Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Pokuta pro dovozce haraburdí. Co neprodal, tím zaplnil sběrný dvůr

  • 5
Pokutu dvacet tisíc korun udělila Česká inspekce životního prostředí muži z Krásné Lípy na Děčínsku za to, že vozil z Německa odpad. Starý nábytek, elektrospotřebiče i další věci se pak objevovaly v bazaru na náměstí. A co dovozce neprodal, toho se na náklady města zbavil.

„Tito lidé zneužívají toho, že pokud platí za svoz odpadu, mohou ten velkoobjemový, jako je nábytek nebo elektrozařízení, složit zadarmo v našem sběrném dvoře,“ říká krásnolipský starosta Jan Kolář.

Nejvyšší sankce

Zatím nejvyšší sankce na území Ústeckého kraje padla v roce 2006, kdy inspektoři řešili případ dovozu odpadu z Německa a jeho následné nevhodné skladování v zemědělském objektu v Libčevsi. Společnosti BAU-24 byla tenkrát uložena v té době nejvyšší možná pokuta ze zákona o odpadech 10 milionů korun.

Podle starosty nejde o ojedinělý případ, ve Šluknovském výběžku je řada sociálně slabých lidí, kteří si prodejem starého zboží z Německa přivydělávají. A toho, co neudají, se zbaví na náklady města.

„Jde ale o první takový postih tohoto chování. Věřme, že to odradí další vychytralce,“ dodal Kolář s tím, že horní hranice pokuty je až milion korun.

Podle Jiřího Nejedlého, mluvčího celního úřadu v Ústí nad Labem, se podobné případy děly v minulosti, nyní se s nimi ale celníci nesetkávají.

„V 90. letech to bylo běžné. Ty, kteří vozili starý nábytek či domácí spotřebiče, jsme vraceli z hranice zpátky, pokud neprokázali, že zboží mají pro svou potřebu. Což samozřejmě tvrdila většina,“ vzpomíná Nejedlý.

Celníci si už podobné případy nepamatují

„Dnes si ale lidé raději koupí nové zboží za pár tisíc a my se spíše zaměřujeme na firmy, zda přepravují přes hranice odpad podle platné legislativy,“ dodává mluvčí celního úřadu.

Jak podotkl, nevzpomíná si, že by na našem území v posledních letech celníci zadrželi někoho, kdo veze z ciziny staré vybavení domácnosti.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) spolu s krásnolipskou radnicí však takové případy evidují. „Řešili jsme jich v posledních letech několik. Lidé, nikoli firmy, vozili přes hranici odpad,“ přibližuje šéf oblastního inspektorátu v Ústí nad Labem Jaroslav Vacek.

„Pokuty jsme uložili za přeshraniční přepravu prováděnou v rozporu s předpisy EU nebo v rozporu s povolením, případně i za následné rozebírání dovezených odpadů,“ upřesnil Vacek.

„Vzhledem k tomu, že se jednalo o fyzické osoby neoprávněné k podnikání, uložili jsme pokuty řádově v tisícikorunách, stejně jako v Krásné Lípě,“ vysvětluje šéf inspektorů.