Na pondělní Mládkovo vystoupení v sále zastupitelstva Ústeckého kraje přišlo zhruba 20 horníků. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Na Mládka si opět vyšlápli horníci. Kdo chce moc, nemá nic, řekl jim

  • 38
Kdo chce moc, někdy nedostane nic, zpražil horníky ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Horníci totiž využili Mládkovu přítomnost na pondělním zastupitelstvu Ústeckého kraje, aby mu osobně řekli, že odmítají jím prosazovanou variantu „jen“ částečného prolomení limitů těžby uhlí.

„Odmítáme nečinně přihlížet, jak ministerstvo průmyslu vrhá naše lidi na úřady práce,“ řekl u řečnického pultu Ladislav Vilímek z Jirkova, zaměstnanec Severní energetické, jejíž lom ČSA ohrožuje Horní Jiřetín a přilehlé Černice.

Bylo to poprvé, kdy si horníci mohli s ministrem vyměnit názory z očí do očí. Když 29. ledna demonstrovali před budovou ministerstva průmyslu, Mládek byl právě pracovně v Indii (o demonstraci zde). Pondělní Mládkovo vystoupení v sále zastupitelstva Ústeckého kraje tak zhruba 20 horníků pojalo jako malou reprízu. Roztáhli i transparent s nápisem „Pohřběte limity, ne nás!“.

„Přestaňte politikařit. Názory politických handlířů vyměňte za názory odborníků. Náš tlak bude sílit. Postavíme se každému, kdo půjde proti nám, nemáme co ztratit. Myslete na naše manželky a děti,“ vyhrožoval do mikrofonu další z horníků.

Mládek si od těžařů vysloužil přezdívku „vrah horníků“, přestože se přiklání k částečnému prolomení limitů na lomu ČSA, což by znamenalo zbourání 170 domů v Horním Jiřetíně a pravděpodobný postupný zánik města „salámovou metodou“. Ve vládě navíc převažuje názor domy nebourat, pro Mládka by proto i prosazení této varianty bylo velkým úspěchem.

Horníkům to ale nestačí. Chtějí, aby se Mládek zasadil o úplné zrušení limitů. „Hra na kočku a na myš skončila. Region je v kritickém stavu a potřebuje impuls, který mu dá život. Vyzýváme ministra, aby prolomil limity,“ prohlásil další z horníků Jiří Cingr z Klášterce nad Ohří.

Pro prolomení limitů moc ministrů nebude, říká Mládek

Ministr Mládek však dal horníkům najevo, že jsou jejich požadavky odtržené od reality. „Tady platí pořekadlo: Kdo chce moc, někdy také nedostane nic,“ řekl.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, který je zároveň krajským zastupitelem, pak horníkům řekl, že od roku 1991, kdy limity těžby stanovila Pithartova vláda, bylo dost času se na konec těžby připravit. „Ochrana domova a krajiny není politickým jednáním. To je normální věc,“ řekl Buřt.

Mládek předložil vládě celkem čtyři varianty, jak k limitům přistoupit. První počítá s tím, že budou zachovány. Podle druhé se prolomí jen na dole Bílina, u kterého nejsou žádné domy a konec těžby se odsune z roku 2030 do roku 2055. Třetí varianta by navíc částečně posunula limity i na dole ČSA a čtvrtá varianta by je zrušila úplně, což by znamenalo zánik Horního Jiřetína a Černic.

Zatímco Mládek prosazuje třetí variantu, premiér Bohuslav Sobotka ani šéf ANO Andrej Babiš nechtějí bourat žádné domy. „Předsedové tří koaličních stran jsou pro variantu číslo dvě, pokud vůbec,“ řekl Mládek.

Podobný názor mají podle Mládka i další členové vlády. „Těch, kteří chtějí prolomit limity, mluvíme-li o ČSA, asi moc nebude,“ poznamenal Mládek.

Rozhodnutí vlády Jiřetínu jistotu do budoucna nedá

Do konce června Mládek předloží definitivní návrh na jednání s odbory a zaměstnavateli a vzápětí ho projedná vláda. Do konce roku chce Mládek rozhodnout i kvůli tomu, že letos nejsou žádné volby a je tudíž vhodný čas na rozhodnutí, které se voličům nemusí líbit.

Ani v případě, že vláda limity zachová, ale lidé v ohrožených obcích nebudou mít jistotu, že je v budoucnu horníci nebudou děsit těžbou znovu.

„Jistota není, záleží na poptávce po uhlí,“ řekl Mládek. Místním by podle něj nepomohlo ani to, kdyby stát zásoby uhlí pod Jiřetínem odepsal. „To je jen politicko-účetní disciplína. Uhlí tam pořád bude,“ poznamenal Mládek.