Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


PRO! kraj jde do voleb se změněným názvem, vzali mu ho bývalí spojenci

  11:37aktualizováno  11:37
Subjekt B10.cz z Bíliny, který dříve spolupracoval s krajským hnutím PRO! kraj, se postavil na vlastní nohy. Přejmenoval se na ProKraj a ohlásil záměr jít do podzimních krajských voleb. Původní hnutí mluví o krádeži značky. Druhý ProKraj argumentuje tím, že značka s daným názvem nebyla nikde registrovaná.

Leo Steiner | foto: Karel PešekMF DNES

„S bílinskou ‚bé desítkou‘ jsme byli v minulých krajských volbách partneři. Pak se ale ukázalo, že to nebyla nejšťastnější volba,“ říká manažer hnutí PRO! kraj Leo Steiner.

Při komunálních volbách v Ústí nad Labem totiž strana B10 poskytla své zázemí uskupení Severočeši.cz, které v kampani výrazně útočilo na sdružení PRO! Ústí, jež je s hnutím PRO! kraj spřízněné.

„A nyní B10 nejspíš slouží krajským politickým podnikatelům, kteří se hnutí PRO! kraj bojí jako čert kříže,“ dodal Steiner.

Jací konkrétní političtí podnikatelé by mohli ze zneužití značky těžit, Steiner neuvedl. „Je to z prostředí Bíliny, přesně vám to teď nejsem schopný vyjmenovat,“ sdělil.

Předseda zastupitelského klubu PRO! kraj Jiří Řehák také připustil, že „konkrétně na někoho prstem ukázat nemůže“. „Jsou to všechno nepřímé věci, takže do médií to pustit nelze,“ poznamenal.

Předsedkyní je právnička z Prahy

Přejmenování B10

ProKraj oznámil své přejmenování a zájem jít do krajských voleb v Ústeckém kraji na facebookovém profilu hnutí B10.cz minulý týden. Využil toho, že název nebyl nikde registrovaný.
Přitom ještě pár dní před zveřejněním kandidatury na severu Čech ProKraj tvrdil, že půjde jen do komunálních voleb v Praze 2018.
B10.cz po posledních komunálních volbách ukončilo činnost, tehdejší lídři odešli a hnutí se pod novou, u ministerstva vnitra registrovanou značkou buduje znovu.

Předsedkyní ProKraj je právnička Oksana Jurina z Prahy, místopředsedou Pavel Kuncl ze Zabrušan na Teplicku a jediným registrovaným členem Tomáš Hereš z Bíliny.

Z různých indicií je zřejmé, že u vzniku ProKraj byl někdejší člen předsednictva B10.cz Michal Mlej. MF DNES zjistila, že nové hnutí má sídlo v nemovitosti patřící právě jemu.

Současně získala e-mailovou komunikaci, jež Mlejovo angažmá potvrzuje. On sám nyní tvrdí, že ve strukturách ProKraj nepůsobí, ani nebude kandidovat.

„Já jsem u přejmenování strany nebyl, název registrovala nová předsedkyně Oksana Jurina,“ sdělil MF DNES.

Proč má hnutí s ambicemi jít do voleb na severu Čech předsedkyni z Prahy a proč zvolilo název ProKraj, lze jen hádat. MF DNES se Oksanu Jurinu zastihnout nepodařilo.

Hnutí PRO! kraj půjde do voleb z pozměněným názvem

Na Facebooku anonymní správce profilu ProKraj mimo jiné uvedl, že „ProKraj jako značka je zde pro všechny obyvatele Ústeckého kraje, kterým nejsou veřejný život a správa kraje lhostejné.“

Lidé z hnutí PRO! kraj, které má šest krajských zastupitelů a je hlasitou opozicí, mají však o pojmenování nového hnutí jasno. „Je to dobrá značka, tak po tom skočili,“ podotkl manažer Steiner.

Hnutí PRO! kraj se svým názvem nebylo registrované. Kandidovat mohlo v roce 2012 díky tomu, že bylo koalicí několika již registrovaných subjektů.

Nyní už však PRO! kraj právní subjektivitu má, u ministerstva se hnutí registrovalo před pár týdny.

„Půjdeme do voleb s pozměněným názvem. Nemůžou být dva subjekty registrované na jedno jméno. Ale náš název bude odvozen z PRO! kraj,“ sdělil šéf zastupitelů hnutí Řehák. Dodal, že nový název ještě neprozradí.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz