Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hnutí ANO v Chlumci žádá soud, aby zakázal konkurenci s ANO v názvu

  15:25aktualizováno  15:25
Představitelé hnutí ANO 2011 v Chlumci na Ústecku podali na soud návrh na vyškrtnutí volební kandidátky sdružení nezávislých kandidátů s názvem ANO - Chlumecká alternativa. Nelíbí se jim, že má podobné jméno. Zástupci napadeného subjektu to odmítají.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Llibor Popela

Hnutí ANO chce, aby ústecký krajský soud zrušil registraci kandidátní listiny Alternativy. Argumentuje zákonem o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, podle něhož se „název strany a hnutí a jeho zkratka musí výrazně lišit od názvu stran a hnutí, které již vyvíjejí činnost na území ČR, aby nebyly vzájemně zaměnitelné“.

Podle názoru regionální buňky vládního hnutí politický konkurent ve svém názvu neoprávněně užívá slovo „ANO“. „Navrhovatel má za to, že název účastníka č. 2 působí vůči veřejnosti a zejména voličům registrovaným ve městě Chlumec klamavým dojmem, neboť asociuje spojení s navrhovatelem, což se nezakládá na pravdě,“ stojí v návrhu, který má redakce k dispozici.

Do zastupitelstva v minulých komunálních volbách kandidoval napadený subjekt pod názvem Chlumecká alternativa. Proč ta změna? „Napadlo to mě. Kolega Rellig (zastupitel, pozn. aut.) má PRO! Chlumec a já si řekl, že bychom mohli náš název také změnit,“ říká za sdružení Vladimír Henzl, jinak chlumecký zastupitel.

Proti verdiktu není odvolání

„Líbilo se mi ‚ANO - volte Chlumeckou alternativu‘. Zkoušel jsem různé kombinace, ale nic se mi tak nelíbilo a nakonec jsem jen vypustil jedno slovo,“ vysvětluje Henzl. Jelikož jde o sdružení nezávislých kandidátů, muselo sehnat do petice podpisy voličů, jejichž počet představuje sedm procent všech obyvatel města. V případě Chlumce šlo o více než 300 lidí.

Henzl doplnil, že o kandidatuře hnutí ANO se dozvěděl, až když měl nasbírané všechny podpisy. „Chtěl jsem ‚ANO‘ z našeho názvu vyškrtnout, ale pak by mě někdo mohl napadnout, že podepisoval petici pro jinou stranu,“ argumentuje Henzl.

O návrhu bude rozhodovat tříčlenný specializovaný senát krajského soudu. „Proti rozhodnutí nejsou žádné opravné prostředky přípustné,“ přiblížila mluvčí soudu Lenka Lasovská.

Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová dodala, že hnutí jinde kvůli stejným důvodům žalobu nepodalo. „Nikoli. Přesto, že jsme přesvědčeni, že ke zneužívání dobrého jména hnutí ANO dochází i jinde (např. ANO Chabařovicím). Tam však nemáme důkazy, že stejná kandidátka už vystupovala v minulosti pod jiným jménem,“ uvedla Kubovičová.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz