Umístění netradičního náhrobku na hromadný hrob středověkých měšťanů v Děčíně...

Umístění netradičního náhrobku na hromadný hrob středověkých měšťanů v Děčíně přemístěných z původního pohřebiště na Mariánské louce. | foto: Děčínsko-podmokelská vlastivědná společnost

Děčínský spolek opatřil hrob dávných měšťanů křížem, na němž lze sedět

  • 0
Netradiční náhrobek v podobě ležícího kříže připomněl na děčínském hřbitově Folknáře místo posledního odpočinku dávných měšťanů. Pomník, na kterém lze i sedět, označuje hromadný hrob ostatků téměř čtyř stovek obyvatel středověkého Děčína, přenesených z původního pohřebiště na dnešní Mariánské louce.

Autorem náhrobku je akademický sochař Martin Kocourek z Jablonce nad Nisou. S návrhem ocelového objektu nazvaného Kříž-lavice vyhrál soutěž vyhlášenou nadšenci z Děčínsko-podmokelské vlastivědné společnosti. Zadání znělo, že pomník může stát maximálně 150 tisíc korun.

„Kříž v podobě lavice porotu zaujal i tím, že to není jen objekt památníku, ale i užitný mobiliář, na který mohou návštěvníci hřbitova bez obav usednout. Odborná porota nám dokonce doporučila, abychom objekt Martina Kocourka nechali vyrobit nejen na folknářský hřbitov, ale také na Mariánskou louku, kde se větší část středověkého pohřebiště stále nachází,“ říká člen Děčínsko-podmokelské vlastivědné společnosti Otto Chmelík.

Na umístění kříže i na Mariánskou louku však společnost nemá peníze. „Ale samozřejmě o tom uvažujeme, musíme jednat i s městem, protože louka je jeho,“ zmínil Chmelík.

Ostatky z Mariánské louky pod děčínským zámkem vyzvedli archeologové už v roce 1985 kvůli výstavbě chlorovací stanice pro koupaliště, které tehdy na louce stálo. Ostatky měšťanů poté putovaly do antropologického oddělení Národního muzea, kde je uložili k dalšímu zkoumání.

Kosterní pozůstatky jsou totiž pro archeology běžné nálezy, které ukládají do depozitáře. „Národní muzeum má depozitář, kde jsou stovky, možná tisíce lidských kostí. Jejich nálezy totiž nejsou ničím výjimečným, při většině průzkumů se nějaké najdou,“ přibližuje historik Chmelík.

Znovupohřbení středověkých měšťanů je výjimečné

Děčínský spolek se později postaral o to, že se kosterní nálezy vrátily zpět do Děčína. „Ležely tam přes dvacet let. V roce 2009 jsme muzeum požádali o antropologické zhodnocení nálezu a také jsme otevřeli otázku znovupohřbení,“ vzpomíná historik Chmelík.

Ostatky antropologové vyhodnotili a předali do Děčína. Tam je prozatímně umístili do městského muzea a v létě 2013 je společnost uložila na centrální městský hřbitov Folknáře. „Nemohli jsme je vrátit zpět na Mariánskou louku, protože ta není oficiálním pohřebištěm,“ poznamenal Chmelík.

Znovupohřbení ostatků prostých středověkých měšťanů je výjimečné. „Domnívám se, že jsme jediní v republice, kdo středověké kosti znovu pohřbil,“ dodal Chmelík.