Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Zjistěte počet Romů a nasaďte armádu, navrhla hospodářská komora v Ústí

  • 742
Okresní hospodářská komora v Ústí nad Labem vyzvala magistrát, starosty i občany, aby se věnovali vyřešení romské problematiky. Navrhuje zjistit počet Romů a nasadit do ulic armádu. Odborníci v sociální oblasti výzvu považují za populistickou, nevhodná je i podle vedení celostátní hospodářské komory.

„V Ústí nad Labem a jiných městech hrozí demografická katastrofa, která je možná již nevyhnutelná. Je třeba mít odvahu problém popsat a navrhnout řešení,“ stojí v úvodu veřejné výzvy, která vzešla z posledního setkání členů okresní hospodářské komory. Pod textem je podepsaný koordinátor vnější komunikace okresní komory Jan Kymla.

Kymla píše o problému vystěhovávání obyvatel z Ústí nad Labem a dává ho do přímé souvislosti s počtem Romů ve městě. „Negativní imigrace nepřizpůsobivých obyvatel či jen sociálně slabých přímo souvisí s emigrací obyvatel z Ústí nad Labem,“ uvádí.

Podle něj kvůli Romům klesá cena nemovitostí ve městě, investice do nich se nevyplácí a podobně jako v USA, Švédsku či Francii „ten slušnější a méně agresivní živel je vždy vytlačen“.

Komora tak vyzývá, aby se provedl kvalifikovaný odhad počtu Romů ve městě, zastropovaly sociální dávky u počtu tří dětí či aby se pro zvýšení bezpečnosti poslala do ulic armáda.

„Armáda může začít toto dělat neodkladně a městům by to přineslo velké úspory. Strážní služba ve vyloučených lokalitách by byla ideální praktickou přípravou,“ navrhuje komora.

Balogová: Mladí utíkají kvůli práci, to má komora řešit

„Z otevřené výzvy koordinátora vnější komunikace okresní hospodářské komory Jana Kymly vane naprostá neinformovanost o problematice sociálního vyloučení, kterou pan Kymla ještě navíc zaměňuje za problematiku romskou,“ říká k tomu ředitel ústecké pobočky neziskové organizace Člověk v tísni Vít Kučera.

Podobně mluví o výzvě vedoucí ústecké pobočky Poradny pro občanství, občanská a lidská práva Lenka Balogová. „Otevřený dopis s návrhy a opatřeními, jak řešit sociální vyloučení, považuji za laický a populistický,“ sdělila.

Dodala, že okresní hospodářská komora by se neměla zabývat tím, co jí nepřísluší. „Mladí lidé se z Ústí stěhují převážně proto, že je zde nedostatek pracovních příležitostí, a ty by měla rozvíjet především okresní hospodářská komora,“ zmínila Balogová.

Kymla přiblížil, že prohlášení vzniklo v reakci na informace o zřízení čtyř nových ubytoven ve městě. Podotkl také, že není důvod, proč by komora nemohla téma romské problematiky uchopit.

„V občanské společnosti se může jakákoli skupina občanů obrátit na svoji politickou reprezentaci a vyzvat ji k řešení problémů, o kterých se domnívá, že jsou důležité,“ uvedl.

Vedení komory výzvu kritizuje

Vedení Hospodářské komory ČR však výzvu kritizuje. Chápe některé motivy jejího vzniku, ale forma i obsah jsou podle ní nevhodné.

„Naznačovat, že by měla být v Ústí nad Labem nasazena armáda na řešení problémů s vnitřní bezpečností v souvislosti s jednou sociální či etnickou skupinou, je pro nás nepřijatelné. Nesouhlasíme s jakýmikoli diskriminačními, rasistickými nebo xenofobními projevy,“ uvedla mluvčí komory Karolína Kyselová.

Od prohlášení se distancuje i ústecká radnice, na niž se Kymla obrátil především.

„Vzhledem k tomu, že výzva obsahuje řadu nepravdivých informací, nebudeme se k tomuto vyjadřovat. Naopak požádáme o stanovisko Krajskou hospodářskou komoru Ústeckého kraje,“ sdělila mluvčí města Romana Macová.

V roce 2013 si ghetto v Ústí nad Labem na pozvání MF DNES prošli politici:

18. října 2013