Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Historická slavnost v Milešově uctí rytíře, který ubránil Vídeň před Turky

  8:03aktualizováno  8:03
Milešov na Litoměřicku v neděli zažije generálku na velkou slavnost. Poctu šlechtici Kašparu Zdeňku Kaplířovi z nedalekých Sulevic. Pořádá ji litoměřické biskupství, Rakouské kulturní fórum v Praze a obec Velemín.

V červnu 2010 objevili památkáři v třebívlickém kostele hrobku s ostatky, které podle všeho patří rytíři Kašparovi Zdeňku Kaplířovi ze Sulevic. | foto: Národní památkový ústav Ústí nad Labem

Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic velel v létě 1683 obráncům Vídně obležené tureckými vojsky. Nebyla to jen záležitost Rakouska a habsburské monarchie. Vídeň tehdy bránila před Turky vstup do celé střední Evropy.

"Kaplíř ubránil podle Rakušanů Vídeň proti Turkům a je pro ně významnou osobností. Za rok se bude slavit 400. výročí jeho narození, což je důvod k velké oslavě. Letošní ročník je takový nultý, na zkoušku, aby za rok bylo všechno co nejlepší," říká mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková.

Vrcholem nedělních oslav bude průvod od zámku ke kostelu sv. Antonína Paduánského, v němž proběhne ve 12 hodin mše a kde vojenský atašé Rakouska, generál Roman Fischer, položí věnec na Kaplířovu hrobku.

Poté vypálí vojáci v historických uniformách čestnou salvu a zástupce Vídně předá dětem symbolických 62 zlatých mincí. Tuto tradici založil sám Kaplíř.

"Podle jeho závěti mělo být každoročně 12. září na památku vítězství u Vídně mezi poddané rozděleno 62 zlatých. Tato tradice se udržela až do 20. století," uvedla Michálková.

Proč dvaašedesát? Právě tolik dní trvalo obléhání Vídně, než ji 12. září 1683 osvobodili husaři polského krále Jana III. Sobieského.

Ostatky našli památkáři letos v červnu

Kaplíř, který pocházel z rodu sídlícího v nedalekých Třebívlicích, nechal v Milešově v 17. století přestavět tamní zámek a postavil kostel zasvěcený Antonínu Paduánskému.

V kostele je hrobka, v níž letos v červnu památkáři objevili kosterní ostatky, které nejspíš patří právě Kašparu Zdeňku Kaplířovi.

Jeho sláva v Rakousku vyznívá trochu paradoxně, vzhledem k tomu, že pomáhal bránit sídlo katolické monarchie, proti níž nejprve za třicetileté války bojoval. Teprve během ní se přidal na stranu Habsburků.

Jeho děd Kašpar Kaplíř byl jedním ze 27 českých pánů, kteří byli jako účastníci stavovského povstání proti Habsburkům popraveni roku 1621.

Během nedělní slavnosti se v milešovském kostele uskuteční také výstava o Kaplířovi. Kromě jiného budou její součástí také maršálská hůl, šerpa a špacírka, které jsou jinak uložené v biskupské rezidenci v Litoměřicích.

O Kaplířovi navíc letos Česká televize natáčí dokument, který v rámci cyklu Bílá místa odvysílá během podzimu.

Místo konání slavnosti
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Najdete na iDNES.cz