Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme jistotu před těžbou, říkají Jiřetínští. Jakou, už se neshodují

  14:25aktualizováno  14:25
Obyvatele Horního Jiřetína a Černic na Mostecku berou s rezervou prohlášení ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, že Česko nejspíš nebude potřebovat uhlí z velkolomu ČSA, který ohrožuje jejich domovy. Požadují řešení, které jim dá jistotu.

Rypadlo na lomu ČSA, který by při prolomení limitů zničil Horní Jiřetín a Černice. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

„Tohle nic nezmění. Musí říct, že limity neprolomí. Do té doby se pro mne nic nemění a je to stejné jako celých čtyřicet let, co tu žiji. Dál nevíme, jestli tu něco budovat, nebo ne,“ říká třeba Tomáš Končel.

Fotogalerie

Patří k odpůrcům další těžby, chce ve svém domku v Horním Jiřetíně žít dál. Ale už normálně, bez nejistoty. Stejně jako Ivana Prošková, které ale nebude stačit ani prohlášení, že vláda limity neprolomí.

„Aby to pro mě znamenalo jistotu, musí to uhlí i odepsat. Ale tyhle řeči jsou zatím k ničemu,“ uvádí Prošková.

S odstupem berou ministrova slova i někteří lidé, kteří jsou naopak pro prolomení limitů. Například manželé Lehcí by těžbu za současnými hranicemi lomu ČSA uvítali. Dostali by peníze od těžařů a mohli by se odstěhovat jinam.

„To uhlí tady je, je kvalitní. Myslím, že stejně jednou bude potřeba a limity se prolomí,“ tvrdí Vladimír Lehký. Takže i když právě s manželkou ve svém domě vyměnili okna, raději by šli pryč. „To by pro nás byla největší jistota. Bydlet jinde, na jistém místě,“ říká Lehký.

Po stanovení limitů se Jiřetín začal rozvíjet

Ve stejném duchu mluvil při návštěvě Jiřetína i ministr Mládek. Stanovení limitů, o němž má rozhodnout vláda zhruba za měsíc, je podle něj politické rozhodnutí. „Stoprocentní jistotu lidé mít nebudou, ani když se současné limity potvrdí. Jiná vláda může mít jiný názor,“ upozornil.

To už Jiřetín i sousední Černice zažily. Současné limity platí od roku 1991 a lidé je považovali za jasné. Několikrát ale byla hranice těžby zpochybněna. Přesto starosta Jiřetína Vladimír Buřt nepovažuje vládní usnesení z roku 1991 jen za obyčejnou politickou proklamaci.

„Mělo to velký praktický význam pro obyvatele, protože přestala platit stavební uzávěra a Horní Jiřetín se mohl rozvíjet,“ zdůraznil Buřt.

Stejný názor mají i někteří obyvatelé městečka. „Když jsem sem před třiceti lety přišla, Horní Jiřetín vypadal úplně jinak. Bylo to tu neupravené, neuklizené. Po roce 1991 se ale lidé začali o své domy starat, opravují je a udržují, starají se o zahrady a pozemky,“ popsala rozdíl Prošková.

Uhlí pod Jiřetínem zůstane

Její slova dokládají opravené a zateplené domy v různých částech podhorského městečka. Jenže nejistota bude nejspíš obyvatele Horního Jiřetína a Černic trápit i dál. Uhlí i při případném odepsání zásob pod zemí pořád bude. To stále znamená naději pro těžaře a horníky.

„Pan ministr Mládek potvrdil, že Česká republika jednoznačně uhlí potřebuje a chce své zásoby v budoucnu využít. Je plně v kompetenci vlády rozhodnout o pokračování těžby na ČSA,“ řekla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Aktuálně se zdá být jisté prolomení limitů těžby na dole Bílina. Není ale jasné, zda vláda zavrhne, či povolí pokračování těžby na dole ČSA, nebo zda rozhodnutí odloží na rok 2020. Ministr Mládek to doporučuje kvůli nejistotě ohledně dalšího fungování jaderné elektrárny Dukovany.

Pokud by stát nedostal povolení pro budoucí provoz všech jaderných bloků, bylo by víc uhlí potřeba pro větší výkon uhelných elektráren.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz