Řádová sestra předávala půl století zkušeností s výukou znevýhodněných dětí

  11:13
Po celém světě propaguje začleňování handicapovaných dětí do běžné výuky. Má ocenění od UNESCO za šíření gramotnosti a několik čestných doktorátů ze západních univerzit. Minulý týden Cyril Mooneyová své vědomosti předávala českým učitelům a speciálním pedagogům na kurzu v Trmicích u Ústí nad Labem.
Ve dvaceti letech odjela Cyrill Mooneyová z rodného Irska vyučovat děti do...

Ve dvaceti letech odjela Cyrill Mooneyová z rodného Irska vyučovat děti do indické Kalkaty. Třicet pět let byla ředitelkou elitní školy, na níž se jí podařilo zapojit do studia děti ze všech sociálních vrstev i děti s různými druhy handicapů. Nyní působí tato řádová sestra jako poradkyně indické vlády. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Jednaosmdesátiletá irská řádová sestra na odpočinek rozhodně nemyslí. Cílem její metody hodnotového vzdělávání je změnit atmosféru ve škole i celkovou přípravu od učitelů přes rodiče až po žáky.

„Když dáte šest zlobivých děti dohromady a dáte jim k práci dělat něco zajímavého, přestanou zlobit,“ popisuje zjednodušeně Cyril Mooneyová princip své metody, kterou s úspěchem zavedla už před šedesáti lety v indických školách a kde se jí podařilo spojit vzdělávání chudých s bohatými.

Díky jejímu systému učení se daří zvládat vyučování různě vyspělých žáků i v zaplněné třídě.

„Metoda učení se zakládá na tom, že děti si rády vyhledávají informace samy, baví je to více, než když jim je někdo přednese jako na talíři. Když jim učitel všechno řekne dopředu, tak veškerá radost z učení, vyhledávání a získávání odpovědí na otázky je pryč a děti se nudí,“ podotkla Mooneyová

„Zatímco moje metoda spočívá v tom, že děti pracují ve skupinkách, samy hledají odpovědi na otázky a musí spolupracovat a komunikovat mezi sebou,“ dodala.

Ve dvaceti letech odjela z rodného Irska vyučovat děti do indické Kalkaty. Třicet pět let byla ředitelkou elitní školy, na které se jí podařilo zapojit do studia děti ze všech sociálních vrstev i děti s různými handicapy.

Poradkyně indické vlády

V současné době působí řádová sestra jako poradkyně indické vlády, která se chystá na základě jejích zkušeností a výsledků vytvořit na 600 škol.

„K metodě mě přivedly zkušenosti s učením dětí v Indii, hlavně pozorováním jejich chování ve třídě. Jakmile vznikl ve třídě nějaký problém, hned jsem ho řešila a postupně vyvíjela svou metodu,“ vysvětlila sestra

Sestra Cyril Mooney

Ve dvaceti letech odjela Cyrill Mooneyová z rodného Irska vyučovat děti do...

Sestra Cyril Mooneyová se narodila v roce 1936 v Irsku. Vystudovala zoologii. Vstoupila do řádu Sester z Loreta a v roce 1956 odjela učit do soukromé školy Loreto Sealdah v indické Kalkatě. Později se stala ředitelkou této školy. Vybudovala unikátní inkluzivní systém vzdělávání bohatých a velmi chudých dětí. V roce 2011, po padesátileté praxi, předala školu své následovnici.

Její práce byla oceněna velkou řadou cen a čestných doktorátů z celého světa i Indie. Nyní předává své metody a zkušenosti učitelům, ředitelům škol a zákonodárcům po celém světě.

„Důležité je nevnímat ve třídě jen samotné obličeje dětí, ale je potřeba znát i jejich jednotlivé příběhy, co prožívají. Ne vždy máme dostatek informací, ale i tak se dá často z jednotlivých poznatků kompletní obraz dítěte složit,“ podotkla ještě.

Za svůj největší úspěch považuje vydání a používání učebnice, které se po celé Indii prodalo na dva miliony výtisků. „Za další velký úspěch považuji právě taková setkání, jako bylo třeba tohle v Trmicích, kde s učiteli hovoříme během kurzu o mém principu vzdělávání a tím se šíří dál,“ dodala Mooneyová.

Českou republiku navštívila za posledních pět let už šestkrát a zájem o její systém hodnotového vzdělávání mezi pedagogy stále vzrůstá, přesto se i u nás ze začátku potýkala s nedůvěrou.

Málokdo měl odvahu naslouchat myšlenkám starší paní z Indie a chvíli trvalo, než se její učení dostalo do širšího povědomí. Doba pokročila a v současné chvíli mají kurzy hodnotového vzdělávání i akreditaci ministerstva školství.

„V Česku sice nejsou tak extrémní rozdíly mezi lidmi jako v Indii, ale i tak si myslím, že se dá moje metoda učení velmi dobře použít i tady. Jak už jsem říkala, děti se zde stále musí hodně věcí učit nazpaměť, aby udělaly zkoušky. Učitelé mají spoustu práce s vyhledáváním informací, které pak jen přímo předají dětem,“ poznamenala Moneyová.

„Děti tak vlastně nemají žádné uspokojení z toho, že by na něco přišly samy, jen se naučí to, co jim řekne učitel. Máte tu i chudé děti, nejen z romské komunity, které jsou už při nástupu do školy znevýhodněné,“ přibližila.

Pomoc s inkluzí

Podle ní může její technika výuky pomoci s inkluzí, tedy se stavem, kdy se ve třídách pohybují zdravé děti spolu se zdravotně i mentálně handicapovanými dětmi a žáky ze sociálně vyloučených lokalit.

„Nejde jen o to, aby byly všechny znevýhodněné děti zařazené do třídy k tzv. normálním dětem, ale aby se tam cítily spokojeně, aby věděly, že je tam všichni přijali. Je důležité, aby ve škole byly všechny děti rády.

Každý učitel vkládá do svého jednotlivého žáka něco ze sebe a hlavně v nižších ročnících tím svým určitým působením ovlivňuje základy chování a myšlení dětí i ve vyšších ročnících,“ předeslala řádová sestra.

Třídenní seminář, kterého se zúčastnilo téměř padesát učitelů a asistentů pedagogů, probíhal na základní škole v Trmicích ve spolupráci s Místními akčními plány rozvoje vzdělávání Ústeckého kraje.

„V podobném duchu hodnotového vzdělávání se snažíme působit na naší škole už delší dobu, proto pro nás není tento princip vzdělávání úplnou novinkou,“ sdělila Marie Gottfriedová, ředitelka trmické základní školy, na jejíž půdě se školení konalo.

„Určitě nás ale kurz utvrdil v tom, že námi nastavená cesta vzájemné spolupráce je správná. Nové jsou pro nás některé vzdělávací postupy a jejich konkrétní využití při práci s dětmi. Je vidět, že sestra Cyril má všechny postupy vyzkoušené a ověřené letitou praxí. V tom si myslím, že nám to hodně pomohlo,“ doplnila ředitelka.

  • Nejčtenější

Třinec opět vymazal Budějovice, Litvínov uštědřil debakl nedůrazné Kometě

18. března 2024  16:50,  aktualizováno  20:22

Po vzoru předchozích let vstoupili do play off hokejové extraligy obhájci titulu z Třince, po...

Šmicer o politikaření i propadáku Sparty s Liverpoolem: Snižuje to českou ligu

17. března 2024  8:10

Mohl by dělat na fotbalovou Spartu dlouhý nos, když se s ostudou vracela z anglického Liverpoolu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtvrtfinále podle předpokladů. Fanoušci se těší na derby, Spartu čeká Liberec

12. března 2024  20:57

Čtyři nejlepší týmy základní části si před play off hokejové extraligy užily několik dní odpočinku...

Roztržená silnice po sesuvu půdy bude zavřená roky, ohrožená je i železnice

12. března 2024  15:25

Silnici mezi obcemi Denětice a Hořetice na hranici Chomutovska a Lounska roztrhl sesuv půdy....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za Ústí skórovali jen Američané, Čech žádný. Strhla se hysterie, šéf klubu z ní šílí

14. března 2024  13:13

Pět střelců, samí Američané. V Národní basketbalové lize se podle všeho poprvé v historii stalo, že...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Mix basketu, zápasu a ragby. Combatball míří i na fotbalový stadion

19. března 2024  9:26

Českou sportovní scénu rozvířil combatball. Po chomutovské hale vyprodal v závěru minulého týdne i...

Litoměřický vzkaz Zlínu: Staršímu týmu náš hokej nedělá dobře...

19. března 2024  9:06

Vybavujete si, jak kolovaly řeči o plesové sezoně, pokud se hokejovému Litvínovu nedařilo v...

Soužení s Tomkem pokračuje. Nedal jsem mu to do lapačky schválně, řekl Flek

19. března 2024  8:25

Před začátkem extraligového čtvrtfinále proti Litvínovu brněnský hokejový útočník Jakub Flek...

Synagogu nacisté povolili uhasit, po letitém chátrání se otevírá veřejnosti

19. března 2024  8:07

Synagoga v Žatci a sousední rabínský dům se dnes po několikaleté obnově otevřou veřejnosti. Původně...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...