Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Herny rozdělily spojence v Ústí. Hnutí slíbilo zákaz, teď je jen omezí

  8:32aktualizováno  8:32
Spor o zákaz heren rozkmotřil iniciativu Ústí BEZ hazardu a hnutí PRO! Ústí, které dosud platily za spojence. Společně se jim loni podařilo vyvolat referendum o zákazu hazardu a hnutí PRO! Ústí v předvolební kampani prezentovalo vymýcení heren jako jedno ze svých témat. Nyní ale od slibu ustoupilo.

Představitelé a příznivci hnutí PRO! Ústí dávají po úspěšných volbách hobla lídrovi Martinu Hausenblasovi. Před volbami hnutí prosazovalo úplný zákaz hazardu, nyní ho kvůli příjmům do městské pokladny jen omezí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Jsem nepříjemně překvapen postojem PRO! ÚSTÍ, který se diametrálně liší od jejich názorů během volební kampaně. Naše iniciativa se od tohoto postoje distancuje,“ reagoval šéf iniciativy Ústí BEZ hazardu Václav Pištora.

Že nové vedení města ve složení ANO a PRO! Ústí k nulové toleranci hazardu nepřistoupí, vyšlo najevo při předposledním jednání rady města, kde se projednávaly peníze.

„Hlavním důvodem je reálný stav městské kasy. Identifikovali jsme významná rizika, která by mohla ohrozit financování města v roce 2016,“ sdělil náměstek primátora a lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas. Město totiž od provozovatelů hazardu ročně inkasuje zhruba 50 milionů korun, z kterých platí městské obvody.

Radnice nyní musí vymyslet, jak výpadek v příjmech při omezení hazardu nahradit. Hausenblas přesto tvrdí, že k regulaci hazardu dojde.

„Zpracováváme scénář řady omezujících parametrů,“ podotkl Hausenblas. Počet míst umožňujících zřídit herny se podle něj sníží zhruba o polovinu. Nyní jich je 109. „Budeme to řešit postupně a budeme průběžně vyhodnocovat kroky regulace,“ dodal Hausenblas.

Regulace bude razantní, slibuje magistrát

Vedení města už má za sebou také veřejnou panelovou diskusi, kde se rizika hazardu probírala. „Z panelové diskuse je zcela zřejmé, že k regulaci hazardu dojít musí. Podařilo se nám ke stolu posadit lidi s různými pohledy na problematiku,“ sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová.

Radnice už pracuje na vyhlášce, která hazard omezí. „Zcela jistě dojde k razantnímu omezení,“ řekl už dříve i primátor Josef Zikmund z ANO. V plánu radnice je, že její návrh zastupitelé dostanou do konce června letošního roku.

Přestože vyhláška hazard nevyžene z města úplně, náměstek Hausenblas v příštích letech jeho úplný zákaz nevyloučil. „Jsem tomu otevřený. Je klidně možné, že k tomu dojdeme. Ale v tuto chvíli to není proveditelné,“ podotkl Hausenblas.

Lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu Pištora jeho argumenty nebere, ale diskusi se nebrání. „Pan náměstek mě kontaktoval, aby mi to vysvětlil. Uvidíme, co mi řekne,“ poznamenal Pištora. Současně podotkl, že na jeho aktuální kritice PRO! Ústí není nic osobního.

Pištora si zákaz hazardu vzal jako téma na podzim 2013, o rok později se mu podařilo vyvolat referendum. V něm pro zákaz hazardu hlasovalo zhruba 13 tisíc lidí, ale kvůli malé účasti plebiscit neplatil.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz