Jarolím se musel omluvit firmě Eurovia za to, že ji nařkl z defraudace více než 500 milionů korun při stavbě dálnice D47. Nařídil mu to soud, kam se firma obrátila s žalobou.

Jarolím opakovaně v několika mediálních výstupech, mimo jiné i při zvřejnění trestího oznámení na provedení stavby, uváděl, že společnost se svým chováním neoprávněně obohatila o 536 milionů korun. Podle odůvodnění rozsudku je ale tato částka nepravdivá a není zřejmé, jak k této konkrétní částce Jarolím přišel.

„Soud v této části přisvědčuje argumentaci žalobce, že si žalovaný před zveřejněním tvrzeného výroku neověřil správnost jím uváděné informace, když k této evidentně neměl k dispozici relevantní podklady. Není tak zřejmé, jakým způsobem dospěl k výši tvrzeného a veřejně prezentovaného obohacení,“ stojí v rozsudku soudkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem Andrey Esterkové.

Omluva Tomáše Jarolíma Eurovii

„Omlouvám se společnosti Eurovia CS, a. s., že jsem o ní v trestním oznámení ze dne 20. 1. 2012 a na tiskové konferenci přenášené Českou televizí v pořadu Studio ČT24 dne 24. 1. 2012 nepravdivě uvedl, že spolu s dalšími subjekty na daném úseku stavby dálnice D 47 zinkasovala o 536 milionů Kč více, než odpovídalo ceně skutečně použitého (méně kvalitního) materiálu, a že jsem o členech jejích statutárních orgánů nepravdivě uvedl, že se pro popsané jednání podíleli na podvodu ve výši půl miliardy korun.
Dále se omlouvám za to, že jsem nepravdivě o společnosti Eurovia CS, a. s. v článku uveřejněném na portálu parlamentnilisty.cz dne 5. 3. 2012 s názvem „Eurovia jako potrefená husa“ uvedl, že se svými podnikatelskými akvitivitami podílí na rozkrádání státního majetku. Výše uvedenými nepravdivými výroky jsem neoprávněně porušil právo společnosti Eurovia CS, a. s. na dobrou pověst.“

Zároveň soud označil za újmu na dobré pověsti firmy tvrzení, že se na podvodném jednání podílelo vedení stavební firmy.

Eurovia chtěla dvě omluvy, druhou jí soud odepřel

Soud ale odmítl požadavek stavební firmy na omluvu za šíření informace, že ve stavbě dálnice D47 použila v rozporu se smlouvou necertifikovaný materiál a ocelárenskou strusku z dolu Hrabová.

Na základě dokazování dospěl soud k závěru, že tato tvrzení nelze označit za nepravdivá. „Soud má za to, že v uvedené situaci, kdy je sporné, zda došlo ke schválené změně materiálu, nelze uzavřít, že by výrok žalovaného učiněný v rámci zveřejnění trestního oznámení byl způsobilý přivodit žalobci újmu na jeho dobré pověsti,“ stojí v rozsudku.

Jarolím přitom spor v únoru 2014 vyhrál, ale Eurovia se odvolala. „Vrchní soud to vrátil zpátky na kraj, že je potřeba provést ještě další důkazní řízení,“ vysvětlil Jarolím. Když krajský soud vyřizoval věc podruhé, nařídil naopak Jarolímovi omluvu.

Už nemám sílu se odvolávat, uvedl Jarolím

Bývalý politik se mohl rovněž odvolat, ale rozsudek přijal. Verdikt je tak pravomocný.

„Popravdě už jsem neměl sílu, ani chuť podávat odvolání. Myslím si, že jsem hlavu na špalek dával dlouhá léta ,“ vysvětlil. Omluvu doručil dopisem přimo Eurovii, současně ji zveřejnil prostřednictvím ČTK.

Úsek D47 u Ostravy je veřejnosti známý především kvůli zvlněnému povrchu. Vady na části D47, která je nyní součástí dálnice D1, se objevily už krátce po jejím uvedení do provozu v roce 2008.

,