Hřbitov ve Skoroticích. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Spodní voda brání ve Skoroticích pohřbům do země, hřbitov čeká průzkum

  • 0
Kvůli zvýšené spodní vodě nelze v tuto chvíli pohřbívat do země na hřbitově v ústecké části Skorotice. Zaměstnanci městských služeb na problém se spodní vodou přišli na základě žádosti o prohloubení hrobu.

„V něm jsou pak dvě rakve nad sebou a hrob se kope do hloubky 220 centimetrů. Zákazníkovi jsme kvůli spodní vodě nemohli vyhovět. Nabídli jsme mu proto náhradní řešení, a to hrob na Střekově,“ uvedl šéf městských služeb Miroslav Harciník.

Gerda Dzurkova, která si prohloubení hrobu přála, však problém vnímá velmi citlivě.

„Nemohu se z toho vzpamatovat. Chtěla jsem syna pohřbít k manželovi, ale nejde to. Manžel tak leží ve Skoroticích a za synem musím jezdit na střekovský hřbitov,“ řekla smutným hlasem pozůstalá.

Nepropustný jíl

Kvůli potížím se spodní vodou musí přes prázdniny městské služby na hřbitově udělat hydrogeologický průzkum na různých částech hřbitova.

Výsledky průzkumu určí, zda se tu už nebude pohřbívat nikdy, nebo jen v některých částech.

„Není to tak, že by zdejší hroby byly pod vodou nebo nějak ohrožené. Musíme ale zjistit, zda zde bude v budoucnu možné dále pohřbívat do země. Je ale i pravda, že špatně propustné jílové podloží zvýšené spodní vodě nahrává,“ popsal Harciník.

Uložení ostatků do hrobů má svá přísná pravidla, minimální rozdíl mezi výškou hladiny spodní vody a dnem kopaného hrobu musí být nejméně 50 centimetrů.

Pravděpodobné rozšíření kolumbária

„Pokud sondy opravdu zvýšenou spodní vodu prokážou, je to fatální situace, ale spodní vodě poručit nelze,“ sdělil Harciník s tím, že pohřbívání do uren by ohroženo nebylo a ve Skoroticích by se tak zřejmě rozšířilo kolumbárium.

Výsledky průzkumu mají městské služby znát do konce prázdnin. V druhé polovině září je předloží vedení města, jemuž vedle skorotického patří ještě šest dalších hřbitovů. Radní pak rozhodnou, co bude dál.

„Poté budeme ihned o výsledcích informovat veřejnost,“ slíbil ředitel městských služeb.

Kvůli potížím zatím městské služby musely odmítnout jen jediného zákazníka. Pohřbívání do země je totiž v dnešní době spíše výjimečné. „Téměř se už nepožívá. Za měsíc jde o jednotlivé případy na všech sedmi hřbitovech. Problémy ve Skoroticích tak nejsou žádný fatální problém,“ sdělil Harciník.

O řadu hrobů se nikdo nestará

Dalším faktem je, že v Ústí je řada hrobů, o které se nikdo nestará a neplatí za ně. Do konce června měli lidé zaplatit za stovky míst, což se nestalo.

Pro představu jen ve Skoroticích lidé nezaplatili za 95 hrobů, ve Vaňově za 12, ve Svádově za 11 a na Střekově za 537 hrobů. Tyto staré volné hroby, kde už žádné ostatky nejsou, mohou městské služby podle zákona po 3 měsících dát jinému zájemci.

„My ale lidem místo tří měsíců dáváme čas dva roky. Máme ovšem v evidenci i případy, kdy lidé neplatí mnohem déle,“ přiblížil Harciník.

Prodat zájemci starý hrob totiž není vůbec jednoduché, musí se nejprve stanovit úřední cena hrobu, náhrobní desky... „To je ta největší úřední komplikace,“ poznamenal.

„Odhadci to musí umět a je jich opravdu málo. Je na nás, abychom se s tím poprali. V září ovšem chceme vedení města předložit i seznam hrobů, které bude možné nabídnout nájemcům,“ dodal Harciník.