Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme jistotu před těžbou, říkají Jiřetínští. Jakou, už se neshodují

  14:25aktualizováno  14:25
Obyvatele Horního Jiřetína a Černic na Mostecku berou s rezervou prohlášení ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, že Česko nejspíš nebude potřebovat uhlí z velkolomu ČSA, který ohrožuje jejich domovy. Požadují řešení, které jim dá jistotu.

Rypadlo na lomu ČSA, který by při prolomení limitů zničil Horní Jiřetín a Černice. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

„Tohle nic nezmění. Musí říct, že limity neprolomí. Do té doby se pro mne nic nemění a je to stejné jako celých čtyřicet let, co tu žiji. Dál nevíme, jestli tu něco budovat, nebo ne,“ říká třeba Tomáš Končel.

Fotogalerie

Patří k odpůrcům další těžby, chce ve svém domku v Horním Jiřetíně žít dál. Ale už normálně, bez nejistoty. Stejně jako Ivana Prošková, které ale nebude stačit ani prohlášení, že vláda limity neprolomí.

„Aby to pro mě znamenalo jistotu, musí to uhlí i odepsat. Ale tyhle řeči jsou zatím k ničemu,“ uvádí Prošková.

S odstupem berou ministrova slova i někteří lidé, kteří jsou naopak pro prolomení limitů. Například manželé Lehcí by těžbu za současnými hranicemi lomu ČSA uvítali. Dostali by peníze od těžařů a mohli by se odstěhovat jinam.

„To uhlí tady je, je kvalitní. Myslím, že stejně jednou bude potřeba a limity se prolomí,“ tvrdí Vladimír Lehký. Takže i když právě s manželkou ve svém domě vyměnili okna, raději by šli pryč. „To by pro nás byla největší jistota. Bydlet jinde, na jistém místě,“ říká Lehký.

Po stanovení limitů se Jiřetín začal rozvíjet

Ve stejném duchu mluvil při návštěvě Jiřetína i ministr Mládek. Stanovení limitů, o němž má rozhodnout vláda zhruba za měsíc, je podle něj politické rozhodnutí. „Stoprocentní jistotu lidé mít nebudou, ani když se současné limity potvrdí. Jiná vláda může mít jiný názor,“ upozornil.

To už Jiřetín i sousední Černice zažily. Současné limity platí od roku 1991 a lidé je považovali za jasné. Několikrát ale byla hranice těžby zpochybněna. Přesto starosta Jiřetína Vladimír Buřt nepovažuje vládní usnesení z roku 1991 jen za obyčejnou politickou proklamaci.

„Mělo to velký praktický význam pro obyvatele, protože přestala platit stavební uzávěra a Horní Jiřetín se mohl rozvíjet,“ zdůraznil Buřt.

Stejný názor mají i někteří obyvatelé městečka. „Když jsem sem před třiceti lety přišla, Horní Jiřetín vypadal úplně jinak. Bylo to tu neupravené, neuklizené. Po roce 1991 se ale lidé začali o své domy starat, opravují je a udržují, starají se o zahrady a pozemky,“ popsala rozdíl Prošková.

Uhlí pod Jiřetínem zůstane

Její slova dokládají opravené a zateplené domy v různých částech podhorského městečka. Jenže nejistota bude nejspíš obyvatele Horního Jiřetína a Černic trápit i dál. Uhlí i při případném odepsání zásob pod zemí pořád bude. To stále znamená naději pro těžaře a horníky.

„Pan ministr Mládek potvrdil, že Česká republika jednoznačně uhlí potřebuje a chce své zásoby v budoucnu využít. Je plně v kompetenci vlády rozhodnout o pokračování těžby na ČSA,“ řekla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Aktuálně se zdá být jisté prolomení limitů těžby na dole Bílina. Není ale jasné, zda vláda zavrhne, či povolí pokračování těžby na dole ČSA, nebo zda rozhodnutí odloží na rok 2020. Ministr Mládek to doporučuje kvůli nejistotě ohledně dalšího fungování jaderné elektrárny Dukovany.

Pokud by stát nedostal povolení pro budoucí provoz všech jaderných bloků, bylo by víc uhlí potřeba pro větší výkon uhelných elektráren.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz