Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak přilákat návštěvníky? Vedou noční prohlídky, boduje i Arabela a Kuky

  12:38aktualizováno  12:38
Nejnavštěvovanější národní kulturní památkou v Ústeckém kraji je památník Terezín, hrady a zámky ho následují s velkým odstupem. Hledají proto nové atrakce, které mají návštěvníky přilákat, velkou oblibu mají například noční prohlídky.

Památník Terezín je nejnavštěvovanější památkou v Ústeckém kraji. Kvůli pohnuté historii do pevnosti jezdí zejména cizinci. | foto: Archiv

Návleky a pomalé šourání ve vyhrazených prostorech, to už dávno není jediná podoba prohlídek zámeckých interiérů. Recepty jsou různé, ale největší oblibu si v poslední době získávají hlavně noční prohlídky.

"To je obrovské lákadlo. Kolikrát nestačíme ani všechny zájemce pobrat. Lidi si prohlídky objednávají i 14 dní dopředu, aby se sem dostali," říká Zdeněk Henig, kastelán zámku v Benešově nad Ploučnicí.

Tajemství obliby nočních prohlídek, při kterých mohou návštěvníci obvykle vidět tytéž místnosti jako ve dne, spočívá v tajemné atmosféře. Navíc jsou noční prohlídky inscenované jako divadelní představení. Lidé se tak mohou pokochat rekvizitami a dobovými kostýmy, životní příběh někdejších obyvatel zámku se nabízí v atraktivnější podobě.

Podzemí v Terezíně

Podzemí v Terezíně. Foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Noční prohlídky jsou poslední dobou nejúspěšnější ze všech akcí, které pořádáme. Je to teď módní. Lidé mají pocit, že nahlédnou někam, kam normálně nenahlédnou. I když trasa zůstává stejná, tma a kostýmy vytváří zvláštní atmosféru," říká Iveta Krupičková, ředitelka děčínského zámku.

PAMÁTKY V KRAJI

Podle oficiální zprávy radní Ústeckého kraje Jany Ryšánkové má ústecký region na seznamu víc než 6 500 nemovitých kulturních památek. Počtem se tak dostává na sedmé místo v pořadí všech krajů.

I kasteláni duchcovského nebo velkobřezenského zámku potvrdili úspěšnost nočních akcí. Zámek Červený Hrádek na září chystá speciální večerní prohlídku, v jejímž rámci navíc odhalí i prostory normálně nepřístupné.

Zámky vymýšlejí program i pro děti

"Otevřeme i věž se starými hodinami nebo unikátní studnu, která je přístupná ze zámeckého sklepení," říká ředitel zámku Bedřich Fryč.

Noční prohlídky ale nejsou jedinou průvodcovskou novinkou. Provozovatelé se snaží vymyslet speciální program pro děti, které běžnému výkladu průvodce obvykle nevěnují pozornost.

"Vymysleli jsme hry, kdy při vstupu do zámku děti dostanou papír s fotografiemi předmětů z expozice, a ty pak musí během prohlídky hledat a spojovat s tím, co mají na papíře. Děti tak udrží pozornost. Rodiče si program pochvalují," sděluje ředitel zámku Červený Hrádek Bedřich Fryč.

Zámek Červený Hrádek u Jirkova

Zámek Červený Hrádek u Jirkova

V Klášterci nad Ohří zase nabízejí pohádková představení, na která mohou rodiče své ratolesti odložit a v klidu si prohlédnout expozice porcelánu.

"Chtěli jsme vymyslet program pro celou rodinu tak, aby ho nemuseli nutně sdílet všichni členové. Aby si třeba maminky vychutnaly prohlídku porcelánu, tak děti můžou jít na pohádkové představení," říká Petr Hybner, ředitel zámku.

Možností, jak nalákat turisty do starobylých prostor, je mnoho. Kromě speciálních prohlídek jsou to koncerty, divadelní představení, výstavy a podobné akce. Ne vždy se ale podaří hlediště naplnit.

TEREZÍN

Nejnavštěvovanější památkou ústeckého regionu je Památník Terezín. Každý rok sem dorazí 250 000 lidí, kteří si tu připomínají tragické události nepříliš vzdálené historie. Všechny ostatní památky s počtem 30 000 návštěvníků ročně za Terezínem výrazně pokulhávají. Krajský úřad letos do jejich oprav investoval deset milionů korun.

"Výstava cínových vojáčků přilákala spoustu návštěvníků. U ostatních akcí je to ale všelijaké. Měli jsme tady originální baletní představení s názvem Barokní tělo odhaleno. Na to přišlo celých 17 lidí," uvádí Petr Horák s tím, že chce ale v pořádání podobných akcí rozhodně pokračovat.

S pozitivnějším ohlasem na doprovodné akce se setkalo vedení Červeného Hrádku. "Letos se nám do návštěvnosti promítla výstava rekvizit a kostýmů ze seriálu Arabela."

"Zajistilo nám to dvojnásobnou návštěvnost. Na říjen a listopad jsme zase domluvili výstavu s Janem Svěrákem a bude tu výstava hraček a rekvizit z Kukyho," prozrazuje Bedřich Fryč.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Ani dnes bych o Matiční nerozhodl jinak, říká po dvaceti letech exstarosta

Pavel Tošovský před dvaceti lety rozhodl o stavbě plotu v ulici Matiční

Před dvaceti lety se jméno Matiční ulice, stometrové ústecké cesty mezi rodinnými řadovkami a třemi činžáky, v nichž...

Městu chceme dát vizi, zaměříme se na bezpečí či školství, říká Ševcovic

Michal Ševcovic - kandidát na ústeckého primátora za stranu PRO Zdraví a Sport...

Získat přízeň voličů a usednout do křesla ústeckého primátora se pokusí ředitel základní školy Stříbrnická a jednička...

Ústecký bezdomovec Rambo zemřel. Policie vyšetřuje, zda po rvačce

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje smrt známého ústeckého bezdomovce Petra Červeňáka, kterému ve městě nikdo neřekl jinak než Rambo....

Najdete na iDNES.cz