Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řádová sestra předávala půl století zkušeností s výukou znevýhodněných dětí

  11:13
Po celém světě propaguje začleňování handicapovaných dětí do běžné výuky. Má ocenění od UNESCO za šíření gramotnosti a několik čestných doktorátů ze západních univerzit. Minulý týden Cyril Mooneyová své vědomosti předávala českým učitelům a speciálním pedagogům na kurzu v Trmicích u Ústí nad Labem.
Ve dvaceti letech odjela Cyrill Mooneyová z rodného Irska vyučovat děti do...

Ve dvaceti letech odjela Cyrill Mooneyová z rodného Irska vyučovat děti do indické Kalkaty. Třicet pět let byla ředitelkou elitní školy, na níž se jí podařilo zapojit do studia děti ze všech sociálních vrstev i děti s různými druhy handicapů. Nyní působí tato řádová sestra jako poradkyně indické vlády. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Jednaosmdesátiletá irská řádová sestra na odpočinek rozhodně nemyslí. Cílem její metody hodnotového vzdělávání je změnit atmosféru ve škole i celkovou přípravu od učitelů přes rodiče až po žáky.

„Když dáte šest zlobivých děti dohromady a dáte jim k práci dělat něco zajímavého, přestanou zlobit,“ popisuje zjednodušeně Cyril Mooneyová princip své metody, kterou s úspěchem zavedla už před šedesáti lety v indických školách a kde se jí podařilo spojit vzdělávání chudých s bohatými.

Díky jejímu systému učení se daří zvládat vyučování různě vyspělých žáků i v zaplněné třídě.

„Metoda učení se zakládá na tom, že děti si rády vyhledávají informace samy, baví je to více, než když jim je někdo přednese jako na talíři. Když jim učitel všechno řekne dopředu, tak veškerá radost z učení, vyhledávání a získávání odpovědí na otázky je pryč a děti se nudí,“ podotkla Mooneyová

„Zatímco moje metoda spočívá v tom, že děti pracují ve skupinkách, samy hledají odpovědi na otázky a musí spolupracovat a komunikovat mezi sebou,“ dodala.

Ve dvaceti letech odjela z rodného Irska vyučovat děti do indické Kalkaty. Třicet pět let byla ředitelkou elitní školy, na které se jí podařilo zapojit do studia děti ze všech sociálních vrstev i děti s různými handicapy.

Poradkyně indické vlády

V současné době působí řádová sestra jako poradkyně indické vlády, která se chystá na základě jejích zkušeností a výsledků vytvořit na 600 škol.

„K metodě mě přivedly zkušenosti s učením dětí v Indii, hlavně pozorováním jejich chování ve třídě. Jakmile vznikl ve třídě nějaký problém, hned jsem ho řešila a postupně vyvíjela svou metodu,“ vysvětlila sestra

Sestra Cyril Mooney

Ve dvaceti letech odjela Cyrill Mooneyová z rodného Irska vyučovat děti do...

Sestra Cyril Mooneyová se narodila v roce 1936 v Irsku. Vystudovala zoologii. Vstoupila do řádu Sester z Loreta a v roce 1956 odjela učit do soukromé školy Loreto Sealdah v indické Kalkatě. Později se stala ředitelkou této školy. Vybudovala unikátní inkluzivní systém vzdělávání bohatých a velmi chudých dětí. V roce 2011, po padesátileté praxi, předala školu své následovnici.

Její práce byla oceněna velkou řadou cen a čestných doktorátů z celého světa i Indie. Nyní předává své metody a zkušenosti učitelům, ředitelům škol a zákonodárcům po celém světě.

„Důležité je nevnímat ve třídě jen samotné obličeje dětí, ale je potřeba znát i jejich jednotlivé příběhy, co prožívají. Ne vždy máme dostatek informací, ale i tak se dá často z jednotlivých poznatků kompletní obraz dítěte složit,“ podotkla ještě.

Za svůj největší úspěch považuje vydání a používání učebnice, které se po celé Indii prodalo na dva miliony výtisků. „Za další velký úspěch považuji právě taková setkání, jako bylo třeba tohle v Trmicích, kde s učiteli hovoříme během kurzu o mém principu vzdělávání a tím se šíří dál,“ dodala Mooneyová.

Českou republiku navštívila za posledních pět let už šestkrát a zájem o její systém hodnotového vzdělávání mezi pedagogy stále vzrůstá, přesto se i u nás ze začátku potýkala s nedůvěrou.

Málokdo měl odvahu naslouchat myšlenkám starší paní z Indie a chvíli trvalo, než se její učení dostalo do širšího povědomí. Doba pokročila a v současné chvíli mají kurzy hodnotového vzdělávání i akreditaci ministerstva školství.

„V Česku sice nejsou tak extrémní rozdíly mezi lidmi jako v Indii, ale i tak si myslím, že se dá moje metoda učení velmi dobře použít i tady. Jak už jsem říkala, děti se zde stále musí hodně věcí učit nazpaměť, aby udělaly zkoušky. Učitelé mají spoustu práce s vyhledáváním informací, které pak jen přímo předají dětem,“ poznamenala Moneyová.

„Děti tak vlastně nemají žádné uspokojení z toho, že by na něco přišly samy, jen se naučí to, co jim řekne učitel. Máte tu i chudé děti, nejen z romské komunity, které jsou už při nástupu do školy znevýhodněné,“ přibližila.

Pomoc s inkluzí

Podle ní může její technika výuky pomoci s inkluzí, tedy se stavem, kdy se ve třídách pohybují zdravé děti spolu se zdravotně i mentálně handicapovanými dětmi a žáky ze sociálně vyloučených lokalit.

„Nejde jen o to, aby byly všechny znevýhodněné děti zařazené do třídy k tzv. normálním dětem, ale aby se tam cítily spokojeně, aby věděly, že je tam všichni přijali. Je důležité, aby ve škole byly všechny děti rády.

Každý učitel vkládá do svého jednotlivého žáka něco ze sebe a hlavně v nižších ročnících tím svým určitým působením ovlivňuje základy chování a myšlení dětí i ve vyšších ročnících,“ předeslala řádová sestra.

Třídenní seminář, kterého se zúčastnilo téměř padesát učitelů a asistentů pedagogů, probíhal na základní škole v Trmicích ve spolupráci s Místními akčními plány rozvoje vzdělávání Ústeckého kraje.

„V podobném duchu hodnotového vzdělávání se snažíme působit na naší škole už delší dobu, proto pro nás není tento princip vzdělávání úplnou novinkou,“ sdělila Marie Gottfriedová, ředitelka trmické základní školy, na jejíž půdě se školení konalo.

„Určitě nás ale kurz utvrdil v tom, že námi nastavená cesta vzájemné spolupráce je správná. Nové jsou pro nás některé vzdělávací postupy a jejich konkrétní využití při práci s dětmi. Je vidět, že sestra Cyril má všechny postupy vyzkoušené a ověřené letitou praxí. V tom si myslím, že nám to hodně pomohlo,“ doplnila ředitelka.

  • Nejčtenější

Násilí! křičeli Zítkovi příznivci u soudu a napadali stráž, aktivista nepřišel

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  9:49

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

Rasový motiv, řekl žalobce o bitce v Dubí. Čtyřem obžalovaným navrhl vězení

22. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:45

U teplického okresního soudu zazněly závěrečné řeči v případu napadení mladého muže na koupališti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za napadení na koupališti v Dubí dostali tři muži až čtyřleté vězení

23. dubna 2024  10:45,  aktualizováno  11:41

Okresní soud v Teplicích poslal do vězení tři ze šesti obžalovaných v případu napadení mladíka na...

Žena neuhlídala dvě děti, obě se utopily. Se žalobcem se dohodla na podmínce

25. dubna 2024  11:30

S podmíněným trestem odešla od soudu žena, která loni v létě neuhlídala na koupališti v Klučku u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

24. dubna 2024  18:29

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku,...

Svobodova top sezona? Jedině s titulem. Jakou k němu kreslí cestu?

26. dubna 2024  16:35

Zatočili s Brnem a teď vyhlížejí soupeře do ligového semifinále. Postaví se basketbalovým...

VIDEO: Strážníci v ulicích naháněli bagr, opilý řidič si jel pro cigarety

26. dubna 2024  15:42

Městská policie z Krupky na Teplicku zveřejnila video z netradičního zásahu svých strážníků. Ti...

Ústí zimák odpískalo, Děčín ještě váhá: Chybí nám už jen řidič ještěrky

26. dubna 2024  13:47

Zimní stadion poslali k ledu. Ústečtí basketbalisté zůstanou pro semifinále play off NBL věrní...

Na klinice po neshodách končí přednosta, nemocnice věří v setrvání lékařů

26. dubna 2024  12:26

Několik měsíců vyhrocená personální situace na Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...