Ředitel hvězdárny Zdeněk Moravec. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Teplická hvězdárna se bude přestavovat, už má novou kopuli

  • 0
Hvězdárna v Teplicích má novou kupoli, která nahradila starou dřevěnou. Nová bude sloužit jako sluneční pozorovatelna. Nová kupole je součástí velké rekonstrukce, po níž se má hvězdárna kompletně proměnit.

„Je to ale jen začátek. Plány máme mnohem smělejší,“ předesílá ředitel největší hvězdárny v kraji Zdeněk Moravec.

Máte v plánu hvězdárnu rekonstruovat?
Rádi bychom ponechali obě kopule a prostor mezi nimi srovnali se zemí. Vznikla by tu zcela nová budova, která by mnohem lépe vyhovovala požadavkům hvězdárny. Nový objekt by se rozšířil až k příjezdové silnici, čímž by vznikl prostor pro velký sál i kanceláře.

To je hodně odvážný projekt. Na kolik by přišel?
Předpokládáme, že nová budova by přišla celkem na 20 milionů korun. Od Ústeckého kraje, jehož jsme příspěvkovou organizací, máme zatím přislíbených 8 milionů. Zbylé peníze by kraj musel najít ve svém rozpočtu.

V jaké fázi je jednání o tomto projektu?
Zatím máme hotový architektonický projekt, nyní probíhá územní řízení a vyřizují se další formality. Souběžně se řeší i kanalizace, kterou tu nemáme. Ještě letos by mělo padnout rozhodnutí, zda se bude stavět. Kdyby kraj peníze nenašel, tak bychom museli nalézt nějaké levnější řešení, jak neutěšený stav hvězdárny změnit. Nabízí se výměna oken, zateplení a podobně. Pokud ale dostaneme zelenou, můžeme začít stavět.

Nejprve ale bourat. Kam byste přestěhovali všechny přístroje, které v budově máte? Jde často o obrovské dalekohledy či montáže.
Protože po dobu výstavby ušetříme za provoz budovy, tak bychom si mohli vhodné prostory pro knihovnu a přístroje pronajmout. Já bych ale tlačil na to, aby byla demolice i stavba co nejrychlejší, protože na hvězdárně jsou dva stálí zaměstnanci, které nemám kam umístit. Museli bychom se vmáčknout do planetária, kde k tomu ale nejsou prostory.

Zatímco přestavba budovy je zatím ve hvězdách, tak jedna velká investice se vám letos podařila. Nedávno proběhla výměna severozápadní kopule. Na kolik přišla?
Nová kopule stála 1,8 milionu korun. Vyrobena byla na zakázku přímo pro náš rozměr 5,5 metru. Jde o dřevěnou konstrukci s kovovým opláštěním, která váží 1,5 tuny. Původní kopule byla dvakrát těžší. Vyrobili ji v Praze a do Teplic ji přivezli ve dvou částech.

Hvězdárna Teplice

Stavět se začala v roce 1957 na Písečném vrchu v rámci akce Z jako pozorovatelna astronomického kroužku při teplickém muzeu.
První pozorování pro veřejnost proběhlo na trávníku před hvězdárnou v roce 1963, šlo o částečné zatmění Měsíce. Kopule se pro pozorování zprovoznily až po opravě v 70. letech.
Hlavním zaměřením hvězdárny je popularizace astronomie, její pracovníci se však věnují i vědecké činnosti. Zaměřují se na zákryty hvězd planetkami, nyní se chtějí zapojit do programu na monitorování kosmického smetí.

Tedy stejně jako obě původní kopule z 60. let, které musely být na cestu k hvězdárně rozřezány na dva kusy?
Ano, ale v případě nové kopule se s tím počítalo už předem, takže spojení obou částí klaplo na milimetr přesně. U starých kopulí to bylo jiné. Poté, co se rozřezaly, se je nepodařilo spojit do původní podoby. Nedalo se jimi proto otáčet. Točit se začaly až po opravě v 70. letech, kdy se také začaly vybavovat přístroji. Výměna jihovýchodní kopule proběhla v roce 1992. Severozápadní, do které už zatékalo, se dočkala až letos.

Jaké využití plánujete pro novou kopuli?
V nové kopuli bude sluneční pozorovatelna. Jeden z dalekohledů ale bude možné používat i při večerních pozorováních, takže při větších akcích budou otevřeny obě kopule. Plánujeme letos koupit i nový dalekohled pro pozorování Slunce v červené barvě, díky kterému budou vidět například protuberance (velký jasný oblak chladného plazmatu vybíhající z povrchu Slunce – pozn. red.).