Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Červi chutnají jako krekry, shodli se účastníci futuristické hostiny

  14:29aktualizováno  14:29
Jídlo budoucnosti. Tak se říká hmyzím specialitám. Zatím jde spíše o gastronomický výstřelek, až dojdou lidstvu obvyklé zdroje obživy, hmyz jako strava se prý stane nutností. Futuristické pokrmy mohli v sobotu ochutnat návštěvníci obchodního domu Pivovar v Děčíně.

Třeba Bedřich Černoušek se synem Milošem přijeli jen kvůli tomu z České Lípy. Do Děčína je hnala zvědavost. „Vždycky jsem to chtěli ochutnat, ale není moc příležitostí. Když jsme viděli plakát, nerozmýšleli jsem se,“ říká Bedřich.

Ochutnali všechno, co mohli. Smažené červi i cvrčky. „Víc mi chutná červ,“ oznamoval Miloš. „Cvrček je masitější,“ oponoval Bedřich. 

Fotogalerie

Shodli se, že obojí chutná jako krekry. „A výborně okořeněné, trochu slané, trochu pálivé,“ dodal Miloš.

Šéfkuchař Milan Václavík používá k dochucení i chilli. „Tohle je potemník brazilský,“ ukazuje na pánev, kam hodí hrst červů. Na pánvi to zasyčí a pochutina se v mžiku přestane kroutit. 

„Je to podobný druh, který jedli účastníci soutěže Faktor strachu,“ přibližuje. Soutěžící je jedli živé. „To se ovšem nedoporučuje kvůli možným plísním,“ upozorňuje Václavík.

Objíždí republiku, vaří, propaguje hmyz jako jídlo a také o něm přednáší. Sám i vymýšlí recepty, třeba červi v karamelu s vanilkovou zmrzlinou, houskové knedlíky se sušenými moučnými červi, olivy plněné cvrčky na barevném pepři.

Hmyz k jídlu se podle něj těžko shání. „Není to státem uznaná potravina, jí se v podstatě na vlastní nebezpečí, i když žádné není. Nám dodává hmyz jeden chovatel, který ho krmí výhradně přírodními materiály,“ dodává Václavík.

V děčínském Pivovaru byl o pochutinu velký zájem. Ještě, než se v dětském koutku začalo smažit, stála před ním dlouhá fronta.

Hmyzí speciality doplnila africká hudba, domorodé tance, stánek s etno oblečením navrženým herečku Klárou Issovou, ukázka africké fauny, tématické výstavy fotografií. Akci navštívilo zhruba 1 700 lidí.

11 faktů a zajímavostí o hmyzu a entomofágii

podle šéfkuchaře Milana Václavíka:

 1. Na každého člověka na planetě připadá 200 milionů kusů hmyzu.
 2. Na světě je 113 států a 3 000 etnických skupin, které do své stravy hmyz běžně zařazují.
 3. Známe celkem 1 400 druhů jedlého hmyzu, což představuje jen 10 % z celkově prozkoumaného hmyzu na světě -  jedná se tedy o téměř nevyčerpatelný zdroj energie.
 4. Hmyz představuje skvělý potravinový doplněk pro sportovce, protože obsahuje až 80 % bílkovin, a tím se stává žádanou proteinovou bombou.
 5. 100 gramů hmyzu poskytne dospělému člověku energii na celý den. Lidskému tělu dodá celé spektrum potřebných živin včetně tuků, bílkovin nebo esenciálních mastných kyselin.
 6. V Československu vyšlo v roce 1928 již páté vydání ilustrované kuchařky od Luisy Ondráčkové a na straně 15 najdete recept na chroustovou polévku pro 6 osob.
 7. Mezi nadšené pojídače hmyzu patří celá řada celebrit včetně herečky Salmy Hayek. Tato mexická star se přiznala, že mezi její nejoblíbenější pokrmy patří smažení mravenci nebo cvrčci s typickým mexickým dipem guacamole.
 8. V Latinské Americe patří mezi delikatesy uzení mravenci. V Číně zase sušené mravence mixují do koktejlů a v Thajsku si místní rádi pochutnávají na larvách bource morušového.
 9. Hmyz slouží nejen jako potrava. V Latinské Americe používají mravence rodu ATTA k původní medicíně. Jejich kusadla jsou tak silná, že jimi sešívají drobné rány.
 10. Afričtí Pygmejové používají uzené larvy namísto peněz jako platidlo. Larvy jsou tak ceněné, že kmeny mezi sebou ve směnném obchodu platí výhradně touto „hmyzí“ komoditou.
 11. Švábi jsou nejkonzumovanějším hmyzem na planetě. Nejen, že skvěle chutnají, ale vyrábí se z nich i živá brož na okrasu.
Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz