Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Herny rozdělily spojence v Ústí. Hnutí slíbilo zákaz, teď je jen omezí

  8:32aktualizováno  8:32
Spor o zákaz heren rozkmotřil iniciativu Ústí BEZ hazardu a hnutí PRO! Ústí, které dosud platily za spojence. Společně se jim loni podařilo vyvolat referendum o zákazu hazardu a hnutí PRO! Ústí v předvolební kampani prezentovalo vymýcení heren jako jedno ze svých témat. Nyní ale od slibu ustoupilo.

Představitelé a příznivci hnutí PRO! Ústí dávají po úspěšných volbách hobla lídrovi Martinu Hausenblasovi. Před volbami hnutí prosazovalo úplný zákaz hazardu, nyní ho kvůli příjmům do městské pokladny jen omezí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Jsem nepříjemně překvapen postojem PRO! ÚSTÍ, který se diametrálně liší od jejich názorů během volební kampaně. Naše iniciativa se od tohoto postoje distancuje,“ reagoval šéf iniciativy Ústí BEZ hazardu Václav Pištora.

Že nové vedení města ve složení ANO a PRO! Ústí k nulové toleranci hazardu nepřistoupí, vyšlo najevo při předposledním jednání rady města, kde se projednávaly peníze.

„Hlavním důvodem je reálný stav městské kasy. Identifikovali jsme významná rizika, která by mohla ohrozit financování města v roce 2016,“ sdělil náměstek primátora a lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas. Město totiž od provozovatelů hazardu ročně inkasuje zhruba 50 milionů korun, z kterých platí městské obvody.

Radnice nyní musí vymyslet, jak výpadek v příjmech při omezení hazardu nahradit. Hausenblas přesto tvrdí, že k regulaci hazardu dojde.

„Zpracováváme scénář řady omezujících parametrů,“ podotkl Hausenblas. Počet míst umožňujících zřídit herny se podle něj sníží zhruba o polovinu. Nyní jich je 109. „Budeme to řešit postupně a budeme průběžně vyhodnocovat kroky regulace,“ dodal Hausenblas.

Regulace bude razantní, slibuje magistrát

Vedení města už má za sebou také veřejnou panelovou diskusi, kde se rizika hazardu probírala. „Z panelové diskuse je zcela zřejmé, že k regulaci hazardu dojít musí. Podařilo se nám ke stolu posadit lidi s různými pohledy na problematiku,“ sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová.

Radnice už pracuje na vyhlášce, která hazard omezí. „Zcela jistě dojde k razantnímu omezení,“ řekl už dříve i primátor Josef Zikmund z ANO. V plánu radnice je, že její návrh zastupitelé dostanou do konce června letošního roku.

Přestože vyhláška hazard nevyžene z města úplně, náměstek Hausenblas v příštích letech jeho úplný zákaz nevyloučil. „Jsem tomu otevřený. Je klidně možné, že k tomu dojdeme. Ale v tuto chvíli to není proveditelné,“ podotkl Hausenblas.

Lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu Pištora jeho argumenty nebere, ale diskusi se nebrání. „Pan náměstek mě kontaktoval, aby mi to vysvětlil. Uvidíme, co mi řekne,“ poznamenal Pištora. Současně podotkl, že na jeho aktuální kritice PRO! Ústí není nic osobního.

Pištora si zákaz hazardu vzal jako téma na podzim 2013, o rok později se mu podařilo vyvolat referendum. V něm pro zákaz hazardu hlasovalo zhruba 13 tisíc lidí, ale kvůli malé účasti plebiscit neplatil.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz