Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Volba PRO! Teplice si protest rozmyslela, hlasy přepočítat nechce

  8:19aktualizováno  11:37
Volba PRO! Teplice se sice stala druhou nejsilnější stranou ve městě, ale přesto zvažovala protest. Podle svědectví několika lidí měla dostat víc hlasů, než jak uvádí výsledky voleb. Hnutí nakonec dospělo k závěru, že si na volby stěžovat nebude.
Volba PRO! Teplice chce přepočtení hlasů (ilustrační snímek).

Volba PRO! Teplice chce přepočtení hlasů (ilustrační snímek). | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Problematický byl okrsek číslo 12. „Po sečtení hlasů bylo uvedeno, že nás v tomto okrsku volil jediný člověk,“ uvedl Jiří Řehák, trojka na kandidátce Volby PRO! Teplice, jenž díky celkovému počtu preferenčních hlasů přeskočil i lídra a dostal se na první místo kandidátky své strany.

„Přitom my máme svědectví čtyř lidí, kteří nás určitě volili, i volební komisařka  tvrdí, že v ruce měla asi deset hlasovacích lístků, na kterých byla zaškrtnutá naše strana,“ říká k okrsku 12 Řehák. Podle něj pravděpodobně nejde o úmysl, ale spíš o administrativní chybu při přepisu počtu hlasů.

Volba PRO! Teplice proto zvažovala, že si na průběh voleb bude stěžovat. „Nechceme opakovat volby, jen znovu přepočítat hlasy. I kvůli tomu se ale musíme obrátit na soud, protože ten jediný je kompetentní nařídit, aby se obálky mohly znovu otevřít,“ říká Řehák. Nakonec ale hnutí od stížnosti ustoupilo. „Počet hlasů, které nám nezapočítali, by mandáty nezměnil. Také víme s jistotou, že to byla technická chyba,“ vysvětlil obrat Řehák.

ODS může skončit mimo hru

Z výsledků prozatímního vyjednávání to vypadá, že pokud chce vítězná ODS s osmi mandáty zůstat ve vedení města, nejspíš se bude muset spojit právě s Volbou PRO! Teplice se 6 křesly v 27členném zastupitelstvu. Jenže mezi lídrem Volby Jakubem Mráčkem a šéfem ODS Jaroslavem Kuberou panují těžko překonatelné rozpory.

Ve volbách třetí hnutí ANO už dalo najevo, že o ODS nestojí. A pokud se ODS nechce spojit s KSČM, zbývají ji už jen ČSSD, sdružení Moje Teplice - TOP 09 a Pro sport a zdraví Teplice. Jenže TOP 09 odmítá „sportovce“. „Jednomyslně jsme se dohodli, že pro nás nepřipadá v úvahu spojení s KSČM a hnutím Pro sport a zdraví Teplice. Ostatní možnosti jsou otevřené,“ uvedl lídr TOP 09 Petr Měsíc.

ODS tak nakonec může po 20 letech skončit v opozici a není to vyloučené. ANO už oznámilo, že preferuje spojenectví s Volbou, ČSSD a TOP 09 bez ODS.
Pro primátora Kuberu je současná situace nová, v minulých volbách jeho ODS vyhrávala s takovým náskokem, že mohl radu sestavit sám.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz