Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Mládka si opět vyšlápli horníci. Kdo chce moc, nemá nic, řekl jim

  19:15aktualizováno  19:15
Kdo chce moc, někdy nedostane nic, zpražil horníky ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Horníci totiž využili Mládkovu přítomnost na pondělním zastupitelstvu Ústeckého kraje, aby mu osobně řekli, že odmítají jím prosazovanou variantu „jen“ částečného prolomení limitů těžby uhlí.

Na pondělní Mládkovo vystoupení v sále zastupitelstva Ústeckého kraje přišlo zhruba 20 horníků. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Odmítáme nečinně přihlížet, jak ministerstvo průmyslu vrhá naše lidi na úřady práce,“ řekl u řečnického pultu Ladislav Vilímek z Jirkova, zaměstnanec Severní energetické, jejíž lom ČSA ohrožuje Horní Jiřetín a přilehlé Černice.

Fotogalerie

Bylo to poprvé, kdy si horníci mohli s ministrem vyměnit názory z očí do očí. Když 29. ledna demonstrovali před budovou ministerstva průmyslu, Mládek byl právě pracovně v Indii (o demonstraci zde). Pondělní Mládkovo vystoupení v sále zastupitelstva Ústeckého kraje tak zhruba 20 horníků pojalo jako malou reprízu. Roztáhli i transparent s nápisem „Pohřběte limity, ne nás!“.

„Přestaňte politikařit. Názory politických handlířů vyměňte za názory odborníků. Náš tlak bude sílit. Postavíme se každému, kdo půjde proti nám, nemáme co ztratit. Myslete na naše manželky a děti,“ vyhrožoval do mikrofonu další z horníků.

Mládek si od těžařů vysloužil přezdívku „vrah horníků“, přestože se přiklání k částečnému prolomení limitů na lomu ČSA, což by znamenalo zbourání 170 domů v Horním Jiřetíně a pravděpodobný postupný zánik města „salámovou metodou“. Ve vládě navíc převažuje názor domy nebourat, pro Mládka by proto i prosazení této varianty bylo velkým úspěchem.

Horníkům to ale nestačí. Chtějí, aby se Mládek zasadil o úplné zrušení limitů. „Hra na kočku a na myš skončila. Region je v kritickém stavu a potřebuje impuls, který mu dá život. Vyzýváme ministra, aby prolomil limity,“ prohlásil další z horníků Jiří Cingr z Klášterce nad Ohří.

Pro prolomení limitů moc ministrů nebude, říká Mládek

Ministr Mládek však dal horníkům najevo, že jsou jejich požadavky odtržené od reality. „Tady platí pořekadlo: Kdo chce moc, někdy také nedostane nic,“ řekl.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, který je zároveň krajským zastupitelem, pak horníkům řekl, že od roku 1991, kdy limity těžby stanovila Pithartova vláda, bylo dost času se na konec těžby připravit. „Ochrana domova a krajiny není politickým jednáním. To je normální věc,“ řekl Buřt.

Mládek předložil vládě celkem čtyři varianty, jak k limitům přistoupit. První počítá s tím, že budou zachovány. Podle druhé se prolomí jen na dole Bílina, u kterého nejsou žádné domy a konec těžby se odsune z roku 2030 do roku 2055. Třetí varianta by navíc částečně posunula limity i na dole ČSA a čtvrtá varianta by je zrušila úplně, což by znamenalo zánik Horního Jiřetína a Černic.

Zatímco Mládek prosazuje třetí variantu, premiér Bohuslav Sobotka ani šéf ANO Andrej Babiš nechtějí bourat žádné domy. „Předsedové tří koaličních stran jsou pro variantu číslo dvě, pokud vůbec,“ řekl Mládek.

Podobný názor mají podle Mládka i další členové vlády. „Těch, kteří chtějí prolomit limity, mluvíme-li o ČSA, asi moc nebude,“ poznamenal Mládek.

Rozhodnutí vlády Jiřetínu jistotu do budoucna nedá

Do konce června Mládek předloží definitivní návrh na jednání s odbory a zaměstnavateli a vzápětí ho projedná vláda. Do konce roku chce Mládek rozhodnout i kvůli tomu, že letos nejsou žádné volby a je tudíž vhodný čas na rozhodnutí, které se voličům nemusí líbit.

Ani v případě, že vláda limity zachová, ale lidé v ohrožených obcích nebudou mít jistotu, že je v budoucnu horníci nebudou děsit těžbou znovu.

„Jistota není, záleží na poptávce po uhlí,“ řekl Mládek. Místním by podle něj nepomohlo ani to, kdyby stát zásoby uhlí pod Jiřetínem odepsal. „To je jen politicko-účetní disciplína. Uhlí tam pořád bude,“ poznamenal Mládek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz