Zřícenina hradu Šumburk.

Zřícenina hradu Šumburk. | foto: MÚ Klášterec nad Ohří

Turistů na Šumburku přibývá, město chce proto zříceninu hradu opravit

  • 0
Trosky hradu Šumburk, které se tyčí nad Kláštercem nad Ohří, stále lákají výletníky, zájem o návštěvu zříceniny dokonce v posledních letech stoupá. Město se chce proto pustit do údržby Šumburka a zamezit tak jeho dalšímu chátrání.

„Máme připravený projekt, který řeší nejkritičtější místo zříceniny. Jde o torzo západní hradby. Náklady na jeho stabilizaci jsou 831 tisíc korun,“ říká klášterecký starosta Štefan Drozd.

„Pokusíme se získat dotaci z programu Podpora obnovy kulturních památek od Ústeckého kraje,“ dodává Drozd s tím, že pokud bude město se žádostí úspěšné, začnou záchranné práce už letos.

Práce mají zříceninu zachovat v současném stavu, a to včetně architektonických detailů, jako jsou zbytky původní omítky. Cílem je také zabránit rozpadávání zdiva, které může být rizikem pro návštěvníky (více zde).

„Vybrané torzo je skutečně ve velmi špatném stavu a hrozí jeho zřícení, pokud se tomu nezabrání,“ potvrzuje předseda spolku Zachránci památek České republiky Miroslav Dub.

Hrad Šumburk

  • pod původním názvem Nový Šumburk jej založil Vilém ze Šumburka ve 30. letech 15. století
  • roku 1449 koupil hrad Vilém z Illburka a od něj jej zanedlouho zakoupili Fictumové. Na počátku 16. století hrad výrazně přestavěli
  • kolem roku 1550 byl téměř celý hrad zničen požárem
  • od počátku 17. století je popisován jako pustý

O památku se spolu s dalšími nadšenci několikátým rokem stará a snaží se ji oživit. Každoročně tam pořádá brigádu, při níž vykácejí náletové křoviny a uklidí odpadky po nepořádných návštěvnících.

Cyklostezka z lázeňského parku

Loni spolek vybudoval ke zřícenině nový dřevěný most, v předchozích letech tam na přístupové stezce dobrovolníci instalovali informační tabuli a vybudovali oddechový altán.

„Vítám, že radnice reagovala na naši aktivitu a věnuje památce pozornost. Je to oblíbené místo s velkým turistickým potenciálem,“ doplňuje Dub.

Město tam do budoucna také plánuje zřídit cyklostezku, která bude začínat v lázeňském parku.

Hrad Šumburk leží dva kilometry západně od města. Dodnes se dochovaly zbytky obytné věže, část hradeb a brána. Historii nejen této zříceniny, ale i dalších v okolí přiblíží informační brožura, která vyjde ještě letos.

„Pojednávat bude jak o Šumburku, tak také o nedalekých hradech Lestkov, Perštejn, Horní Hrad a Hasištejn. Ke každému budou nejenom historická fakta, ale i pověsti,“ prozrazuje Adéla Václavíková, vedoucí odboru komunikace a cestovního ruchu klášterecké radnice.