Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak přilákat návštěvníky? Vedou noční prohlídky, boduje i Arabela a Kuky

  12:38aktualizováno  12:38
Nejnavštěvovanější národní kulturní památkou v Ústeckém kraji je památník Terezín, hrady a zámky ho následují s velkým odstupem. Hledají proto nové atrakce, které mají návštěvníky přilákat, velkou oblibu mají například noční prohlídky.

Památník Terezín je nejnavštěvovanější památkou v Ústeckém kraji. Kvůli pohnuté historii do pevnosti jezdí zejména cizinci. | foto: Archiv

Návleky a pomalé šourání ve vyhrazených prostorech, to už dávno není jediná podoba prohlídek zámeckých interiérů. Recepty jsou různé, ale největší oblibu si v poslední době získávají hlavně noční prohlídky.

"To je obrovské lákadlo. Kolikrát nestačíme ani všechny zájemce pobrat. Lidi si prohlídky objednávají i 14 dní dopředu, aby se sem dostali," říká Zdeněk Henig, kastelán zámku v Benešově nad Ploučnicí.

Tajemství obliby nočních prohlídek, při kterých mohou návštěvníci obvykle vidět tytéž místnosti jako ve dne, spočívá v tajemné atmosféře. Navíc jsou noční prohlídky inscenované jako divadelní představení. Lidé se tak mohou pokochat rekvizitami a dobovými kostýmy, životní příběh někdejších obyvatel zámku se nabízí v atraktivnější podobě.

Podzemí v Terezíně

Podzemí v Terezíně. Foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Noční prohlídky jsou poslední dobou nejúspěšnější ze všech akcí, které pořádáme. Je to teď módní. Lidé mají pocit, že nahlédnou někam, kam normálně nenahlédnou. I když trasa zůstává stejná, tma a kostýmy vytváří zvláštní atmosféru," říká Iveta Krupičková, ředitelka děčínského zámku.

PAMÁTKY V KRAJI

Podle oficiální zprávy radní Ústeckého kraje Jany Ryšánkové má ústecký region na seznamu víc než 6 500 nemovitých kulturních památek. Počtem se tak dostává na sedmé místo v pořadí všech krajů.

I kasteláni duchcovského nebo velkobřezenského zámku potvrdili úspěšnost nočních akcí. Zámek Červený Hrádek na září chystá speciální večerní prohlídku, v jejímž rámci navíc odhalí i prostory normálně nepřístupné.

Zámky vymýšlejí program i pro děti

"Otevřeme i věž se starými hodinami nebo unikátní studnu, která je přístupná ze zámeckého sklepení," říká ředitel zámku Bedřich Fryč.

Noční prohlídky ale nejsou jedinou průvodcovskou novinkou. Provozovatelé se snaží vymyslet speciální program pro děti, které běžnému výkladu průvodce obvykle nevěnují pozornost.

"Vymysleli jsme hry, kdy při vstupu do zámku děti dostanou papír s fotografiemi předmětů z expozice, a ty pak musí během prohlídky hledat a spojovat s tím, co mají na papíře. Děti tak udrží pozornost. Rodiče si program pochvalují," sděluje ředitel zámku Červený Hrádek Bedřich Fryč.

Zámek Červený Hrádek u Jirkova

Zámek Červený Hrádek u Jirkova

V Klášterci nad Ohří zase nabízejí pohádková představení, na která mohou rodiče své ratolesti odložit a v klidu si prohlédnout expozice porcelánu.

"Chtěli jsme vymyslet program pro celou rodinu tak, aby ho nemuseli nutně sdílet všichni členové. Aby si třeba maminky vychutnaly prohlídku porcelánu, tak děti můžou jít na pohádkové představení," říká Petr Hybner, ředitel zámku.

Možností, jak nalákat turisty do starobylých prostor, je mnoho. Kromě speciálních prohlídek jsou to koncerty, divadelní představení, výstavy a podobné akce. Ne vždy se ale podaří hlediště naplnit.

TEREZÍN

Nejnavštěvovanější památkou ústeckého regionu je Památník Terezín. Každý rok sem dorazí 250 000 lidí, kteří si tu připomínají tragické události nepříliš vzdálené historie. Všechny ostatní památky s počtem 30 000 návštěvníků ročně za Terezínem výrazně pokulhávají. Krajský úřad letos do jejich oprav investoval deset milionů korun.

"Výstava cínových vojáčků přilákala spoustu návštěvníků. U ostatních akcí je to ale všelijaké. Měli jsme tady originální baletní představení s názvem Barokní tělo odhaleno. Na to přišlo celých 17 lidí," uvádí Petr Horák s tím, že chce ale v pořádání podobných akcí rozhodně pokračovat.

S pozitivnějším ohlasem na doprovodné akce se setkalo vedení Červeného Hrádku. "Letos se nám do návštěvnosti promítla výstava rekvizit a kostýmů ze seriálu Arabela."

"Zajistilo nám to dvojnásobnou návštěvnost. Na říjen a listopad jsme zase domluvili výstavu s Janem Svěrákem a bude tu výstava hraček a rekvizit z Kukyho," prozrazuje Bedřich Fryč.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Dopravce v Ústí najal na mimosoudní vymáhání dluhů pražské advokáty

(Ilustrační snímek)

Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem nově pomáhá s mimosoudním vymáháním pohledávek pražská advokátní kancelář M. B. A....

Naval peníze, vytasil lupič u pokladny nůž. Prodavač ho zahnal tyčí

Ilustrační snímek.

Mostecká policie stíhá třiadvacetiletého muže, který se u pokladny obchodu dožadoval s nožem v ruce vydání tržby....

Advantage Consulting, s.r.o.
PRŮMYSLOVÝ INŽENÝR - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz