Hora Svaté Kateřiny a její bývalý starosta Lukáš Pakosta.

Hora Svaté Kateřiny a její bývalý starosta Lukáš Pakosta. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jestli padnou limity, připojíme se k Německu, hrozí příhraniční město

  • 353
Hora Svaté Kateřiny odmítá prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Pokud se tak totiž stane, hrozí jí odříznutí od okolí. Městečko, které leží v příhraničí na hřebenu Krušných hor si tak pohrává s myšlenkou připojení k Německu. Nápad je to nejspíš nereálný. Ukazuje však na zoufalství některých obcí a tvrdé důsledky, které pro ně může další těžba uhlí mít.

„Kdyby se na nás Česko vykašlalo, tak se připojení k Německu z praktického hlediska nabízí. S Jiřetínem by padla pro nás klíčová silnice na Most a nejspíš i na Litvínov. Do Česka bychom se pak dostávali jen přes horské oblasti. V zimě bychom mohli být úplně odříznutí. Zato do Německa je to bez problémů,“ říká Lukáš Pakosta, starosta Hory Svaté Kateřiny se zhruba pěti sty obyvateli, tedy jednoho z nejmenších měst v zemi.

Podobně odříznuté jako Hora Svaté Kateřiny by zůstaly i další vesnice, například Nová Ves v Horách nebo Brandov. Ty však tak radikální nejsou. Už dnes jezdí obyvatelé hřebenů do Německa, kam nevede tak strmý svah, na běžné nákupy. Nejbližší nemocnice, vzdálená jen jedenáct kilometrů, je v německém Olbernhau, oproti tomu mostecká je přes třicet kilometrů daleko.

Záchranka ze sedmnáct kilometrů vzdáleného Litvínova jezdí do Hory Svaté Kateřiny patnáct až dvacet minut. Město proto vede jednání o pomoci z Německa. Hasiči už vyjíždějí k požárům z obou stran, spolupracují i policisté.

Přestože starosta má pro napůl s nadsázkou míněný nápad v městečku podporu, není jednoznačná. Stejně jako prolomení limitů rozděluje celý sever Čech, má i Hora Svaté Kateřiny jeho obhájce. „Je to blbost. Chceme zůstat v Česku a uhlí vytěžit, jsou v tom peníze. Ty objížďky by zase nebyly tak hrozné,“ míní Jiří Žilka, starosta místních hasičů a horník z Dolu ČSA, který právě na prolomení limitů závisí.

Starostův návrh nejspíš zůstane jen pozornost budícím, ale neuskutečnitelným nápadem. Odtržení jednoho města či obce od svého státu a připojení k jinému není v dnešní době právně proveditelné.

„Je to jedinečná volovina,“ okomentoval to bývalý ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. V Evropě podle něj neexistuje žádný legální legislativní aparát či mechanismus, jak se připojit k jinému státu. „Když nemůže odejít od Ukrajiny Doněck a Luhansk, nemůže ani Hora Svaté Kateřiny z Česka do Německa. Navíc takové nápady považuju za nebezpečné,“ uvedl Schwarzenberg.